روحانی گفت: کسی که از مذاکره خارج شده دولت ترامپ است و علیه ملت ایران کار انجام می‌دهد. اگر صداقت باشد ملت ایران از مذاکره استقبال می‌کند.

به گزارش ندای گیلان،حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی امشب در گفت‌وگویی تلویزیونی گفت: به همه بینندگان عزیز و هم‌وطنان تبریک می‌گویم و پیشاپیش روز خبرنگار را به همه خبرنگاران و رسانه‌ها تبریک می‌گویم.

شعار دولت ایران از ابتدا گفت‌وگو، تعامل و میز مذاکره بوده است

وی درخصوص پیشنهاد مذاکره ترامپ برای گفت‌وگو با ایران و اعمال مجدد تحریم‌ها اظهار داشت: شما از بحث امریکا و حرف‌هایی که مقامات امریکایی به صورت متناقض می‌گویند. مردم ما از سال‌های گذشته تجربه خوبی دارند؛ هم از مقامات امریکایی و هم از دولتمردان ایران. کسانی در ایران دولت را در اختیار دارند که شعارشان از ابتدا گفت‌وگو و تعامل و میز مذاکره بوده است و با دنیا و امریکا مذاکره کردند و مذاکرات به جایی رسید که هم ایران و هم دنیا و هم امریکایی‌ها کم و بیشتر اجرا می‌کردند.

رئیس دولت تدبیر و امید ادامه داد: کسی که می‌گوید تمایل به مذاکره دارم، مذاکره مبانی دارد که اولین مبنای آن صداقت و به نتیجه رسیدن است. کسی ادعای مذاکره می‌کند که از همه تعهداتش از پاریس تا تجاری خارج شده است و مخاطب آن هم دولت ایران نیست. آنها ما را خطاب نمی‌کنند زیرا آنها از پشت میز خارج شدند. کسی ادعای میز مذاکره می‌کند باید نشان دهد که می‌خواهد به نتیجه برسد.

اگر صداقت باشد ملت ایران از مذاکره استقبال می‌کند

روحانی با بیان اینکه مذاکره با تحریم جور نمی‌آید، تصریح کرد: کسی که چاقو را نشان می‌دهد و می‌گوید مذاکره کنیم باید چاقو را در جیبش بگذارد. آنها می‌خواهند یا در درون ایران شکاف ایجاد کنند یا از آن برای انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره استفاده کنند. پس این پیشنهاد برای جنگ روانی یا بهره‌برداری انتخاباتی است.

وی افزود: ما حتی با دولت جدید امریکا مذاکره کردیم. ما در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل و هم در اروپا در قالب گروه ۱+۵ مذاکره کردیم. پس کسی که از مذاکره خارج شده دولت ترامپ است و علیه ملت ایران کار انجام می‌دهد. اگر صداقت باشد ملت ایران از مذاکره استقبال می‌کند.

صداقت در مذاکرات با تحریم معنی ندارد

رئیس شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر اینکه صداقت در مذاکرات با تحریم معنی ندارد، خاطرنشان کرد: تحریم‌ها علیه بیماران، کودکان، بزرگان و همه مردم ایران است. ما آماده مذاکره با امریکا برای دریافت غرامت به ملت ایران به خاطر مداخله‌هایش از سال ۳۲ هستیم. امریکا بدهکار ملت ایران است؛ هم به خاطر مداخلاتش بدهکار عذرخواهی است و هم بدهکار مالی و باید غرامت بدهد.

روحانی در پاسخ به این سوال که در این چند ماه به جز تعهدات سیاسی از اروپایی‌ها چیزی دیده شده یا نه گفت: آمریکایی‌ها دنبال این بودند که بقیه کشورهای ۵+۱ را همراه کنند. به همین دلیل ترامپ در ۲۲ دی ماه پارسال از شرکای دیگر خواست که بیایند و مذاکره مجدد برای داشته باشند. این طرح موفق نشد و کسی پاسخ مثبت نداد. ناچار شد بگوید تنهایی از برجام خارج می‌شود و در اردیبهشت از برجام خارج شد. هدف این بود ایران هم از برجام خارج شود تا پرونده به شورای امنیت برود.

