نجفی با اشاره به مشکلات اعتبار و بودجه اظهار کرد: با وجود کمبود اعتبارات ، فرمانداران و دستگاه ها کارهای بسیاری را در استان انجام دادند.

به گزارش ندای گیلان، دکتر نجفی با تبریک پیشاپیش عید سعید فطر و نیز پیروزی به دست آمده در مذاکرات هسته ای گفت : رسیدن به این جایگاه در کشور با تلاش جمعی و فعال شدن بخش سازندگی در استان حاصل شده است
وی با اشاره به مشکلات اعتبار و بودجه اظهار کرد: با وجود کمبود اعتبارات ، فرمانداران و دستگاه ها کارهای بسیاری را در استان انجام دادند.
استاندار  اظهار کرد: در مباحثی چون آب و فاضلاب روستایی و راه های روستایی که در سال 92، از میانگین کشوری عقب ماندگی داشتیم؛ اکنون فاصله این عقب ماندگی چندین درصد کاهش یافته است.
وی با تأکید بر اینکه تامین اعتبار پروژه ها باید براساس اثردهی و نیاز استانی تعریف شود افزود : باید شرایط به حدی برسد که تصمیمات از حیطه بخشی و شهرستانی خارج شود و نگاه استانی بوجود بیاید و در این بين نقش مجمع نمایندگان استان برای هدایت بودجه به پروژه هایی که نفعش به استان می رسد، بسیار موثر است.
نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به استفاده از ظرفیت انجام پروژه ها در فصل تابستان خاطر نشان کرد : فرمانداران به عنوان روسای کمیته برنامه ریزی شهرستانها باید تلاش ویژه کنند تا با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی و دستگاه های اجرائی هر چه سریع تر نسبت به تشکیل جلسات شهرستانی و توزیع اعتبارات اقدام نمایند.

وی بر ضرورت نظارت لازم بر هزینه کرد بودجه های تخصیصی به دستگاه ها گفت : دستگاه های اجرائی از هزینه کرد بودجه های عمرانی در ردیف جاری خودداری کنند.
استاندار بر ضرورت توزیع عادلانه اعتبارات در دستگاه های اجرائی تأکید و تصریح کرد : باید در توزیع اعتبارات دقت لازم لحاظ گردد تا درحقوقی که به شهرستانها تعلق می گیرد حقی ضایع نگردد و عدالت رعایت شود.
وی با تأکید بر رعایت تشریفات در طرح مناقصات پروژه ها گفت : به رغم  اینکه در بعضی پروژه‌ها مانند راه روستائی به ناچار ترک تشریفات پذیرفته می شود و بايد حتی المقدور از ترک تشریفات خودداری گردد و در ساخت و ساز و نیز خریداری امکانات، باید رعایت تشریفات لازم منظور گردد.
دکتر نجفی به پیش بینی هواشناسی استان در روزهای آینده و بارش باران در حدود 80 میلی متر اشاره و خاطر نشان کرد : فرمانداران و نیز دستگاه های متولی در بخش کشاورزی اهتمام ویژه به منظور مدیریت بحران در روزهای آینده داشته باشند تا از کمترین آسیب به مزارع کشاورزی و نیز بخش های دیگر جلوگيري شود.
وی بارش نزولات آسمانی و عنایات خداوند در هر مقطع زمانی را منشاء خیر توصیف کرد و گفت : باید تلاش کنیم تا با برنامه ریزی های لازم مدیریتی صحیح در بخش بحران داشته باشیم.
رئیس شورای برنامه ریزی استان همچنین به تعطیلات پیش رو و آغاز دور دوم سفرهای تابستانی اشاره کرد و افزود فرمانداران و مدیران استانی علی الخصوص در بخش سواحل با حضوری موثر و قوی ایام خوشی را برای مسافران با کمترین حوادث رقم بزنند.
وی فضای موجود در استان را فضایی آرام همراه با همدلی و همزبانی عنوان کرد و افزود : معتقدیم که جلسات باید براساس مشورت و کسب نظرات کارشناسی انجام پذیرد و استان در این مقوله در بخش های مختلف عملکرد خوبی داشته است.
استاندار به برگزاری جلسات ویژه در جذب اعتبارات فاینانس اشاره و خاطر نشان کرد : با فضای جدیدی که در دیپلماسی خارجی اتفاق افتاده است قطعاً گامهای خوبی در این حوزه برداشته خواهد شد و در این خصوص می توان به ابلاغ 600 میلیارد تومان فاینانس سد شفارود اشاره کرد که 6 برابر بودجه استانی امسال است.
دکتر نجفی گفت :باید تلاش شود تا با رویکرد جدیدی که پس از مذاکرات هسته ای بوجود آمده است به نیازهای استان در بعد اقتصاد کلان توجه گردد تا گامهای موثری در سازندگی استان برداشته شود.

