جمع كثيري از بازنشستگان تامين اجتماعي در اعتراض به عدم اجراي قانون متناسب سازي حقوق بازنشستگان و تبعيض در افزايش حقوق بازنشستگان ميان آنها و بازنشستگان لشکري و كشوري، مقابل سازمان برنامه و بودجه كشور تجمع كردند. رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور و معاون رئيس جمهور در ميان آنها حاضر شد و از تلاش‌هاي صورت گرفته براي اين منظور سخن گفت.

به کزازش ندای گیلان،دکتر محمدباقر نوبخت در جمع بازنشستگان معترض گفت: از ابتدای امسال، همسان‌سازی حقوق بازنشستگان لشکری و کشوری در دستورکار قرار گرفت. استحضار دارید که ۵۰ هزار میلیارد تومان به تفکیک ۳۲ هزار میلیارد تومان برای تامین اجتماعی و ۱۸ هزار میلیارد تومان برای صندوق لشکری و کشوری از سوی سازمان برنامه و بودجه طبق مصوبه دولت تخصیص داده شد.
وی افزود: با عنایت به اینکه این ارقام در تامین اجتماعی شامل ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر می‌شد و در مورد بازنشستگان لشکری و کشوری دو میلیون و ۲۰۰ هزار نفر را تحت پوشش قرار می‌داد؛ تقسیم این ارقام میان دو جمعیت متفاوت، باعث دریافتی‌های متفاوت هم شده است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه متناسب سازی حقوق برای بازنشستگان لشکری و کشوری به طور کامل انجام و پرداخت شده است؛ ادامه داد: مطلع شدم که این موضوع برای بازنشستگان تامین اجتماعی به صورت ۳۰ درصدی انجام شده است. چرا که بر اساس بند و تبصره ۲ قانون بودجه سال ۱۳۹۹، سازمان تامین اجتماعی فقط سی درصد دریافتش را می‌توانسته برای همسان سازی حقوق بازنشستگان صرف کند. از این رو با ارائه لایحه دو فوریتی در آذر ماه سال جاری از مجلس محترم درخواست کردیم که این منع قانونی مرتفع شود تا از نظر حقوقی بازنشستگان تامین اجتماعی نیز تخصیص کامل بگیرند. با تصویب این قانون دریافتی شما به شکل قابل ملاحظه‌ای افزایش خواهد یافت.
نوبخت با اشاره به ارائه لایحه بودجه ۱۴۰۰ به مجلس شورای اسلامی یادآور شد: این منع قانونی در لایحه بودجه ۱۴۰۰ برداشته شده و حتی منابع مالی لازم نیز برای تداوم همسان سازی حقوق بازنشستگان در سال بعد هم در لایحه بودجه لحاظ شده است.
وی ابراز امیدواری کرد که با تصویب این دو قانون، نگرانی بازنشستگان محترم، مرتفع شود.
گفتنی است این سخنان رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با فریاد الله اکبر و تشویق بازنشستگان همراه شد.