استاندار گیلان با تاکید بر اینکه باید گره از زندگی مردم باز کنیم، خدمات رسانی به آحاد جامعه را اولویت مسئولان برشمرد و گفت: ادارات، دستگاه ها و بانک ها در صورت نیاز و میزان اثرگذاری بر مدیریت مصرف انرژی تعطیل می شود، به گونه ای که خدمات رسانی به مردم مختل نشود.

به گزارش ندای گیلان از رشت،اسدالله عباسی در جلسه قرارگاه جهادی گاز استان گیلان با تاکید بر اینکه ادارات استان در صورت نیاز و میزان اثرگذاری بر مدیریت مصرف انرژی تعطیل می شود، تصریح کرد: بدون محاسبه دقیق و تاثیرگذاری در روند مدیریت مصرف انرژی، ادارات گیلان تعطیل نمی شود.

وی ادامه داد: در صورت ضرورت و اضطرار باید کشیک برای مجموعه های مختلف از جمله بانک ها و دستگاه های خدماتی و مجموعه هایی که فعالیت شان ضرورت دارد، تعیین شود تا خدمت رسانی به مردم دچار اختلال و مشکل نشود.

وی ضمن قدردانی از همه مدیران در خصوص هماهنگی برای خدمات رسانی به مردم در حوزه های مختلف اعم از انرژی، راه ها، امنیتی، انتظامی، اوراژانس و غیره و همراهی مردم در همه زمینه ها  افزود: باید امکانات لازم برای بهینه سازی و بهره وری انرژی فراهم شود.

*مردم نقش مهمی در پایداری شبکه انتقال گاز دارند

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به افزایش ۳ میلیون مترمکعبی مصرف گاز در گیلان در شبانه روز گذشته گفت: مردم نقش مهمی در پایداری شبکه انتقال گاز دارند و با مصرف بهینه می‌توانند دست مسوولان را برای گازرسانی به مشترکان کل کشور بگیرند.

رییس قرارگاه جهادی گاز گیلان در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه مسوولان اجرایی می‌توانند با برنامه ریزی، تهدید‌ها را به جای بحران به فرصت تبدیل کنند، گفت: باید چرخه زندگی مردم با وجود بروز مشکلات به بهترین شکل حفظ شود و مسوولان تلاش کنند مشکلات ناشی از سرمای هوا در روند زندگی مردم اخلال ایجاد نکند.

*لغو مرخصی همه مدیران تا عادی شدن شرایط جوی

استاندار گیلان تاکید کرد: مرخصی همه مدیران تا عادی شدن شرایط جوی به حالت تعلیق درآمده و باید همه پای کار باشند و گره از کار مردم گشوده شود.

*تامین سوخت جایگزین برای عدم تعطیلی صنایع تولیدی

وی در ادامه تصریح کرد: نیروگاه‌ها مجموعه های حیاتی هستند و باید سوخت دوم به آنها رسانده شود؛ واحدهای تولیدی حیاتی را نمی توانیم تعطیل کنیم؛ اما در سایر حوزه ها برای برخی بخش ها محدودیت و برخی که عدم فعالیت مقطعی آنها به زندگی مردم خللی وارد نمی کند، تعطیل شوند.

استاندار در ادامه با بیان اینکه نباید فعالیت‌های تولیدی بخش صنایع مهم و تولیدی مصارف اساسی مردم به دلیل کمبود گاز تعطیل شود، افزود: متولیان ضمن برنامه ریزی برای مدیریت مصرف گاز از سوخت‌های جایگزین استفاده کنند تا صنایع دچار تعطیلی نشوند.

دکتر عباسی همچنین بر ضرورت کاهش ساعت کاری برخی صنوف پرمصرف نیز تاکید و اظهار کرد: اصناف بویژه مجتمع‌های تفریحی و گردشگری می‌توانند با کاهش ساعات کارشان به روند مصرف بهینه گاز کمک کنند.

وی تصریح کرد: برخی ساختمان‌ها در گیلان به دلیل رعایت نکردن اصول ساخت و ساز، هدر رفت انرژی دارند و باید با بهسازی ابنیه قدیمی و نظارت بر روند ساخت و ساز‌های جدید، جلوی از بین رفتن انرژی را گرفت.

