استاندار گیلان با بیان اینکه تلفات رانندگی در نوروز امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷۵ درصد کاهش یافته است، گفت: چهار میلیون و ۵۳۶ هزار و ۵۳۸ مسافر نوروزی از طریق ناوگان هوایی و زمینی وارد این استان شدند.

به گزارش ندای گیلان از رشت، اسدالله عباسی امروز (سه‌شنبه) پس از حضور و بازدید از  مرکز کنترل و هماهنگی عملیات امداد و نجات هلال احمر استان گیلان و گفت و گوی صمیمانه با امدادگران و مدیران این مجموعه، در جلسه جمعیت هلال‌احمر کشور با حضور مدیران عامل، شورای معاونین استانها در خصوص طرح ملی خدمات نوروزی ۱۴۰۳ که به صورت ارتباط تصویری برگزار شد، طی سخنانی اظهار کرد: مسافران اقامت کننده در استان ( اقامت در مراکز اقامتی ثابت و موقت ) ۶ میلیون و ۷۴۸ هزار و ۱۰۸ نفر شب بوده ضمن اینکه درصد اشغال تخت تاسیسات اقامتی ثابت ۷۹ درصد است.

وی با بیان اینکه از ۲۴ اسفندماه گذشته تا پایان دیروز (۶ فروردین) افزون بر ۹۸۳ هزار خودرو وارد استان گیلان شده‌است، اضافه کرد: تلفات رانندگی نوروز امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷۵ درصد کاهش یافت که نشان از وحدت، همدلی دستگاه‌های خدمات رسان اعم از جمعیت هلال احمر، پلیس راهور و فوریت‌های پزشکی است.

وی با بیان اینکه افتتاح هشت کیلومتر باقیمانده آزاده راه قزوین – رشت شامل قطعه منجیل به امام‌زاده هاشم از اتفاقات خوب سال گذشته در استان گیلان بود، عنوان کرد: افتتاح این قطعه، بار ترافیکی را کاهش داد ضمن اینکه عدم معطلی و خستگی مسافران، کاهش تصادفات را به همراه دارد.

عباسی در ادامه با ابراز رضایت از عملکرد هلال احمر گیلان به ویژه در تابستان سال گذشته اظهار کرد: عملکرد خوب هلال احمر، داوطلبان این جمعیت و غواصان موجب کاهش قابل توجه غریق در تابستان پارسال در سواحل استان در مقایسه با سال ماقبل شد.

وی با بیان اینکه برای خدمات رسانی به مسافران نوروزی در گیلان آمادگی کامل وجود دارد اضافه کرد: رعایت شئونات اسلامی در ماه پرفضیلت رمضان مورد تاکید است ضمن اینکه اقدامات پیشگیرانه نیز وجود دارد.

نماینده عالی دولت در گیلان اظهار کرد: مکان هایی برای استراحت مسافران، انجام فریضه نماز و ویزیت سلامت مهمانان نوروزی توسط داوطلبان هلال احمر در مسیر راه‌های استان مهیا شده است.

عباسی در بخش دیگری از سخنانش اسدالله رضا زاده رودسری نیکوکار گیلانی را از افتخارات استان و رودسر خواند و افزود: این نیکوکار در ساخت مدرسه، مسجد و کمک به مراکز درمانی کارهای ارزرشمندی انجام داده‌است، این خیر همواره در کار خیر پیشقدم بوده و هست.

*تقدیر از حمایت تمام عیار استاندار از مجموعه هلال احمر گیلان

مدیرعامل جمعیت هلال احمر گیلان نیز در این جلسه در سخنانی با اشاره به حمایت تمام عیار استاندار از مجموعه هلال احمر گفت: سال گذشته بیش از ۴۱۰ میلیارد ریال برای تجهیزات در حوزه امداد و نجات دریایی شامل جت اسکی، قایق های دریایی و جیمی از سوی استاندار در اختیار این جمعیت قرار گرفت.

هادی سلیمی به سیاست‌های سازمان جمعیت هلال احمر در راستای توسعه و تقویت شبکه امداد و نجات اشاره کرد و افزود: صدور مجوز ۶ پایگاه جدید امداد و نجات انجام شد؛ ضمن اینکه استاندار محترم گیلان نیز دستور ۱۰۰ درصدی ساخت این پایگاه‌ها را برای نجات جان انسان‌ها و ارائه خدمات امداد و نجات صادر کرد که فرآیندهای اداری آن در حال انجام است.

وی با بیان اینکه با حمایت های صورت گرفته همه همکاران، نجاتگران و اعضای هلال احمر پای کار خدمات رسانی به مردم هستند؛ بیان کرد: با دستور استاندار گیلان تخصیص اعتبار برای مرکز آموزش بین‌المللی هلال احمر در چاف لنگرود انجام و کار تعمیرات و بازسازی این مرکز صورت گرفت.