ترامپ نمی‌خواست به تنهایی روبه‌روی ایران باشد

وی تاکید کرد: قطع نامه ۲۲۳۱ یک دستاورد برجام بود اولا همه قطع نامه‌های دیگر را ملغی کرد ثانیا همه را متعهد به اجزای قطع نامه جدید کرد. ترامپ می‌خواست همه این‌ها را از ما بگیرد.  نمی‌خواست به تنهایی روبه‌روی ایران باشد. می‌خواست همه دنیا را به تحریم دعوت کند اما ناموفق بود.

رئیس‌جمهور گفت: امروز اروپایی‌ها اعلام کردند که هر شرکتی که با ایران کار می‌کند اگر بخواهد حرف آمریکا را قبول کند و تحریم را قبول کند، اروپا آنها را تحریم می‌کند. ما امروز در جهان تنها نیستیم.

وی با اشاره به اینکه امروز به جز چند کشور محدود همه ایران را به عنوان یک کشور متعهد می‌شناسند، یادآور شد:  مهلت ما بر این مبنا بوده که پنج کشور برجام این تحریم را جبران کنند و برجام حفظ شود.

به نظر من اروپایی‌ها سنگ تمام گذاشتند

روحانی گفت: از نظر سیاسی به نظر من اروپایی‌ها سنگ تمام گذاشتند. یعنی موضع‌گیری کردند، حرف زدند، مقررات وضع کردند و کار آمریکا را غیر قابل قبول دانستند. در مقام عمل باید برنامه‌ریزی کنند که چطور جبران می‌کنند. قدم‌هایی برداشتند ما هم با اروپا از نزدیک مذاکره کردیم. سفری به اروپا داشتم با چین و روسیه هم مذاکره کردیم. مشکل شرکت‌هایی هستند که ممکن است تحت تاثیر آمریکا قرار بگیرند.

رئیس شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: ما منتظر اقدام عملی اروپا هستیم جلسه‌ای در اواخر ماه اوت قرار است بین ایران و کشورهای دیگر برجام به ویژه اتحادیه اروپا و در حاشیه اجلاس سازمان ملل برگزار شود و بناست در سطح وزرا مذاکره شود.

رابطه‌ای که با روسیه و چین داریم، با اروپا قابل مقایسه نیست

روحانی ادامه داد: می‌خواهیم اساس تحریم که به سه ماه آینده برمی‌گردد و می‌خواهد در نفت و بانک وارد عمل شود را کنترل کنیم. قولی که اروپا و چین و روسیه دادند این است که برای فروش نفت و ادامه روابط بانکی ایستاد گی کنند.

وی در مورد اینکه آیا چین و روسیه به تعهدات خود متعهد هستند یا نه، گفت: برای ما در روابط خارجی منافع ملی مهم است. رابطه‌ای که با روسیه یا چین داریم، با اروپا قابل مقایسه نیست. ما رابطه بهتر و بیشتری داریم. چین در زمینه هسته‌ای راکتور اراک همکاری کرد و مبنای تعهد برجامی خود را دنبال می‌کند چین بزرگترین شریک تجاری ما است.

هیچ مانعی برای توسعه روابط با دیگران نداریم

روحانی ادامه داد: در مذاکره با مقامات چینی در حاشیه سازمان شانگهای متعهد بودند که به روابط با ایران ادامه دهند. ممکن است اشکال اجرای تعهد تفاوت داشته باشد ولی هم چین هم روسیه‌ به صراحت می‌گویند ایستادگی می‌کنیم و قراردادها را اجرا می‌کنیم وقتی توتال اعلام کرد خارج می‌شود و شرکت چینی گفت من ادامه می‌دهم.

وی گفت: ما روابط خوبی با اروپا و همه کشورها می‌خواهیم ولی کشورهای آسیایی برای ما اهمیت زیادی دارند. ما وارد پیمان مودت با آ سه آن شدیم. ولی در عین حال هیچ مانعی برای توسعه روابط با دیگران نداریم.

دلیل حرکت نقدنیگی تزلزل اعتماد مردم به آینده است

روحانی در مورد التهابات ارزی کشور و تحول در تصمیمات گفت: ما یک سری مشکلات و بیماری‌های اقتصادی داریم که مربوط به این دولت و دولت قبل نیست. برخی مربوط به قبل از انقلاب است.

