وزیر بهداشت گفت: از ما انتظار سیاسی کاری نداشته باشید، بلدیم اما اهلش نیستیم. با مردم شفاف و بی‌پرده صحبت می‌کنیم از من وزیر بهداشت انتظار نداشته باشید به خاطر تک صدایی، حرف غیر کارشناسی بزنم یا تایید کنم اما تا زنده‌ایم اجازه نمی دهیم بیماری پشت در بیمارستان بماند.

به گزارش ندای گیلان،سعید نمکی روز دوشنبه در جمع اعضای کمیته اجتماعی و امنیتی ستاد ملی کرونا در وزارت بهداشت افزود: از ما انتظار سیاسی کاری نداشته باشید، بلدیم اما اهلش نیستیم. با مردم شفاف و بی‌پرده صحبت می‌کنیم از من وزیر بهداشت انتظار نداشته باشید به خاطر تک صدایی، حرف غیر کارشناسی بزنم یا تایید کنم اما تا زنده‌ایم اجازه نمی دهیم بیماری پشت در بیمارستان بماند.

وی گفت: اگر خدمت به مردم نباشد، پست وزارت از آب بینی بز که امیرالمومنین(ع) گفت برای من کمتر است. من فقط برای خدمت به مردم اینجا نشسته ام. بدترین اتفاق شرمساری از یک مرد بزرگ است که هیچ وقت مرا تنها نگذاشت و یک لحظه که فکر می کنم حرفی بزنم که او را برنجاند بغض گلویم را می فشارد. هر نامه ای نوشتم این مرد بزرگ، مقام معظم رهبری بلافاصله جواب دادند. در همان روزهای اول نوشتم تصمیمات بزرگ یک قرارگاه می خواهد. ایشان بلافاصله فرمودند نگران نباشید و اعلام کردند که ستاد تشکیل شود و مصادیق را وزارت بهداشت تعیین می کند نه اینکه وزارت بهداشت یک عضو عادی ستاد باشد و گر نه بقیه تصیم بگیرند ما اجرا کنیم.

نمکی ادامه داد: ما با دام یکی از سهمگین ترین اپیدمی های تاریخ مواجه شدیم. این تیم ستاد کرونا و کمیته های آن غیرتمندانه تا آخر کرونا ایستاده و هیچ بیماری پشت در بیمارستان نمی ماند. ۸۰ هزار تخت آماده کردیم. پارسال سه هزار تخت آی سی یو اضافه کردیم اما پول ندادند.

وزیر بهداشت گفت: مردم بدانند در این شرایط سخت نیز هیچ بیماری پشت در بیمارستان نمی ماند. آبروی حمهوری اسلامی را حفظ می کنیم. امکان ندارد بگذاریم شهروندی در جمهوری اسلامی  سوژه رسانه های معاند شود و افتضاح کشورهای اروپایی هرگز تا ما زنده ایم در جمهوری اسلامی رخ نمی دهد.

** عظمت مدیریت کرونا پیش از عید را هیچ کس باور نمی کرد 

نمکی ادامه داد: تا قبل از عید با وجود همه مشکلات، کمبودها و تحریم های ظالمانه مدیریت موفق کرونا را رقم زدیم و عظمتی رقم خورد که هیچ کس باور نمی کرد.

وی گفت: در آمریکا تا ۶ ماه پیش ۱۱۱ میلیارد دلار برای مدیریت کرونا هزینه کردند در انگلیس ۲۲ میلیارد پوند اما ما در ایران هنوز از یک میلیارد دلار مقداری را نگرفته ایم. چنین حماسه ای بعد از دفاع مقدس در جمهوری اسلامی رقم نخورده بود و همگی ناشی از عنایت پروردگار و تجربه ذی قیمت دفاع مقدس و در دست داشتن بیرق رهبری در نظام جمهوری اسلامی است.

