مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اشاره به اینکه نیاز امروز جامعه فعالیت دوباره سینماها است، گفت: سیاستگذاری ها باید به گونه ای باشد که سینماها به مرکز اولین نمایش ها تبدیل شود.

به گزارش ندای گیلان از رشت، فیروز فاضلی پیش از ظهر دوشنبه در جلسه تجلیل از اصحاب سینمایی گیلان با اشاره به تعطیلی حدود دو ساله فعالیت‌های سینمایی به واسطه شیوع ویروس کرونا، اظهار کرد: انتظار می‌رود معاونت جدید سینمایی وزارت ارشاد با برنامه ریزی مناسب و درست زمینه بازگشایی و فعالیت دوباره سینماها را فراهم کند.

وی به نقش و تأثیرات سینما در فرهنگ عمومی و اجتماعی جامعه اشاره کرد و گفت: با پیشرفت تکنولوژی سینما به کارکردهای جدیدی در سطح جامعه دست یافته اند که متولیان باید در راستای این نیاز آفرینی برنامه ریزی کرده و تلاش کنند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با تأکید بر اینکه سیاستگذاری ها باید به سمتی حرکت کند که این نیاز در جامعه ایجاد شود، افزود: باید از تجربیات جوامع دیگر در حوزه سینما استفاده کرده و با بومی سازی آن را اجرایی کنیم.

وی با بیان اینکه امروز نیاز به دیدن فیلم در بخش‌های مختلف همانند شبکه‌های خانگی، صدا و سیما و فضای مجازی توزیع شده که باید با یک سیاستگذاری درست به مسیر اصلی خود در سینما بازگردد، اضافه کرد: برای رونق دوباره سینماها باید این اماکن مرکز اولین نمایش‌ها باشد.

فاضلی با اشاره به اینکه نمایش فیلم‌ها و تبلیغات باید به گونه‌ای باشد که شهروندان بدانند برای دیدن فیلم برای اولین بار باید به سینما بروند، تأکید کرد: چنین سیاستگذاری و برنامه ریزی رونق را دوباره به سینماها باز می‌گرداند.

وی همچنین به مشکلات معیشتی سینماداران به ویژه در ایام شیوع ویروس کرونا اشاره و اضافه کرد: موافقت با تغییر کاربری‌ها با حفظ هویت فرهنگی سینماها برای خروج از وضعیت موجود و رونق دوباره سینماها باید مورد توجه متولیان امر قرار گیرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اشاره به اکران همزمان فیلم‌های فجر در استان‌ها طی سال‌های و استقبال خوب شهروندان، گفت: این نمونه‌ای از سیاستگذاری‌های خوب و تأثیرگذار در حوزه سینمایی است که باید برای سایر بخش این صنعت نیز مورد استفاده قرار گیرد.

وی با بیان اینکه امروز نیاز به فعالیت سینماها وجود دارد، تصریح کرد: به عنوان متولیان فرهنگ و هنر استان گیلان تلاش می‌کنیم تا مشکلات حوزه سینمایی را به وزارت خانه منتقل کرده و عقب ماندگی‌ها جبران و مشکلات برطرف شود.

فاضلی با اشاره به اینکه ارزیابی عملکرد مدیران فرهنگی بر اساس گفته‌ها و ناگفته‌ها آن انجام می‌شود، افزود: مدیران سینمایی استان گیلان باید در تمام برنامه‌های امور سینمایی مرکز حضور داشته و به نمایندگی از همه مدیران صحبت و نیازهای استان را از مسئولان ارشد وزارتخانه و سازمان سینمایی درخواست کنند.

در پایان این جلسه از ۱۰ نفر از اصحاب سینمایی و مدیران سینماهای استان گیلان تجلیل و تقدیر شد.