*برای قطع گاز ادارات دولتی پرمصرف درنگ نشود

دکتر عباسی با تاکید بر اینکه خانوار برای ما اولویت اول است، گفت: قطع گاز با اخطار، هشدار و رعایت حقوق شهروندی انجام شود؛ پرمصرف‌های خانگی پس از تذکر قطع شوند و برای قطع گاز ادارات دولتی پرمصرف نباید درنگ شود.

وی همچنین خواستار قطع گاز اماکن خالی از سکنه شد و تاکید کرد : باید در صورت قطع گاز این خانه‌ها حتما از قبل به صاحبانشان اطلاع داده شود.

*مدارس و دانشگاه ها چهارشنبه و پنج شنبه به حضور غیر حضوری است

بر اساس اعلام ستاد مدیریت جهادی گاز، فعالیت تمامی مدارس و مراکز آموزش عالی و دانشگاه های گیلان در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه جاری به صورت غیرحضوری خواهد بود.

در این مصوبه تاکید شده است که صرفا امتحانات پایه های نهم(داوطلبان آزاد و آموزش از راه دور) و دوازدهم که به صورت سراسری است، به قوت خود باقی است و راس ساعت مقرر برگزار می شود.

همچنین سایر امتحانات داخلی با تصمیم مسئولان دانشگاه ها و شورای مدرسه به تاریخ دیگری موکول خواهد شد.

 مصوبات ستاد مدیریت جهادی گاز لازم الاجراست.

*تابستان داغ بدون خاموشی، تجربه ای موفق و به تلاش و تعامل مردم

گیلان همه ساله بدلیل انواع اقلیمش در گذران روزهای داغ و سرد شرایط سختی را طی می کند اما امسال در تجربه‌ای موفق و به تلاش و تعامل مردم، تابستان داغ بدون خاموشی و بحران سپری شد و اینک با فرا رسیدن فصل سرد متولیان دستگاه‌های اجرایی در بخش انرژی بار دیگر بر نهادینه ساختن فرهنگ صرفه جویی برای گذر از روزهای سخت هشدار می دهند.

از این رو، استاندار گیلان از مردم خواست همانطور که نجیبانه در تابستان همراهی کردند و مصرف برق مدیریت شد اینک در فصل سرد از سوی شعله های گاز بکاهند تا چرخه صنعت و خانوار از مدار خارج نشود.

دکتر اسدالله عباسی روز نخست زمستان را بر اساس گزارش مدیرعامل شرکت گاز استان مبنی بر افزایش ۱۰ درصدی مصرف گاز تعطیل اعلام کرد و با بیان اینکه مصرف خانگی بالاست و برخی از ادارات نیز مدیریت مصرف گاز ندارند، گفت: ۷ هزار و ۵۰۰ خانوار بدمصرف گاز شناسایی شده که اینها باعث تعطیلی کارخانجات و خارج شدن تولید از چرخه فعالیت می شود لذا همانطور که در تابستان با تشکیل قرارگاه جهادی مشکل برق مدیریت شد، برای فصل سرد سال نیز قرارگاه جهادی برق و گاز را تشکیل دادیم.

استاندار گیلان از مردم خواست ۱۰ درصد مصرف را کاهش دهند و ادارات، سازمان ها و نهادها نیز موتورخانه‌ها را خاموش کنند تا مصرف خانوار و صنعت دچار مشکل نشود.

وی صرفه جویی را بن مایه سبک زندگی دانست و از مردم خواست چون همیشه در بهینه سازی مصرف انرژی سرآمد باشند.

*نفوذ و فعالیت توده هوای پرفشار سیبری به گیلان

مدیرکل هواشناسی گیلان نیز با اشاره به نفوذ و فعالیت توده هوای پرفشار سیبری گفت: وزش باد و بارندگی “نسبتا شدید یا خیلی شدید”، بارش برف در ارتفاعات و دامنه ها آن” نسبتا شدید تا شدید و بارش مخلوط برف و باران یا برف در مناطق همجوار دامنه‌ها از پیامدهای این سامانه در استان است.

محمد دادرس افزود: دمای هوا در این مدت به طور متوسط ۶ تا ۱۲ درجه کاهش می‌یابد ضمن اینکه بیشتر بارش‌ها در مناطق غربی و ساحلی گیلان پیش بینی شده و شاهد وزش باد نسبتا شدید تا خیلی شدید به ویژه در سواحل استان خواهیم بود.