رئیس‌جمهور یادآور شد: موضوع نقدینگی یکی از مواردی است که وقتی این نقدینگی حرکت می‌کند، تخریب‌هایی ایجاد می‌کند. چرا حرکت می‌کند؟  چون اعتماد مردم به آینده تزلزل پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه دسترسی ما به ارز مورد بحث است، گفت:  ممکن است ما ارز کافی داشته باشیم ولی دسترسی ما مثل مساله ورود اسکناس به ایران تغییر می‌کند. اینها دست به دست هم می‌دهد و توقعات و انتظارات برای آینده انتظارات تورمی می‌شود.

روحانی تاکید کرد: در دولت یازدهم و سال اول دولت دوازدهم روندمان این گونه بود که از ابتدای شروع دولت قیمت ارز کاهش پیدا می‌کرد و ما چاره‌جویی می‌کردیم برای کاهش قیمت ارز. آقای سیف می‌گفت ارز قیمتش ۳ هزار تومان است هرچه می‌گفت دو مرتبه می‌شد ۲۷۰۰  تومان. دلیل این بود که مردم به آینده خوش‌بین بودند و می‌دانستند روابط با دنیا در حال بهبود است و شرایط اقتصادی برای فعالیت بهتر می‌شود.

مشکل ارزی از اعتراض‌های دی ماه سال قبل آغاز شد

رئیس دولت تدبیر و امید گفت: آن زمان ما هم در مذاکراتی که داشتیم برخی منابع ارزی را آزاد می‌کردیم. مشکل ارزی از کی شروع شد؟ دو عامل باعث این مشکل شد؛ هر دو در دی ماه پارسال شروع شد. در پنج دی یک اعتراضاتی از یک شهری در ایران آغاز شد و بعد به شهرهای دیگر سرایت کرد. این اعتراضات شرایط خود را داشت.

وی ادامه داد: برخی معترض بودند، برخی دنبال اغتشاش بودند. اینها مهار شد و مردم احساس کردند اگر اعتراض به حقی دارند عده‌ای سوءاستفاده می‌کنند. این فعالیت مردم به داخل علامت مثبت داد ولی خارجی‌ها به خصوص آمریکایی‌ها پیامی که دریافت کردند، نگه داشتند. فکر کردند با فشار بیشتر می‌توانند مشکلات اقتصادی را بیشتر کنند، لذا ۲۲ دی ما ترامپ اعلام کرد اگر دیگران نمی‌آیند من به تنهایی از برجام خارج می‌شوم.

قیمت ۴۲۰۰ تومان برای دلار به طور طبیعی افزایش پیدا خواهد کرد

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: از زمان روی کار آمدن ترامپ این نگرانی خارجی و داخلی و روابط بانکی ما در دنیا مشکلاتی پیدا کرد. این دو کنار هم قرار گرفت و در فروردین شاهد یک التهاب بزرگ بودیم. تصمیماتی گرفته شد که این التهاب کنترل شود، در این التهاب اگر همه با هم همکاری می‌کردند، قابل کنترل بود؛ یعنی اگر خریدار و فروشنده و صراف و بانک کنار هم قرار می‌گرفتند طرح موفقیت آمیز بود.

روحانی با اشاره به اینکه قیمت ۴۲۰۰ تومان برای دلار به طور طبیعی افزایش پیدا خواهد کرد، عنوان کرد: عده‌ای ارز گرفتند و جنس را وارد نکردند یا بخشی را وارد کردند و در بازار آزاد فروختند در نتیجه رانت و فساد ایجاد شد. این همزمان شد با اردیبهشت و اعلام خروج آمریکا از برجام شد.

وی گفت: در خرداد به این ذهنیت رسیدیم که روند بسته پیشنهادی ارز کارایی ندارد. شرایط جدیدی پیدا کردیم چراکه سوءاستفاده‌هایی انجام می‌شود. اگر اینها از لحاظ ساز وکار کنترل نشوند با دادگاه و پلیس امکان‌پذیر نیست.

به علت جام جهانی و ماه رمضان گفت‌وگویم با مردم به تاخیر افتاد

رییس جمهور عنوان کرد: وقتی رانت هست، وقتی شرایط شرایطی هست که مردم برای آینده نگرانی دارند، ما به فکر یک بسته پسشنهادی جدید رسیدیم. هم در دولت و هم در ستاد اقتصادی در این مورد صحبت شد. من در خرداد و ماه رمضان می خواستم اعلام کنم اما زمان فوتبال بود و مردم سرشان گرم بود برای همین مصاحبه من به تاخیر افتاد.

