اگر کارهای روزمره خود را با کارت بانکی و به صورت الکترونیکی انجام می دهید،حتما در روزهای اخیر پیامکی را از طرف بانک خود برای فعال سازی رمز پویا دریافت کرده اید.در این مقاله ندای مهارت با چرایی چیستی و چگونگی فعال سازی رمز پویا برای بانک های مختلف آشنا می شوید.

به گزارش ندای گیلان،با گسترش بانکداری الکترونیکی و پرداخت‌های آنلاین، کلاهبرداری‌های بانکی نیز‌ به‌روز شده‌اند و هر ساله با استفاده از روش‌های مختلف میلیاردها دلاردر سراسر جهان کلاهبرداری می‌کنند. در کشور ما نیز حملات فیشینگی یا همان دریافت اطلاعات بانکی یک فرد در سال‌های اخیر رو به افزایش گذاشته است.با مقاله آموزش فعال‌سازی رمز پویا همراه باشید:

 

چرا رمز پویا را فعال کنیم؟

در حالی انجام کارهای بانکی، خرید و فروش اینترنتی و نقل‌ و‌انتقال پول در سال‌های اخیر رشد قابل توجهی داشته است، سارقان نیز تمرکز خود را روی این بخش گذاشته‌اند به‌طوری که بخش عمده‌ای از کلاهبرداری‌های بانکی مربوط به فیشینگ است. درهمین راستا با توجه به رشد نگران‌کننده تعداد پرونده‌های تشکیل شده برای کلاهبرداری‌های بانکی از طریق اینترنت، یکی از مؤثرترین راه‌ها رمز پویا یا یکبار مصرف است که بانک‌ها ملزم به ارائه آن شده‌اند. با این رمز در هر تراکنش بانکی رمز یکبار مصرف به‌عنوان رمز دوم به‌کار گرفته می‌شود که تنها یکبار قابل استفاده است. بدین ترتیب امکان سرقت از حساب‌های بانکی به حداقل می‌رسد.

رمز پویا فعلاً اجباری نمی‌شود

درهمین زمینه رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: بیش از ۳۰ بانک، فعال‌سازی رمز پویا را شروع کرده‌اند، اما به‌دلیل هوشمند نبودن خیلی از موبایل‌ها، اجباری کردن استفاده از رمز پویا در حال حاضر مقدور نیست.
عبدالناصر همتی در حساب اینستاگرامی خود ضمن اشاره به فعالیت بانک‌ها در مورد رمز پویا، به مواردی در مورد فیشینگ اشاره کرد. وی گفت: مسئولیت حفاظت از اطلاعات مشتریان به عهده بانک‌ها بوده و هرگونه ضرر و زیان وارده از این ناحیه به عهده آنها است. رئیس کل بانک مرکزی اضافه کرد: بانک‌ها اطلاع‌رسانی در خصوص مزایای استفاده از رمز پویا را آغاز کرده‌اند. در حال حاضر رمز ایستا و رمز پویا توأمان فعال هستند و به همین دلیل مشتریان به‌دلیل راحتی، ترجیح می‌دهند از رمز ایستا استفاده کنند. وی تأکید کرد: رمز ایستا بایستی به گونه‌ای غیرفعال شود که موجب نگرانی مشتریان، در دریافت روزانه بیش از ۱۰ میلیون خدمت نشود و نیز تعدادی از بانک‌ها هنوز به سرویس شاهکار برای انطباق شماره ملی و موبایل مشتریان خود متصل نیستند.
رئیس شورای پول و اعتبار گفت: بانک مرکزی ایران به موازات اقدامات لازم پیشگیرانه، با رصد مرتب شبکه‌های اجتماعی و پایش درگاه‌های شبکه پرداخت کشور و نیز تعامل با نهادهایی نظیر دادستانی، پلیس فتا و مرکز ماهر، اقدام به مسدودسازی تعداد زیادی سایت جعلی کرده است. همتی اشاره کرد: بانک مرکزی یک سیستم متمرکز مبتنی بر پیامک راه‌اندازی کرده است، لیکن اتصال کلیه بانک‌ها به آن تا ابتدای دی ماه فرصت نیاز دارد. بانک مرکزی اطلاع‌رسانی لازم را در این خصوص انجام خواهد داد.

