نخست‌وزیر قطر در خصوص توافق تبادل زندانی ایران و آمریکا و آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده ایران گفت «نمی‌توانم ادعا کنم که این (توافق) به توافق هسته‌ای منتهی می‌شود، اما قطعاً به فضای بهتر منتهی خواهد شد».

به گزارش ندای گیلان، «محمد بن عبدالرحمان آل ثانی» نخست‌وزیر قطر سه‌شنبه (۱۹ سپتامبر، ۲۸ شهریور) در گفت‌وگوی اختصاصی با «کریستین امان‌پور» در شبکه «سی‌ان‌ان» گفت کشورش مفتخر است که بازگشت به خانه پنج شهروند آمریکایی که در ایران زندانی بودند را در این هفته تسهیل کرد.

او در پاسخ به این سوال که آیا این توافق می‌تواند نشان دهنده نزدیکی روابط ایران و آمریکا باشد، گفت «نمی‌توانم ادعا کنم که این (توافق) به توافق هسته‌ای منتهی می‌شود، اما قطعاً به فضای بهتر منتهی خواهد شد».

وی افزود: آنچه دیروز (دوشنبه) رخ داد در واقع سنگ بنای بزرگی برای بازسازی اعتماد بین دو کشور بود. امیدوارم هر دو کشور باور داشته باشند این، به فضای بهتر برای تلاش به منظور دستیابی توافق کامل در موضوع هسته‌ای و هر موضوع باقیمانده دیگر منتهی خواهد شد.

نخست‌وزیر قطر دوشنبه هم در خصوص تبادل انجام شده گفت که «از همه شرکا که در موفقیت توافق آمریکا و ایران (در آزادی جاسوسان آمریکایی) نقش داشتند به خصوص سلطنت عمان تشکر می‌کنیم». وی در ادامه سخنانش گفت: «قطر به هر چیزی که امنیت منطقه و جهان را افزایش می دهد، کمک خواهد کرد».

نخست وزیر قطر افزود: «امیدواریم که توافق آمریکا و ایران درباره مبادله زندانیان، زمینه را برای تفاهمات بیشتر فراهم کند».

روز دوشنبه ۲۷ شهریورماه فرآیند آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی به سرانجام رسید و این مبالغ به حساب‌های ایران در بانک‌های قطر واریز شد. از سوی دیگر تبادل زندانیان با آمریکا نیز صورت گرفت. توافق مذکور در ۱۹ مرداد ماه بین ایران و آمریکا حاصل شده بود.

شامگاه دوشنبه در پی اجرای توافق بین ایران و آمریکا برای تبادل زندانیان، پنج زندانی ایرانی شامل «مهرداد معین انصاری»، «کامبیز عطار کاشانی»، «رضا سرهنگ‌پور کفرانی»، «امین حسن‌زاده» و «کاوه لطف‌الله افراسیابی» آزاد شدند که مهرداد معین انصاری و رضا سرهنگ پور وارد ایران شدند.

در این تبادل همچنین «سیامک نمازی»، «عماد شرقی» و «مراد طاهباز» سه جاسوس آمریکایی به همراه دو نفر دیگر که یکی از آن‌ها زن بود، آزاد و به دوحه منتقل و از آنجا به آمریکا رفتند./فارس