وی با تاکید بر احتیاط در ترددهای جاده‌ای به دلیل لغزندگی سطح معابر و اجتناب و احتیاط در ترددها “در جاده های کوهستانی” اظهار کرد: از سفر و ترددهای غیرضرور باید خودداری شود.

*در مصرف گاز صرفه جویی نشود، برق قطع می شود

مدیرعامل شرکت توزیع برق گیلان با بیان اهمیت موضوع مدیریت مصرف گاز برای پایداری جریان برق در استان گفت: اگر در مصرف گاز صرفه‌جویی نشود گاز نیروگاه‌های تامین برق استان قطع می شود که این موضوع سبب قطع برق در استان خواهد شد.

محمد تقی مهدی زاده با اشاره به تجربه موفق شرکت توزیع برق در تابستان امسال و پایداری جریان برق گیلان گفت: این مهم با همراهی همه بخش ها میسر شده است.

وی از مردم خواست تا با مدیریت مصرف، پایداری جریان گاز برای سایر مصرف کنندگان را تضمین کنند.

وی عنوان کرد: درحال حاضر ضمن تشکیل جلسه با اعضای کمیته بحران شرکت و هماهنگی لازم با سازمانها و ادارات مربوطه بیش از ۳۰۶ اکیپ عملیاتی با تجهیزات و امکانات لازم برای واکنش سریع در صورت وقوع ناپایداری شبکه‌های برق آماده خدمت رسانی به هم استانی ها می باشند.

وی یادآورشد: راحت‌ترین و سریعترین راه برای اعلام خاموشی‌ها و مشکلات در حوزه برق، دانلود و نصب اپلیکیشن برق من است که از طریق سایت این شرکت به آدرس www.gilanpdc.ir و یا کافه بازار قابل دسترس است.

*اطلاعیه؛ صرفه جویی تضمین کننده پایداری جریان گاز

شرکت گاز گیلان با توجه به برودت هوا و افزایش مصرف گاز اطلاعیه ای صادر کرده که در آن به مصرف کنندگان گاز طبیعی استان اعلام شده که به علت ورود جبهه هوای سرد و بارشی به استان، دمای هوا تا انتهای هفته به شدت کاهش می یابد.

 در همین راستا از کلیه مشترکان بویژه مشترکان خانگی خواسته است: با صرفه جویی، رعایت دمای آسایش (۱۸ الی ۲۱ درجه سانتیگراد) و خاموش کردن وسایل گرمایشی اضافه، ضمن کمک به پایداری جریان گاز، شرکت گاز را در جهت خدمت رسانی هرچه بهتر یاری رسانند.

عیسی جمال نیکویی با بیان اینکه مشترکان بخش خانگی در ۲۴ ساعته گذشته بیش از ۱۸ میلیون مترمکعب گاز مصرف کردند گفت: این میزان مصرف در مقایسه با شبانه روز پیش از آن حدود ۱۵ درصد افزایش و در مقایسه با مدت مشابه پارسال بیش از ۱۶ درصد بیشتر است.

وی افزود: برای پایداری شبکه‌های انتقال، گاز مشترکان پرمصرف در بخش‌های خانگی و تجاری بویژه آن‌هایی که در پلکان ۱۱ و ۱۲ مصرف قرار دارند قطع خواهد شد.

وی تصریح کرد: به ۵ دستگاه اجرایی پرمصرف هم دیروز تذکرات لازم داده شد.

*صرفه جویی، نمادی از فرهنگ برای زیست بهتر

اگرچه هشدار بحران انرژی دیر زمانیست که در چشم انداز زمستانی، دلواپسی جهانی بوجود آورده است اما با اعلام ورود توده هوای سرد، آماده باش اکیپ های یاری‌گر در گیلان بحران انرژی را ملموس تر کرده است.

از این رو صرفه جویی نه تنها برای گذر از پیک زمستانی، بلکه بدلیل فرم دادن به زندگی برای زیست بهتر، نمادی از فرهنگ است که همواره بعنوان راهکاری گرمابخش برای گذر از بحران های انرژی مورد تاکید است.