روحانی تصریح کرد: این بسته با بسته گذشته تفاوت اساسی دارد در آن بسته بانک مرکزی بیشترین کار را داشت از آن طرف ایجاد رانت می‌شد اما در این بسته بانک مرکزی تعهدش کمتر است.

فهرست جدید تسهیلات ارزی امشب به بانک مرکزی اعلام می‌شود

وی با بیان اینکه امروز بانک مرکزی ما برای تامین کالاهای اساسی و ضروری مثل دارو و تجهیزات بزشکی بانک مرکزی با یک قیمت متعادل متعهد است، گفت: از فردا که بسته جدید اجرا می‌شود بانک مرکزی موظف است این ارز را در اختیار واردکننده قرار دهد. من آخرین خبری که دارم این است که غروب وزارت کشاورزی و صمت توافق کردند این فهرست جدید تا شب به بانک مرکزی اعلام شود.

رئیس‌جمهور گفت: مردم اعتماد داشته باشند نوسانات ارز روی این فهرست تاثیری نخواهد داشت. من در جلسه هیات دولت گفتم ارزی که برای کالای اساسی ۴۲۰۰ تومان هست ادامه خواهد داشت و به این نرخ تا پایان فرورین سال آینده برای کالاهای اساسی دست نخواهد خورد.

فهرست کالاهای اساسی شامل ارز  ۴۲۰۰ هفته جاری اعلام خواهد شد

وی ادامه داد: این کالاهای اساسی گسترده‌تر است. قبلا برنج و برخی مواد بود الان حبوبات و شوینده‌ها را اضافه کردیم. این فهرست همین هفته اعلام خواهد شد و ارزی که داده می‌شود باید به طور شفاف باشد و به مردم اعلام شود بنا است چه کالایی وارد کنند.

روحانی خاطرنشان کرد: قرار این شده تا رسیدن کالا به دست مصرف‌کننده همه نظارت کنند. تعزیرات و قوه قضاییه هم همکاری کنند که با این قیمت کالا به دست مردم برسد و خیال مردم راحت شود.

رییس جمهور در پاسخ به این سوال که باتجربه‌ای که داشتیم چقدر امکان کنترل نوسانات وجود دارد، گفت: آن وقت چند هزار قلم کالا بود که کنترل سخت بود و ما هم کنترل کردیم ولی الان اقلام محدود است؛ یعنی وزارت جهاد کشاورزی می‌گوید من مشکلی برای کنترل ندارم. هر چه باید وارد شود از جمله کود و سم  توسط همین ارز خواهد بود و همچنین ارز به مواد غذایی و پروتئینی تعلق می‌گیرد و این کنترلش آسان‌تر است.

از هفته آینده بازار خودش را پیدا می‌کند و متعادل می‌شود

وی اضافه کرد: ما چاره‌ای نداریم اگر اقلام مهم دچار نوسانی باشند نگرانی و فشار بر دهک‌های پایین رخ می‌دهد. برای تسهیلات این اقلام ۵۰۰ میلیارد دلار بانک مرکزی متعهد است تا پایان فروردین سال آینده تامین کند. اما بقیه ارز می‌آید داخل یک بازار که قیمت را تعیین می‌کند. این طرح برای بازار دوم آمد اما آن زمان ارز همه صادر کننده‌ها نمی‌آمد.

روحانی با بیان اینکه الان برنامه‌ریزی این است صادرات غیرنفتی و حتی فرآورده‌های نفتی در این بازار بیاید، گفت: پس بازار بزرگی است. حالا اینکه چه کسانی برداشت کنند را وزارت صمت باید مشخص کند. ما لیست اقلام ممنوعه را اعلام کردیم. آنچه آزاد است بر مبنای ثبت سفارشی است که به بانک مرکزی اعلام می‌شود تا ارز بگیرند. ارز به این شکل در می‌آید که بخشی ۴۲۰۰ تومان است و بخشی در بازار آزاد. اجرای این طرح از فردا آغاز می‌شود هفته آینده به طور کامل انجام می‌شود و بازار خودش را پیدا می‌کند و متعادل می‌شود دولت به این نرخ وارد نمی‌شود.

امروز ارز آبروی ملی ما است که باید حراست شود

وی گفت: ارز به شکل حواله است و در برخی موارد چون صراف‌ها آزاد می‌شوند و ورود طلا و اسکناس آزاد می‌شود و بدون گمرک که حدف شده این روند تسهیل می‌شود. صرافی‌ها در چارچوب بانک مرکزی اقدام می‌کنند.  این ارز اسکناسش در صرافی ها خواهد بود.

