سرپرست اداره محیط زیست بندر انزلی با اشاره به وقوع آتش سوزی در نیزارهای تالاب، گفت: تلاش ها برای مهار آتش سوزی ادامه دارد.

به گزارش ندای گیلان از بندرانزلی، سید فرشید فلاح با اشاره به وقوع آتش سوزی در نیزارهای تالاب انزلی، اظهار کرد: ساعت ۱۴ بعد از ظهر امروز (چهارشنبه) در حال گشت زنی متوجه آتش سوزی نیزارهای تالاب در محدوده روستای شانگهای پرده شدیم.

وی افزود: بلافاصله با اطلاع رسانی به اداره کل محیط زیست استان، همکاری و هماهنگی با رؤسای شهرستان‌های حوزه تالاب و یگان‌ها این شهرستان توسط محیط بانان آموزش دیده و هماهنگی با یگان هوابرد یک فروند هلیکوپتر در حالت آماده باش قرار گرفت.

فلاح در ادامه با اشاره به اطلاع رسانی سریع به آتش نشانی انزلی، گفت: مأموران آتش نشانی با هفت خودرو و حدود ۳۰ نیرو بلافاصله به محل اعزام و از همان دقایق اولیه نسبت به اطفای حریق اقدام کردند.

وی با تشکر از کمک مردم محلی در کمک به اطفای حریق، ادامه داد: جهت وزش باد و دمای بالای هوا و همچنین خشک بودن نیزارها باعث شد آتش در زمان کوتاهی گسترش یابد.

فلاح اضافه کرد: متأسفانه باتلاقی بودن نیزارها باعث سخت و طولانی‌تر شدن زمان عملیات اطفای حریق شده و آتش نشانان همچنان در حال انجام عملیات هستند.

رئیس اداره محیط زیست انزلی با بیان اینکه فرضیه عمدی بودن آتش سوزی برای خشک کردن و تصرف تالاب دور از ذهن نیست، تاکید کرد: تا کنون حدود پنج هکتار از نیزارهای تالاب در آتش سوخته و تنها نگرانی ما تغییر جهت باد است که باعث می‌شود جهت آتش به سمت منطقه مسکونی تغییر یابد.

فلاح با اشاره به اینکه این بخش از تالاب در مرز اکولوژیک و حد بستر تالاب قرار دارد، گفت: یگان‌های حفاظت محیط زیست انزلی، ماسال و رشت به کمک آتش نشانان آمده و تلاش‌ها برای مهار سریع آتش ادامه دارد.

وی اظهار کرد: ساعت ۲ بامداد حریق نیزارهای تالاب واقع در محدوده روستای شانگهای پرده پس از ۱۲ ساعت تلاش مهار شد.

وی افزود: آتش در مسیر خود به کانال آب رسید که این کانال به صورت آتش بند موجب توقف مسیر حریق شد.

فلاح ادامه داد: با توجه به گستردگی حریق و احتمال تغییر آتش به سمت منازل مسکونی محیط بانان تا صبح منطقه را پایش کرده تا آتش دوباره شعله ور نشود.

سرپرست اداره محیط زیست انزلی با بیان اینکه بر اساس ارزیابی‌های اولیه حدود ۷ هکتار از نیزارهای تالاب انزلی طعمه حریق شده است، اضافه کرد: ساعت هشت صبح امروز اعلام شد که آتش به صورت کامل خاموش شده است.