ایجاد روزانه پنج صفحه جعلی

با افزایش نظارت و برخورد با سایت‌های جعلی فیشینگ، فعالیت کلاهبرداران نیز افزایش یافته به طوری که روزانه چندین سایت جعلی ایجاد می‌شود. براساس اعلام سازمان فناوری اطلاعات در شش ماهه نخست سال‌جاری ۸۵۷ سایت فیشینگ شناسایی و مسدودسازی شده‌اند، یعنی روزانه بیش از پنج صفحه جعلی توسط کلاهبرداران ایجاد می‌شود.
سارقان با استفاده از روش‌های مختلفی که به‌طور معمول نیازمندی‌های روزانه افراد است، مردم را به سمت سایت‌های جعلی خود هدایت می‌کنند. روش‌هایی که شامل خرید شارژ، اینترنت هدیه، سایت‌های شرط‌‌بندی و پیش‌بینی، یارانه، کارت سوخت، فروشگاه‌های اینترنتی، فروش فالوور، باشگاه مشتریان، دریافت و فعال کردن رمز دوم یک‌بار مصرف می‌شود.
افراد کلاهبرداروجوه سرقتی خود را در بیشتر موارد به حساب کارت‌های بانکی اجاره‌ای واریز می‌کنند و عواقب اقدامات مجرمانه این افراد گریبانگیر صاحبان حساب‌ها می‌شود. براساس اطلاعات ارائه شده از سوی پلیس فتا، کلاهبرداران سایبری در گروه‌های شبکه‌های اجتماعی مجازی با جوانان و نوجوانان دوست شده و پس از اینکه اعتماد آنها را جلب کردند، اعلام می‌کنند که قصد راه‌اندازی فروشگاه‌های اینترنتی داشته و به جهت گسترش کار خود نیاز به داشتن چندین شماره کارت حساب با اسامی اشخاص مختلف و مورد اعتماد دارند تا درگاه اینترنتی فروش خود را به این کارت حساب‌ها لینک کنند و به صاحبان حساب‌ها وعده می‌دهند که ماهانه مبلغی در حدود نیم میلیون ریال از بابت اجاره کارت‌ها پرداخت می‌کنند.

آدرس‌های جعلی

یکی از مهم‌ترین راه‌های دسترسی به اطلاعات بانکی سایت‌های جعلی و لینک‌های تقلبی است برهمین اساس باید آدرس درگاه‌های بانکی به دقت بررسی شود. حال علاوه بر اینکه ممکن است شخصی برای انجام یک تراکنش بانکی به‌صورت مستقیم در فضای اینترنت در دام صفحات جعلی درگاه‌های پرداخت بیفتد که به غیر از آدرس هیچ تفاوتی با صفحه اصلی ندارد، سارقان با ارسال پیام به کاربران و سپس معرفی لینک‌های جعلی، از کاربران می‌خواهند تا یکسری اطلاعات هویتی یا مالی خود را طی فرم‌هایی در سایت ارائه شده، وارد کنند و سپس از طریق دسترسی به اطلاعات بانکی افراد، اقدام به خالی کردن حساب بانکی آنان می‌کنند.
لینک‌های فیشینگ ممکن است به‌صورت پیغام یا تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی، تحت پوشش وب، سایت‌های خیریه، برنامه‌های پیغام فوری اجناس و کالا با قیمت مناسب و ارسال رایگان یا از طریق پیام کوتاه برای کاربران ارسال شود.

بسته‌های اینترنتی ارزان

یکی از راه‌های کلاهبرداری و فیشینگ، ترغیب کاربران به فعال کردن بسته‌های اینترنتی ارزان‌قیمت است که کاربران را به صفحه‌های فیشینگ هدایت می‌کند و موجب خالی شدن حساب بانکی آنها می‌شود. به‌همین دلیل، پلیس فتا بارها درباره بسته‌های اینترنت ارزان قیمت هشدار داده است که افراد سودجو با ایجاد تبلیغات گسترده در فضای مجازی کاربران را ترغیب به خرید بسته‌های اینترنت ارزان قیمت کرده و از این طریق به درگاه پرداخت جعلی هدایت می‌کنند.

