معاون دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط‌ زیست گفت: منطقه سراوان از سال ۱۳۶۲ به محل تلنبار پسماند تبدیل شده و در نتیجه حل این مشکلِ ۴۰ ساله زمان‌بر است اما به دنبال این هستیم که مشکل را در کم‌ترین زمان ممکن حل کنیم و عزم ما برای این کار جدی است.

به گزارش ندای گیلان از رشت، پیام جوهری در رابطه با آخرین اقدامات در جهت توقف دپو زباله در منطقه سراوان اظهار کرد: متأسفانه مدیریت پسماند درستی در مورد پسماندهای منطقه سراوان انجام نشده و این منطقه از سال ۱۳۶۲ محل تلنبار پسماند شده است. مشکلی که حدود ۴۰ سال پیش آغاز شده را نمی‌توان یک روزه حل کرد اما به دنبال این هستیم که مشکل را در سریع‌ترین زمان ممکن حل کنیم و عزم ما برای حل این مشکل جدی است.

وی ادامه داد: سازمان محیط زیست در اولین قدم از بُعد قضایی وارد شد، شکایتی را علیه شهرداری رشت تنظیم کرد و در حال حاضر شهردار رشت در مراجع قضایی پرونده دارد. در مرحله دوم راهکار اجرایی را ارائه کردیم و اکنون «راهکار راهبردی مدیریت پسماند استان‌ها شمالی» در سایت دفتر پسماند سازمان وجود دارد.

معاون دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه برنامه‌ای که ما تنظیم کردیم به گونه‌ای است که این مشکل را در یک بازه زمانی ۴ساله حل کند، گفت: مشکل اول در خصوص سراوان ورودی پسماند است که در این خصوص ورودی را به حداقل ممکن کاهش دادیم. مشکل دوم حجم شیرآبه‌ها بود که برای رفع این مشکل اولین فاز تصفیه‌خانه را در خرداد ماه افتتاح کردیم.

جوهری با اشاره به اینکه کارخانه کمپوست رشت ۵۰۰ تن در روز افزایش ظرفیت پیدا کرده است، خاطرنشان کرد: مورد دیگر پیشرفت پروژه زباله‌سوز رشت است که امیدواریم در پایان ۳ سال این پروژه تکمیل شود. بر اساس این برنامه در سال اول، منطقه سراوان دیگر ورود پسماند نخواهد داشت و پس از اینکه مشکل ورودی زباله حل شد، به سمت مدیریت پسماندها می‌رویم.