روحانی تاکید کرد: قبلا مردم دلار را می‌بردند داخل بانک. وقتی کسی می‌خواست پس بگیرد بانک می‌گفت به ریال می‌دهم. الان بانک مرکزی متعهد است که اسکناس بصورت سپرده ارزی را با سود بدهد و دولت متعهد است. همه اینها در کنار هم بازار را متعادل می‌کند

وی با بیان اینکه ارز به اندازه کافی داریم، گفت:  البته در تمامی طرح‌ها دولت و مردم باید کنار هم قرار بگیرند. امروز ارز به یک معنا آبروی ما هم هست و این آبروی ملی ما باید حراست شود. اگر دولت تلاش کند ارز بیشتر بیاورد و مردم جمع کنند هیچگاه موفق نمی‌شویم.

خیلی زود آمریکا را پشیمان می‌کنیم

روحانی تاکید کرد:‌ اگر کنار هم باشیم و وظیفه خود بدانیم و مردم به دولت اعتماد کنند که به دنبال حل مشکلات است، همه مسائل حل خواهد شد. با همه اعضای دولت من تماس می‌گیرم دیروقت در محل کار هستند. همه در حال فعالیت و در دسترس هستند. مردم مطمئن باشند دولت همه تلاش خود را گذاشته و قوای دیگر همه همکاری می‌کنند.

رئیس‌جمهور یادآور شد: اگر همه در کنار هم قرار بگیرند هیچگس نمی‌تواند ما را شکست بدهد. تحریم فواید و مشکلاتی هم دارد. حتما ما به سلامت از این مرحله عبور می‌کنیم اگر متحد باشیم دشمن شکست می‌خورد. البته تحریم از قبل اجرایی شده است. اگر متحدانه با هم کار کنیم، خیلی زود آمریکا را پشیمان می‌کنیم.

زمان تحریم دست ماست

وی افزود: اگر با دنیا کارکنیم می‌فهمند تحریم‌ها بی اثر است. تراکپ الان یک قدم از قبل برگشته است. امروز هم البته در فرمان اجرایی حرف‌های تندی علیه ما زد. ترامپ باید برگردد به دوران قبل خودش تا منافع آمریکا و ایران و جهان تامین شود.

روحانی با اشاره به اینکه اگر ما متحدتر کار کنیم آمریکا را زودتر پشیمان می‌کنیم، گفت:  اگر همه در کنار هم قرار بگیریم این تحریم‌ها را زود پایان می‌دهیم. زمان تحریم دست ماست و به نظر من همه دست به دست هم بدهیم زود تمام می‌شود.

مردم از قیمت آب و برق و حمل و نقل و کالای اساسی مطمئن باشند

مجری برنامه گفت: تصمیمات ارزی که دیروز اعلام شد و فردا اجرایی می‌شود و با استقبال اقتصاددان‌ها و صاحبان کسب و کار مواجه شده اما اقتصاددان‌ها معتقدند همان ۱۵ ،۲۰ میلیارد که دولت صرف کالاهای اساسی کرده را با مکانیزم دیگری به دست مردم می‌رساند چون بحث بر سر ده‌ها هزار میلیارد پول است و فاصله ۴۲۰۰ با ارز در بازار دوم و اینکه از چند تولیدکننده خواهش کنیم این ارز را به سلامت به دست مردم برسانند غیرممکن است و همان داستان رانت‌ها پیش خواهد آمد.

روحانی پاسخ داد: این حرف که می‌گویید ممکن است و این امکان وجود دارد که عده‌ای نگران باشند، اما ما قبلا همین کالای اساسی را در سال‌های گذشته با ارز آزادی که بود ۳۸۰۰ می‌دادیم و با همان قیمت به مردم می‌رسید بنابراین ما این تجربه را در خصوص کالای اساسی داریم.

وی گفت: همیشه در شرایط سخت ممکن است نظرات دیگری هم باشد. مثلا می‌گویند چرا سوخت یا برق یا آب را ارزان می‌دهید آن را گران کنید و بعد پول آن را به مردم بدهید. من می‌خواهم بگویم مردم از قیمت آب و برق و حمل و نقل و کالای اساسی مطمئن باشند و تلاش ما این است که التهابی صورت نگیرد. در مسائلی که دست دولت است، دولت نمی‌گذارد التهابی صورت بگیرد.