رجیستر تلفن همراه ترفند جدید فیشینگ

همانگونه که اشاره شد، سارقان براساس شرایط روز، ترفندهای جدیدی به کار می‌گیرند که یکی از جدیدترین آنها رجیستر تلفن همراه است. برخی از افراد سودجو با ارسال پیامکی به شهروندان با این عنوان که «تلفن همراه شما رجیستر نشده است» از آنها کلاهبرداری می‌کنند.
بدین ترتیب کلاهبرداران با ترفند رجیستر کردن تلفن همراه مسافری، افراد را به سایت‌ها و صفحات جعلی هدایت کرده و موجودی حساب آنها را به سرقت می‌برند.

ترفند پرداخت قبوض

 

پرداخت قبوض مصرفی خانوارها از جمله آب، برق، گاز و تلفن ترفند دیگری است که با توجه به حذف قبوض کاغذی و ارسال قبض از طریق پیامک مورد استفاده کلاهبرداران قرار می‌گیرد.
از ابتدای مهر ماه قبوض به‌صورت پیامک ارسال می‌شود و مشترکان می‌توانند از راهکارهای پرداخت الکترونیکی از جمله خودپرداز، موبایل بانک، نرم افزارهای پرداخت و درگاه‌های پرداخت سازمان‌های مذکور نسبت به پرداخت قبوض اقدام کنند. اما همین موضوع بهانه ورود کلاهبرداران سایبری برای سرقت اطلاعات بانکی با استفاده از ترفند فیشینگ شده است.

ترفند سؤالات امتحانی
ترفند دیگری که دانش‌آموزان را هدف گرفته، دریافت و خرید نمونه سؤالات امتحانی است. دراین ترفند دانش‌آموز برای دریافت نمونه سؤالات مجبور به وارد کردن اطلاعات و ثبت‌نام می‌شود یا باید آن را خریداری کند و برهمین اساس کلاهبرداران براحتی می‌توانند اطلاعات بانکی مورد نیاز خود را دریافت کنند.

ترفند فروش نرم افزار

فروش نرم افزارهای مختلف غیرمجاز ترفند دیگری است که اخیراً توسط سارقان مورد استفاده قرار گرفته است. سارقان با ارسال لینک‌های دریافت نرم افزارهای مختلف مانند نصب شبکه‌های ماهواره‌ای روی موبایل خریدار را به سایت‌های تقلبی هدایت کرده و اطلاعات بانکی او را به سرقت می‌برند.

ترفند سیم‌کارت‌های احراز هویت نشده

اخیراً کلاهبرداران با ارسال پیامکی در سطح گسترده برای شهروندان با موضوع طرح مسدودسازی سیم‌کارت‌های احراز هویت نشده از آنان کلاهبرداری می‌کنند.
کلاهبرداران با این ترفند شهروندان را به سایت Irancell.me هدایت کرده و با درج توضیحاتی گمراه‌کننده منتسب به مقامات قضایی و رئیس پلیس فتا مبنی بر تفکیک و مسدود‌سازی سیم‌کارت‌های مذکور و الزام کاربران به پرداخت کارمزد تأیید مجدد اطلاعات سیم‌کارت به مبلغ ٢٢ هزار ریال، آنان را به درگاه پرداخت الکترونیکی جعلی درج شده در سایت هدایت و اطلاعات کارت بانکی آنان را سرقت و به‌دنبال آن اقدام به برداشت وجه از حساب آنان می‌کنند.

ترفند کمک به نیازمندان

کمک به نیازمندان و پرداخت اینترنتی مبلغی اندک، ترفند دیگری است که با سوء استفاده از همدردی مردم با نیازمندان مورد استفاده سارقان قرار می‌گیرد. این روش که در مناسبت‌های خاص افزایش زیادی پیدا می‌کند یکی از تله‌های مرسوم برای کلاهبرداران است. برخی افراد با سوء‌استفاده از نام مؤسسات خیریه و کمک به خانواده‌های نیازمند از طریق فضای مجازی با ایجاد صفحاتی در شبکه‌های اجتماعی و درج تبلیغات در سایت‌ها، با معرفی خود به‌عنوان عضوی از مؤسسه خیریه اقدام به درخواست کمک مردمی می‌کنند، در حالی که مجوزهای لازم برای این منظور را ندارند.

