نوسان نرخ دلار در بازار ارز با خبرها و جو روانی حکایت از آن دارد که تا برطرف شدن موانع بنیادین برای افت نرخ دلار از جمله تسهیل انتقال ارز از مبادی ورودی نمی توان سخن قطعی از افت قابل توجه نرخ ارز حداقل در کوتاه مدت داد.
به گزارش ندای گیلان،دلار در ادامه روند نزولی خود، وارد کانال ۲۲ هزار تومان شد. این افت تقریباً بعد از اظهارات امیدوار کننده رئیس جمهور در خصوص کاهش نرخ ارز تا ۱۵ هزار تومان در صورت آزادسازی منابع ارزی کشور در کره و نیز همزمان با اتمام ریاست جمهوری ترامپ درآمریکا و امیدواری به رفع تحریم ها در دوره ریاست جمهوری بایدن صورت گرفت. با این حال و به رغم این شرایط به نظر می رسد راه دلار در اقتصاد ایران برای رسیدن به افق های ترسیم شده در نرخ های پایین تر، چندان هموار نباشد.
به گزارش خراسان، نرخ دلار که از اواخر هفته قبل روند نزولی مشخصی را آغاز کرده است، دو روز قبل با ورود به کانال ۲۲ هزار تومان مجدد خبرساز شد. خبرگزاری تسنیم با اعلام نرخ ۲۲ هزار و ۹۰۰ تومان در بعدازظهر روز شنبه نوشت که در بازار همه فروشنده شدند.این افت قیمت در حالی است که برخی، آن را به خوش‌بینی بازار به برداشتن تحریم‌ها همزمان با تغییرات ریاست جمهوری آمریکا و همچنین وعده رئیس جمهور در روز چهارشنبه گذشته  نسبت می دهند. روحانی در جلسه هیئت دولت اظهار کرد: «اگر صرفا هفت میلیارد دلار منابع ایران که در بانک‌ یکی از کشورها {کره جنوبی} بلوکه شده، در اختیار بانک مرکزی قرار بگیرد، فردا صبح قیمت دلار از ۲۵ هزار تومان به ۱۵ هزار تومان می‌رسد» موضوعی که در میان فعالان بازار به سیگنال مثبت از آزادسازی این منابع برداشت شد.با این حال، به نظر می رسد برخی واقعیات میدانی موجب شود تا اجمالاً مسیر رسیدن به افقی که به عنوان مثال رئیس جمهور ترسیم کرده است به این آسانی ها نباشد.اولین نشانه در این زمینه را می توان در لابه لای سخنان اخیر رئیس کل بانک مرکزی جست وجو کرد. وی روز جمعه در یادداشتی که در سایت بانک مرکزی منتشر شد، با اذعان به این که «انتظار می‌رود با فروکش کردن انتظارات، نرخ ارز نیز به سمت تعادل و ارزش اقتصادی آن حرکت کند» و نیز با اشاره به سخنان روحانی مبنی بر این که  «دسترسی بهتر بانک مرکزی به منابع مسدودی که امکان مدیریت موثرتر بازار ارز را فراهم می کند»، تصریح کرد: «حفظ قدرت رقابت‌پذیری اقتصاد، به همراه صیانت از ذخایر ارزی، برای بانک مرکزی اهمیت دو چندان دارد».
 این سخنان، اجمالاً می تواند به این معنی باشد که بانک مرکزی افت نرخ ارز را به هر قیمت ولو برهم خوردن قدرت رقابتی اقتصاد ایران نسبت به ارزهای خارجی و ارزپاشی و از دست دادن منابع ارزی نمی پذیرد.از سوی دیگر، به نظر می رسد چشم انداز رفع تحریم اجمالاً به آن صورت که هم اینک در برخی محافل و منابع از آن سخن گفته می شود، نباشد. به عنوان مثال، خبرگزاری بلومبرگ نوشت: « مسیر رفع تحریم‌های نفتی ایران مسیری طولانی است… ایجاد روابط با ایران که شامل برداشته شدن تحریم‌های صادرات نفت این کشور است، در اولویت‌های آخر وی قرار دارد و زمان بیشتری خواهد برد.»
این گزارش ها به همراه نوسان نرخ دلار در بازار ارز با خبرها و جو روانی حکایت از آن دارد که تا برطرف شدن موانع بنیادین برای افت نرخ دلار از جمله تسهیل انتقال ارز از مبادی ورودی نمی توان سخن قطعی از افت قابل توجه نرخ ارز حداقل در کوتاه مدت داد. افت نرخ ارز اگر چه از منظر ایجاد  آرامش بیشتر در اقتصاد ایران، کاهش هزینه تمام شده تولید در برخی کالاها و نیز آرامش بازارهای سفته بازی مسکن و خودرو مثبت است، اما باید توجه داشت اولاً به ضرر کالاهای صادراتی کشور است و ثانیاً بدون در نظر گرفتن عوامل بنیادین، باقی ماندن ریسک نوسان، می تواند شوک های کشنده ای به اقتصاد ایران  به خصوص تولیدکنندگان وارد کند.