رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان، با بیان اینکه به زودی سرمایه‌گذاری‌های خارجی در بخش چای انجام می‌شود، گفت: محصول چای ایران می‌تواند برای کافئین گیری استفاده شود.

به گزارش ندای گیلان از رشت،صالح محمدی رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان در حاشیه بازدید استاندار گیلان و معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی از باغات چای شرق استان گیلان، چای را یکی از محصولات مهم و استراتژیک استان گیلان دانست و اظهار کرد: تولید بیش از ۹۰ درصد چای کشور در گیلان تمرکز دارد.

وی با اشاره به فعالیت بیش از ۱۶۰ کارخانه چایسازی در گیلان، افزود: سهم چای در اقتصاد و اشتغال گیلان بالاست و ۵۰ هزار خانوار چایکار به این حرفه کشاورزی مشغولند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان سیاست دولت سیزدهم را اصلاح باغات دانست و تصریح کرد: برگ استاندارد ماده اولیه چای است و لذا به کشاورزان توصیه می‌کنیم استانداردهای برگ چینی را رعایت کنند و برگ سبز سالم و استاندارد را به کارخانجات تحویل دهند تا محصول به دست آمده، کیفی و استاندارد باشد و بتوانیم چای ایران را به سایر نقاط دنیا صادر کنیم.

محمدی با بیان اینکه با سیاست‌های مثبت وزارت جهاد کشاورزی افق‌های روشنی در انتظار باغات چای و سطح زیر کشت است، عنوان کرد: به دنبال سرمایه‌گذاری در بخش محصولات جانبی چای هستیم.

وی محصول با ارزش چای را یک نوع گیاه دارویی دانست و متذکر شد: علاوه بر چای سیاه، اقدام به تولید چای سبز، چای سفید و چای اولانگ می‌کنیم؛ همچنین با فعال کردن صنایع دیگر می‌توان به طرف تولید محصولات فرعی چای مانند کافئین رفت که بسیار با ارزش‌تر از چای سیاه است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه به زودی سرمایه‌گذاری‌های خارجی در بخش چای انجام می‌شود، گفت: محصول چای ایران می‌تواند برای کافئین گیری استفاده شود و در نهایت رونق صنعت چای را به دنبال دارد و باغات چای رها شده می‌توانند با این برنامه ریزی به مدار تولید بازگردند.

محمدی، رونق صنعت چای با رسیدگی به مشکلات این حوزه که از سال‌های گذشته به جا مانده را در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی دانست و بیان کرد: کارگروه رسیدگی به چای سنواتی تشکیل شده تا برای همیشه این مشکل را حل کنیم.

وی با اشاره به آغاز برداشت برگ سبز در چین اول در باغات چای شرق و غرب استان، خاطرنشان کرد: با تصمیمات خوب دولت در سال گذشته کمترین ثبت سفارش واردات چای را داشتیم که در راستای حمایت از تولید داخل بوده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه با سرمایه‌گذاری‌های خارجی اقدام به احیای باغات رها شده خواهیم کرد، گفت: علاوه بر اصلاح باغات و به باغی، اصلاح ساختار کارخانجات چایسازی و رتبه‌بندی کارخانجات متناسب با تجهیز و به روزرسانی دستگاه‌ها نیز در دستور کار قرار دارد تا چای کیفی وارد بازار شود.