ازورزش و فعالیت جسمانی بعنوان یک راهکار درمانی در جهت کاهش شدت بیماری کووید ۱۹ در صورت ابتلا استفاده کنیم.

ندای گیلان:علیرضا جعفری نژاد فوق تخصص ریه ومراقبتهای ویژه ICUاستاد یار دانشگاه علوم پزشکی گیلان، در گفتگو با مسئول روابط عمومی هیات ورزشهای همگانی گیلان در خصوص اهمیت ورزش در کنترل بیماری ها وپاندمی کرونا اظهار داشت:

کرونا یک بیماری شایع و پاندمیک است که سراسر دنیارا درگیر کرده و مشکلات خاص خودش را دارد وهنوز در مواجهه و‌درمان این بیماری چالش های زیادی داریم.

وی گفت :بهتراست بااین شرایط پروتکل های بهداشتی را رعایت کنیم و ازورزش و فعالیت جسمانی بعنوان یک راهکار درمانی در جهت کاهش شدت بیماری کووید ۱۹ در صورت ابتلا استفاده کنیم.

استاد دانشگاه علوم پزشکی گیلان دراین خصوص افزود:سیستم ایمنی بدن ما باورزش ، قدرت بیشتری برای مقابله با ویروس و بیماری پیدا میکندوسیستم ایمنی بشکلی تنظیم میشود که پاسخ های ایمنی با سیستم ایمنی همورال ، سلولی وسایتوکاین های ضد التهابی درجهت پروسه التهابی که در پی حمله ویروس بوجود می اید ، تا ازشدت علائم در ارگان ها کم شود.

دکتر جعفری نژاد با بیان اینکه:پس خیلی مهم است که ورزش رابشکل منظم در طولانی مدت که برای یک فرد بزرگسال ، ۱۵۰ دقیقه در هفته تعریف میشود در برنامه روزانه زندگی داشته باشیم.

وی گفت :این ۱۵۰ دقیقه ورزش به شکل های مختلف در قالب ورزشهای هوازی بشکل درواقع دویدن ، دوچرخه زدن ، تردمیل و سایر ورزشهای دیگر میتواند در آمادگی سیستم ایمنی بدن در صورت حمله ویروس نقش بسیار موثری داشته باشد.

و ازشدت علائم بیماری در فرد کمتر شود وبهبود پذیری افزایش پیداکند.پس ماورزش راجدی بگیریم و از فواید آن استفاده کنیم.

دکتر جعفری نژاد بااشاره به اینکه :در مکان سرپوشیده با ۸ متر مربع مساحت فاصله حداقل ۱/۵ متر از طرف مقابل  نیاز است رعایت شود وحتما تهویه مناسب رعایت شود، افزود:ترجیحا در مکان هایی که این نکات رعایت میشود نیازی به استفاده ازماسک نیست.

وی همچنین تشریح کرد:حال اگر فردی که علی رغم ورزش کردن مبتلا شد وتست pcrاو مثبت شد لازم است تاوقتی که علائم دارد استراحت کند و مایعات فراوان استفاده کند ، از استرس دور باشد و توصیه میشود تا ۲هفته از ورزش کردن پرهیز کند.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی گیلان تاکید کرد:البته اگر فرد بتواند بعد از ۱۰ دقیقه پیاده روی تند ، تحمل ورزش وفعالیت جسمانی را داشته باشد و علائم بیماریش تشدید نشود میتواند در حد خفیف فعالیت ورزشی انفرادی را داشته باشد .

به عزیزانی که ارگان های مهم آنها ازجمله ریه که در بیماری کووید ۱۹ درگیر میشود ، توصیه میکنیم در صورت درگیری ریه تا ۴هفته ازفعالیت ورزشی پرهیز کنند تا علائم بیماری کاملا ازبین برود سپس ورزش را بصورت سبک شروع کند تا بدن وی به شرایط عادی قبل برگردد .

پس زمانبندی در جهت ورزش کردن بستگی به اینکه علائم بیمار محدود به اینکه قسمت فوقانی تنفسی یا قسمت تحتانی ریه درگیر باشد متفاوت است.

وی همچنین افزود:توصیه من به هم استانی عزیز این‌ است که دوران کووید که دوران سختی است و نمیدانیم که این شرایط و مشکلات ناشی ازآن تاکی ادامه خواهد داشت لطفا پروتکل های بهداشتی رارعایت کنیم ، و باتوجه فواید ونقش بسیار مهم ورزش ، فعالیت جسمانی بیشتری داشته باشیم ، نشاط و روحیه خودمان را بالا نگاه داریم.

ماسک را به روش صحیح استفاده کنیم و بینی ودهان را کاملا بپوشانیم.

وی ضمن تاکید بر رعایت پروتکل های بهداشتی در این دوران افزود:بعنوان استاد یار دانشگاه از اسفند ۹۸ که اوج بیماری بود در کنار هم وطنان عزیزم بودم و صحنه های دلخراشی را در زمان تا امروز پشت سر گذاشتیم .

دکتر جعفری نژاد در خصوص پژوهش های علمی بیمارستان رازی بعنوان گفت:پژوهش های زیادی در حال انجام است بیماران زیادی را در بیمارستان رازی تحت کنترل ودرمان قراردایم مطالعاتی در مورد شرایط و عوارض برجاگذاشته و عوارض بیماری های همراه و داروهایی که برای عزیزان تجویز شد بررسی کردیم ودرحال انجام این مطالعات هستیم .
این پژوهش ها همچنان ادامه دارد تا بتوانیم بهترین راه های درمان این بیماری را برای مبتلایان کووید ۱۹داشته باشیم.