وی به اختصاص صد درصدی اعتبارات سفرهای استانی رئیس جمهور اشاره کرد و افزود : تمامی مباحثی که در قبل از سفر رئیس جمهور به گیلان مطرح شد همه به تصویب رسید و از سوی دکتر نوبخت از مجموع 805 میلیارد تومان اعتبارات مصوب سفر رئیس جمهور به گیلان مبلغ 405 میلیارد تومان ابلاغ شده است که از این مبلغ در 6 ماهه اول به طور متوسط بیش از 50 درصد تخصیص پیدا کرده است و استانداران بايد پس از 6 ماه در جلسه هيئت دولت از روند اقدامات گزارش كامل ارائه كنند.
دکتر نجفی درخصوص احداث 11 سد لاستیکی از مصوبات سفر رئیس جمهور به گیلان گفت : در این خصوص اعتبارات تخصیص پیدا کرده است که آب منطقه ای باید در اجرائی شدن عملیات ساخت این سدها اهتمام ویژه داشته باشد.
وی بر ضرورت توسعه دولت الکترونیک تأکید و خاطر نشان کرد : دولت الکترونیک در بحث شفاف سازی و کاهش هزینه ها بسیار موثر است و تلاش خواهیم کرد تا انتخابات در گيلان به صورت الکترونیکی برگزار شود.
نماینده عالی دولت در گیلان همچنین به تخصیص 203 میلیارد تومان در خصوص گاز رسانی به روستاهای بالای 20 خانوار استان در سال 94 اشاره کرد و گفت : با این رقم تا پایان امسال 551 روستا از نعمت گاز برخوردار خواهند شد و در اجرای این مهم، استان گیلان در رتبه اول قرار گرفته است که استانهای دیگر باید از گیلان الگو بگیرند.

در این جلسه رئیس مجمع نمایندگان استان با تقدیر از استاندار درخصوص جلوگیری از جابجایی نقدینگی در اعتبارات گفت : با تحقق جلوگیری از هزینه بودجه عمرانی در ردیف جاری می توان به جامعه علی الخصوص محرومین بهتر رسیدگی کرد.
محمدحسین قربانی بر ضرورت توزیع عادلانه بودجه در استان تأکید و خاطر نشان کرد : توزیع بودجه باید براساس شاخص ها باشد و در برقراري عدالت توجه ویژه شود.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان نیز گفت: یکصد و یک میلیارد تومان اعتبارات سرمایه ای برای استان اختصاص یافته که این میزان اعتبار در 19 فصل و 90 برنامه توزیع خواهد شد.
کیوان  محمدی با بیان اینکه این میزان اعتبار برای 30 برنامه شاخص و 60 برنامه غیرشاخص اختصاص می یابد، افزود: علاوه بر این بودجه، اعتبارات دیگری نیز در بخش های مختلف در اختیار شهرستان های استان قرار می گیرد/پایگاه استانداری