آموزش فعال‌سازی رمز پویا در بانک های مختلف

رمز پویا در بانک های مختلف

فعال‌سازی رمز پویا بانک ملت

بانک ملت جهت استفاده مشتریان از امکان جدید «رمز‌های پویا»، برنامه موبایلی «رمز نگار ملت» را ارائه کرده است. هدف از این محصول جدید، این است که به مشتریان این امکان را بدهد که  علاوه بر بهره‌گیری از  رمز‌های پویا  و یکبار مصرف به عنوان رمز دوم در تراکنش های غیرحضوری،  از رمزهای پویا در تراکنش‌های مبتنی بر رمز اول نیز بهره بگیرند. برای استفاده از برنامه رمز نگار ملت لازم است که در ابتدا با مراجعه به عابر بانک ملت، کد فعالسازی برنامه را دریافت نمایید. پس از دانلود رمز نگار ملت و نصب آن، با وارد کردن کد، برنامه را فعال کنید. از این پس، برای هر بار دریافت رمز پویا کافی است به رمز نگار ملت مراجعه نمایید.

 

فعال‌سازی رمز پویا بانک تجارت

بانک تجارت برای ارائه رمز دوم یکبار مصرف، اپلیکیشن «همراز» را تهیه کرده است. در حال حاضر بانک تجارت صرفا دستگاه‌های خودپرداز را به عنوان تنها روش برای فعال‌سازی اپلیکیشن همراز معرفی کرده است. در نتیجه برای استفاده از خدمات رمز پویا بانک تجارت لازم است ابتدا با مراجعه به یکی از دستگاه‌های خودپرداز این بانک، کد فعال‌سازی رمز پویا را دریافت کرده و با وارد کردن کد در برنامه همراز، اپلیکیشن را فعال نمایید. برنامه همراز را می‌توانید از اینجا دانلود کنید.

 

فعال‌سازی رمز پویا بانک سامان

بانک سامان برای ارائه خدمات رمز دوم از برنامه «رمزینه» استفاده می‌کند. برای فعال‌سازی اپلیکیشن رمزینه باید به یکی از شعب بانک سامان مراجعه نمایید تا کد فعال‌سازی برای شما پیامک گردد. با دانلود و نصب اپلیکیشن رمزینه و فعال‌سازی این برنامه، می‌توانید از خدمات رمز پویا بانک سامان استفاده نمایید.

 

آموزش فعال‌سازی رمز پویا بانک ملی

برای فعال‌سازی رمز یکبار مصرف اول و دوم کارت‌های بانک ملی باید نرم‌افزار شصت(۶۰) را نصب کنید. توجه داشته باشید که از دانلود کردن این برنامه از دیگر سایت‌ها اکیدا خودداری نمایید. بانک ملی روش‌های متعددی برای فعال‌سازی برنامه رمز ساز خود دارد. در ادامه و برای فعال‌سازی نرم‌افزار شصت، به یکی از سه روش «مراجعه به سامانه بام»، «مراجعه به دستگاه‌های کیوسک» و «دستگاه‌های خودپرداز» می‌توان عمل کرد.

 

آموزش فعال‌سازی رمز پویا بانک پارسیان

برای استفاده از خدمات رمز پویا بانک پارسیان لازم است که ابتدا برنامه پارسیان من را دانلود و نصب کنید. اپلیکیشن پارسیان من به صورت اختصاصی برای تهیه رمز پویا معرفی شده است. در ادامه و به منظور فعال‌سازی برنامه، می‌بایست به یکی از دستگاه‌های خودپرداز بانک پارسیان مراجعه نمایید.

 

فعال‌سازی رمز پویا بانک پاسارگاد

مشتریان بانک پاسارگاد می‌توانند از طریق موبایل بانک نسبت به دریافت و فعال‌سازی رمز دوم یک‌بارمصرف اقدام کنند. فعال‌سازی موبایل بانک بدین صورت است که با مراجعه به خودپرداز بانک پاسارگاد کد کاربری و رمز عبور را دریافت می‌کنید. پس از آن با دانلود همراه بانک پاسارگاد نسبت به دریافت رمز یک‌بارمصرف کارت‌های بانک پاسارگاد اقدام می‌کنید.

 

فعال‌سازی رمز پویا بانک سپه

برای دریافت رمز یکبار مصرف بانک سپه، ابتدا باید اپلیکیشن رمزساز سپه را روی تلفن همراه خود نصب کنید. برای نصب آخرین نسخه این برنامه، ابتدا به سامانه اینترنت بانک سپه به نشانی www.ebanksepah.ir مراجعه کنید و روی گزینه «اینترنت بانک قدیم سپه» کلیک کنید. از اینجا می‌توانید نسخه iOS یا اندروید برنامه «رمز ساز سپه» را متناسب با گوشی خود دریافت و نصب نمایید. توجه داشته باشید که برای دریافت کد فعال‌سازی باید به یکی از شعب بانک سپه مراجعه و فرم درخواست رمز یک‌بار مصرف را پر کنید.