وزیر بهداشت افزود: در دوره ای به شدت و به زیبایی و وسواس با پیش بینی های درست و با اتاق کارشناسی سنجیده کرونا را مدیریت کردیم. ۱۴ ماه است حتی یک شب را پیوسته نخوابیده ایم و به یاد ندارم همکاران من هم غیر از این بوده باشند. یک رئیس دانشگاه یا معاونان یک روز با خانواده حتی ناهار نخورده است.

** اتفاقات پس از عید ربطی به کمیته های کرونا ندارد

وی ادامه داد: اما برخی جاها بی مهری هایی بوده که همکاران ما را کسل تر و خسته تر کرده است. قبل از عید راهی را رفتیم که همه می دانید راه پر سرعتی را با وجود سنگلاخ ها با دستهای بسته و چشم های باز در اقیانوس بلا شنا کردیم. زمانی که مرگ بالای هزار نفر را برای ایران پیش بینی کرده بودند مرگ دو رقمی داشتیم. بیش از یک ماه ویروس انگلیسی در خوزستان می چرخید اما مرگ ها را دو رقمی نگه داشتیم.

نمکی گفت: اتفاقاتی که بعد از عید افتاد هیچ ربطی به کمیته های کرونا ندارد، در مورد کمیته اجتماعی و انتظامی کروا هر کس به جز قدردانی و تشکر حرفی بزند حرف ناصواب و بی انصافی است. این کمیته انتهای وقت گذاری و تدوین پیشنهاد را در موقع مناسب داشته است. دست بوس تک تک همکاران کمیته امنیتی و اجتماعی کرونا هستم که اعضای آن همیشه برای روی مین رفتن آماده بودند.

وی افزود: قرار نیست اعتماد مردم را که بزرگترین سرمایه اجتماعی است حراج کنیم. با مردم در پس پرده صحبت نمی کنیم. ۳۰ سال پیش که معاون بهداشت وزارت بهداشت بودیم به آیت الله رفسنجانی گفتم در مورد رسانه های بیگانه تا زمانی که رژیم صهیونیستی غاصب پشت آنهاست این مسائل هست. از آنها ترسی نداریم از بی اعتمادی مردم هراس داریم.

وزیر بهداشت گفت: از زمانی که به مردم راست نگوییم، ترس دارم. حرف دو صدایی حرف یک صدایی را باید تعبیر کنیم. نفس دو صدا و یک صدایی را باید ارزیابی کنیم. اگر منظور بیان حرف غیرکارشناسی است که اعتماد مردم را خدشه دار می کند، انتظار تک صدایی نداشته باشید. این اشتباه است. ما حافظ جان مردم هستیم من وزیر بهداشت مردم ایران هستیم، شیعه سنی، مسیحی، کلیمی، زرتشتی، زندانی محکوم به اعدام و لامذهب همه باید زیر پوشش باشند. اگر مردم به ما اعتماد دارند به خاطر صداقت ما در بیان مسائل کارشناسی  است.

** کسی اقدامات وزارت بهداشت در روزهای سخت را ندید

نمکی افزود: کسی کارهایی وزارت بهداشت را در این روزهای سخت ندید،؛ کسی نگفت ارزی که سال ۹۹ برای دارو گرفتیم یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو کمتر از سال آرام ۹۷ بود اما یک مورد صف دارو دیدید. کسی پرسید چطور ۴۷۰۰ قلم دارو را مدیریت کردید و کارخانه دارویی تعطیل نشد.

وی گفت: چطور عمل های جراحی به خاطر نبود داروی بیهوشی تعطیل نشد. چه کردی که یک استنت قلب در اتاق جراحی کم نیاید چه کردی که هم بیماران کرونا و هم غیر کرونایی را که تصادف کرده، مدیریت کردی و نگفتی «آی سی یو» نداریم چطور در خوزستان مدیریت کردی که هم ضربه مغزی و هم بیمار کرونایی را در «آی سی یو» پذیرش کردید.

وزیر بهداشت افزود: کمکی که وزارت بهداشت به آرامش جامعه کرد مغفول مانده است. نمی گویند وزارت بهداشت یکی از بزرگترین کمک هایش حفظ آرامش جامعه است، نقش من فریاد بر کاستی ها نیست نقش من ایجاد آرامش در جامعه است.