روحانی افزود: این مسئله قابل کنترل است، دستگاه‌های نظارتی دولتی و غیر دولتی دست به دست هم بدهند این طرح به خوبی اجرا می‌شود و کالا در اختیار مردم قرار می‌گیرد و بقیه نیازمندی‌ها به بازار آزاد می‌رود.

واکنش رئیس‌جمهور به احتمال بروز جنگ در منطقه

وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه چقدر احتمال جنگ در غرب آسیا و خاورمیانه وجود دارد، اظهار داشت: منطقه ما جنگ‌هایی داشته و دارد، در یمن و سوریه جنگ است و نیروی خارجی در سوریه وجود دارد. اما روند منطقه ما به سمت امن‌تر شدن است.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: سوریه در آینده روندی بهتر خواهد داشت. تروریست‌ها در حال عقب‌نشینی هستند و ناچارند از سوریه خارج شوند، آمریکا و نیروهای دیگر هم ناچار هستند از سوریه خارج شوند.

وی با بیان اینکه امروز عراق امن‌تر است،گفت: درباره یمن هم بالاخره عربستان و امارات به نتیجه می‌رسند که باید از راه‌های سیاسی وارد شوند و راهکار نظامی فایده‌ای ندارد. به نظر من امنیت کل منطقه در آینده بیشتر می‌شود. و این به دلیل حضور مردم در کشورهای دیگر و ایستادگی آنهاست.

تا زمانیکه مردم در صحنه هستند، خطر جنگ و تجاوز وجود ندارد

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه ما همواره به دنبال صلح هستیم، خاطرنشان کرد:  هیچ وقت ایران آغازگر جنگ نبوده و همواره صلح را در پیش گرفته، و در این ۴۰ سال هم اراده ما بر صلح و دوستی است. ما با همسایگان روابط خوبی داریم با آن ۲ همسایه هم که روابط خوبی نداریم آماده رفع موانع هستیم و از طرف ما مانعی وجود ندارد.

وی گفت: تا نیروها و مردم در صحنه هستند، خطر جنگ و تجاوز وجود ندارد اما این هم وابسته به وحدت و اتحاد است. اما من باید از مردم تشکر کنم. می‌دانم با مشکلات فراوانی رو به رو بوده‌اند.

فشار می‌آورند که مردم اغتشاش کنند

روحانی در پاسخ به این سوال که چقدر از مشکلات مردم و مطالباتشان آگاه است، گفت: مگر می‌شود در جریان نباشیم؟ اولا که مردم به طور مداوم با تلفن و نامه با ریاست جمهوری در ارتباط هستند. وزرا مرتب به شهرهای مختلف می‌روند‌. وزرا و استاندارها مرتبا با مردم در ارتباط هستند و من در فصای مجازی هم وقت می‌گذارم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه مردم امسال با فشارهای جدید و زیادی روبه‌رو بودند، گفت: از یک طرف مشکلات آب و از طرفی برق. محیط زیست و مشکلات ارزی همه وجود داشت. اما مردم ما مردم نجیب و صبوری هستند که می‌خواهند مشکلات به دست خودشان حل شود. این همه فشار می‌آورند که مردم اغتشاش کنند اما می‌بینند که مردم نمی‌آیند و تعداد ناچیزی می‌آیند و در این شرایط به عنوان کسی که امنیت ملی را می‌شناسم،  نگرانی از امنیت ملی ندارم.

به زودی هیات‌هایی را به کشورهای منطقه اعزام می‌کنم

وی افزود: ما همیشه روابط بهتری داشتیم و من آینده امنیت را با صلح و ثبات می‌بینم. روند ما در سیاست خارجی با اروپا روند بهتری است و با آمریکا هم که هیچ گاه رابطه‌ای نداشتیم.

رئیس‌جمهور گفت: در زمینه نفتی و تحریم‌ها به زودی هیات‌هایی را به کشورهای منطقه و صادرکنندگان نفت اعزام می‌کنم. مبنای ما صحبت از طریق منطق و گفتوگو است. مردم نباید نگران باشند که نظام و دولت تصمیم به جنگ دارند. من به عنوان رییس شواری عالی امنیت ملی می‌گویم ما همیشه راهبردمان صلح است اما در مقابل حرف زور و تجاوز می‌ایستیم اما من هیچ دلیلی نمی‌بینم منطقه با جنگ روبه رو شود.