 

فعال‌سازی رمز پویا بانک ایران زمین

نرم افزار رمزساز ایران زمین، یک برنامه تولید رمز جهت افزایش ضریب امنیتی عملیات مالی و غیر مالی در سامانه اینترنت بانک و نیز تراکنش های کارتی بانک ایران زمین است که قابل استفاده بر روی گوشی های همراه با سیستم عامل اندروید و IOS است.

مشتریان این بانک می توانند پس از مراجعه به شعب و ثبت درخواست خود و همچنین نصب و فعال سازی نرم افزار بر روی سیستم عامل گوشی مورد نظر، نسبت به تولید رمز یکبار مصرف برای انجام عملیات مالی و غیر مالی در خدمات بانکداری مدرن بانک اقدام کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت اپلیکیشن‌های مربوطه، به این صفحه از بانک ایران زمین مراجعه کنید.

 

آموزش فعال‌سازی رمز پویا بانک سرمایه

برنامه «رمزساز سرمایه» جهت تولید رمز یکبار مصرف اینترنت بانک، رمز دوم یکبار مصرف و رمز اول یکبار مصرف ارائه گردیده است. استفاده از رمز یکبار مصرف امنیت تراکنش‌های غیر حضوری را افزایش داده و احتمال سوء استفاده را به حداقل می‌‌رساند. به منظور استفاده هر چه بهتر از برنامه، لطفا راهنمای آن را به دقت مطالعه نمایید.

جهت فعال‌سازی برنامه رمزساز و استفاده از آن برای دریافت رمز یکبارمصرف ورود به اینترنت بانک، از طریق رمز ایستا که از یکی از شعب بانک دریافت نموده‌اید وارد اینترنت بانک شده و از طریق منوی تنظیمات اینترنت بانک و مطابق با فایل راهنمای برنامه نسبت به فعال‌سازی رمز یکبار مصرف خود اقدام نمایید.

 

فعال‌سازی رمز پویا بانک رفاه

مشتریان محترم بانک رفاه کارگران می‌توانند با مراجعه به شعب بانک نسبت به اخذ شماره سریال و شماره فعالسازی نرم‌افزار رمز یکبار مصرف موبایلی اقدام نمایند. سپس با استفاده از لینک‌های زیر و با توجه به اینکه شماره سریال اخذ شده از شعبه با FDL یا FDN شروع می‌شود، نرم‌افزار مربوطه را دانلود و طبق راهنما نصب کنند.

نرم‌افزار «رمز یکبار مصرف موبایلی» که به منظور تولید تولید رمز پویا بانک رفاه کارگران تهیه گردیده‌است، در نسخه‌های اندروید و iOS در دسترس است.

 

آموزش فعال‌سازی رمز پویا بانک صادرات

بانک صادرات کد دستوری USSD را برای رمز دوم یکبار مصرف مشتریانش در نظر گرفته است. مشتریان بانک صادرات می‌توانند با شماره‌گیری کد دستوری #۷۱۹* و انتخاب گزینه پنجم نسبت به دریافت رمز پویا اقدام نمایند.

با انتخاب گزینه پنجم که به رمز یکبار مصرف مربوط است، سامانه از شما شماره کارت می‌خواهد. بعد از وارد کردن شماره کارت باید یک اسم چهار کارکتری به دلخواه خودتان برای کارت انتخاب کنید. بعد از انتخاب نام کارت، نوبت به تعیین رمز برای دریافت رمز دوم یکبار مصرف بانک صادرات می‌رسد.

بعد از انجام مراحل مذکور، هرگاه نیاز به دریافت رمز دوم یکبار مصرف داشته باشید، کافی است کد دستوری #۷۱۹* را شماره‌گیری نمایید و با انتخاب گزینه پنجم یعنی رمز یکبار مصرف و وارد کردن رمزی که برای سامانه USSD تعیین کردید، برای شما رمز دوم یکبار مصرف بانک صادرات تولید می‌شود.

اگر تجربه ای در خصوص فعال سازی رمز پویا  برای سایر بانک ها دارید، در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید 🙂

 

منبع:جیبی مو- پرتال بانک ها-روزنامه ایران