** اگر نگاه کارشناسی خریدار داشت گرفتار موج چهارم نمی شدیم
وی ادامه داد: به مردم می گوییم آرامش داشته باشید ما هستیم ما برای روی مین رفتن، آبرو خرج کردن آمده ایم برای ارتقای درجه و پست و مقام نیامده ایم. برای دفاع از خون شهدا آمده ایم ما برای شهادت آماده ایم. سیاست باز نیستیم. بلدیم اما اهلش نیستیم.

وزیر بهداشت گفت: اگر نگاه کارشناسی خریدار داشت در طوفان موج چهارم کرونای جهش یافته نمی افتادیم. مکتوبات زیادی داریم که جزو اسناد طبقه بندی شده بنا ندارم آنها را منتشر کردم اما اعضای کمیته های ستاد ملی کرونا نقشی در این مسائل نداشته اند.

نمکی ادامه داد: از روز اول گفتم یک ویروسی با قابلیت خشن آمده که من می شناسمش. گفتم خودتان را برای یکی از سهمگین ترین اپیدمی های کشور آماده کنید، ۳۰ سال است من این حرف ها را در دانشگاه درس می دهم، این حرف ها را بلدم. گفتم در خوزستان اگر پروانه ای پر زد در خراسان شمالی منتظر طوفان باشید. اصلا رنگ زرد و قرمز و نارنجی معنا ندارد. حق نداریم ویروس را از یک نقطه به نقطه دیگر منتقل کنم. مدیریت اپیدمی یعنی دورتر را ببینیم نه امروز را.

وی گفت: من در اتاق فرمان نشسته ام وقتی در بهمن ماه می نویسم پروازهای خوزستان باید لغو شود یعنی می دانم بمب ویروس دارد از خوزستان به اقصی نقاط کشور منتقل می شود. اگر همه پروتکل ها هم رعایت شود ۲۵ درصد موارد به علت خطای کیت ها منتقل می شود یعنی ویروس را به شهرهای مختلف منتقل می کنیم.

وزیر بهداشت افزود: مکتوب نوشتم اگر ویروس برزیلی به ایران بیاید دیگر نمی توانیم مدیریت کنیم مهلت بدهید. هر کس از محتوای نامه های من مطلع باشد حتما حمایت می کند. گفتیم وقت بدهیم، تا با همکاران طرح شهید سلیمانی بتوانیم تا ۱۸ فروردین شعله های کوچک بیماری را در محلات و خانه ها  پیدا کنیم تا به هم نپیوندند. گفتیم با جمعیت غیر ساکن و سیال نمی توانیم بیماریابی کنیم. دوم اینکه سفر در هر صورت عامل انتقال بیماری است و با ویروس جهش یافته گرفتار می شویم. گفتم تاب آوری مردم مهم است اما تاب آوری کادر نظام سلامت مهمتر است، دوستان طرح شهید سلیمانی بریده اند.

** بررسی ورود ویروس هندی و بزریلی به کشور

نمکی گفت: در برخی استانها از پیک ویروس ووهان تازه درآمده به علت سفرها به دام ویروس جهش یافته افتاده اند. در ترکیه هم ویروس جهش یافته انگلیسی در حال چرخش است، پروازها را متوقف کنید. اگر انتظار حرف غیر کارشناسی داید برای تک صدایی وزیر بهداشت نمی تواند حرف غیر کارشناسی را تایید کند.
وی ادامه داد: کار را بر ما سخت کردند حرف کارشناسی را نشنیدند، بمب آلوده جا به جا شد. با ویروس بسیار سرکش مواجه هستیم. نمی دانیم آیا ویروس های سرکش تری را وارد شده یا نشد، آیا با ویروس برزیلی و هندی دست و پنجه نرم می کنم یا نه همکاران را ما مور کرده ام ارزیابی کنند.

** خلف وعده روسیه، هند و کواکس در ارسال واکسن
وزیر بهداشت با اشاره به اقدامات انجام شده برای تامین واکسن گفت: در مورد واکسن، ۳۲۱۳ مکاتبه داریم از اردیبهشت پارسال با وزیر بهداشت روسیه، چین، کوبا مذاکره کردیم. می دانستم واکسن کرونا با توجه به ظرفیت تولید دنیا و اینکه سرمایه گذاری و استعمارگران روی این جریان افتاده اند راحت نمی گذارند واکسن به دست ما برسد. ۸۵ درصد واکسن را هفت کشور مصرف می کند.

وی افزود: برای تامین واکسن دو راه داشتیم اول اینکه این راه برویم و التماس و خواهش کنیم تا به ما واکسن بدهند دوم اینکه به تولید داخل برگردیم روزی خواهید دید که چه کسی محور این حرکت شد، چه کسی برکت، پاستور، رازی را به این عرصه آورد که وارد تولید واکسن شوند. چه کسی دل به دریا زد.

نمکی گفت: قبل از عید قرار بود ۴.۵ میلیون واکسن دریافت کنیم. دو میلیون از روسیه و ۲.۵ میلیون از بقیه کشور. واکسن های روسیه شد ۴۰۰ هزار تا، هندی از ۵۰۰ هزار دوز، ۱۲۵ هزار دوز را فرستاد اما ۳۷۵ هزار دوز در فروگاه با دستور دادستان هند بلوکه شد و دستور دادند که نباید از هند خارج شود.
وزیر بهداشت گفت: سفیر ایران در روسیه و هند خیلی زحمت کشیدند اما نشد. قرار بود از کوواکس ۳.۲ میلیون واکسن تا قبل از عید برسد. شد یک میلیون و ۸۰۰ هزار بعد یک میلیون و ۲۰۰ هزار و در نهایت ۷۰۰ هزار دوز را چند روز پیش و بعد از عید گرفتیم.

** واکسیناسیون یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر با تاخیر ۲۰ روزه
نمکی ادامه داد: نهایتا واکسیناسیون یک میلیون و ۳۰۰ هزار جمعیت هدف را با ۲۰ روز تاخیر عملیاتی کردیم. این روزها هم  شفافیت در اعلام عدد و رقم بیشتر می شود. تعداد واکسن را به مردم اعلام می کنیم البته طبق مصوبه ۵۲ ستاد ملی کرونا مسئولیت تامین واکسن با «قرارگاه» است، وزارت بهداشت باید لیست بدهد. اما نمی خواهیم همدیگر را در دستگاههای مختلف محکوم کنیم و همکاران ما در وزارتخانه های دیگر آسیب ببیند.

** واکسن ایرانی کرونا تا آخر بهار روی میز است
وی گفت: از روز اول حرفی زدیم و پذیرفتم که راهی جز تولید واکسن نداریم اما بقیه خندیدند با این حال تولید واکسن داخلی و در بهار انجام می شود و حتما واکسن را روی میز جمهوری اسلامی خواهیم گذاشت.

نمکی افزود: برای هماهنگی در اطلاع رسانی برای آقای خدادی معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد به عنوان مشاور مطبوعاتی وزیر بهداشت حکم زدم. تیم من هم در اختیار ایشان بود نمی دانم به چه دلیلی این محبت دریغ شد من این تقاضا را کردم تا تک صدایی را در درون ستاد داشته باشیم زیرا وزارت ارشاد که کمیته اطلاع رسانی را دارد در وزارت بهداشت نماینده داشته باشد تا چند صدایی نداشته باشیم.

وزیر بهداشت گفت: امروز اولین کار لازم پرهیز از سیاسی کاری است. در این فتنه ها نباید به کسی کولی داد، ورود به سیاست بازی کار ما نیست. اجازه نمی دهم کسی وارد سیاسی بازی شود و از کرونا و مرگ مردم برای خود پوستین سیاسی ببافد. همه تلاش را باید بگذاریم که هیچ بیماری پشت در بیمارستان نماند.