فرمانده سپاه قدس گیلان با بیان اینکه جنگ در عرصه فضای مجازی به مراتب سخت از جنگ در دوران دفاع مقدس است گفت: امروز برای پیروزی در عرصه فضای مجازی نیازمند مجاهدت مردان و زنان فعال در این عرصه هستیم.

به گزارش ندای گیلان از رشت، نشست هم اندیشی مربیان سواد فضای مجازی گیلان در سالن ایثار بنیاد شهید و امور ایثارگران رشت برگزار شد.

سردار محمد عبدالله پور، فرمانده سپاه قدس گیلان در این نشست ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس اظهار داشت: امروز ما در نبرد تحمیلی جدیدی هستیم و ما باید بتوانیم در این عرصه مسلط شویم و دشمن را از این صحنه بیرون کنیم و برای حضور در این عرصه نیاز به مردان و زنان مجاهدی داریم که این کار بزرگ را انجام دهند.

وی افزود: در دفاع مقدس، مردان بزرگی به شهادت رسیدند، مجاهدت کردند و مجروح شدند و برخی ۳۰ سال روی تخت خوابیدند تا امروز امنیت و اقتدار در جمهوری اسلامی وجود داشته باشد. امروز جنگ در فضای مجازی به مراتب سخت‌تر خواهد بود و یکی از سختی‌های این نبرد، نفهمیدن و نشناختن این فضا توسط برخی مدیران و مسئولان است. در عرصه جنگ تحمیلی عده‌ای می‌خواستند به جای رفتن به جبهه برای تحصیل به خارج رفتند و حتی عده‌ای برای فرار از جنگ، به تحصیل در حوزه علمیه رفتند. امروز هم در عرصه فضای مجازی چنین افرادی وجود دارند که از حضور در نبرد مجازی پرهیز می‌کنند.

عبدالله پور با بیان اینکه در چند سال قبل در هر شهرستان به اندازه انگشتان یک دست هم مربی سواد رسانه‌ای نداشته‌ایم گفت: امروز شاهد هستیم که در هر ناحیه تعداد زیادی مربی سواد رسانه‌ای داریم.

فرمانده سپاه قدس گیلان ادامه داد: اگر ما بلد کار نباشیم و مسلط نباشیم دچار آسیب خواهیم شد. خیلی از افراد که زندگی کردن در فضای مجازی را نمی دانسند آسیب دیدند. کسانی که می‌خواهند در عرصه فضای مجازی حضور داشته باشد باید با وضو باشند. دشمن امروز هم قصد نابودی ما را دارد و هستی ما را مثل زمان جنگ هدف گرفته است. دشمن در جنگ، برای تضعیف روحیه رزمنده‌ها، شهرها را بمباران می‌کرد و رزمنده‌ها برای سلامتی اعضای خانواده خود نگران می‌شدند.

وی تأکید کرد: در عرصه فضای مجازی کار را باید تا جایی پیش برویم که دشمن توان جنگیدن با ما را نداشته باشیم. وضعیت ما امروز در عرصه فضای مجازی نسبت به زمان جنگ به لحاظ تجهیزات بدتر است و دستمان هم نسبت به آن زمان خالی‌تر است و اوضاع ما نیز نسبت به آن زمان بدتر است. در زمان جنگ تکیه بر مردم بود که توانستیم پیروز شویم امروز هم در عرصه نبرد فضای مجازی باید تکیه بر مردم باشد و با اعتبارات دولتی نمی‌توان کاری انجام داد.

عبدالله پور، پیچیده بودن عرصه فضای مجازی را از دیگر مشکلات این عرصه دانست و اظهار کرد: دولت گذشته برای موضوع فضای مجازی اهمیت لازم را قائل نبود و به همین دلیل شبکه ملی اطلاعات به نتیجه نرسید اما در نیروهای مسلح، این موضوع به صورت داخلی شکل گرفته است و امیدواریم این شبکه در همه عرصه‌ها به نتیجه برسد.

فرمانده سپاه قدس گیلان با اشاره به مجاهدت‌های زبیر در صدر اسلام و در رکاب پیامبر (ص) و سرنوشت بد او و قرار گرفتنش مقابل امام علی (ع) گفت: اگر زبیر هم باشیم ممکن است به دلیل انحراف از مسیر ولایت سرنوشت خوبی نداشته باشیم و در عرصه فضای مجازی هم باید مراقب باشیم از مسیر ولایت فاصله نگیریم.

در حاشیه این مراسم، مربیان سواد رسانه‌ای حاضر، نسبت به استفاده از مربیان غیر متخصص در آموزش‌وپرورش برای تدریس سواد رسانه‌ای انتقاد شد.

همچنین در این نشست، با حضور سردار محمد عبدالله پور؛ فرمانده سپاه قدس گیلان از رئال موشن «یه لقمه سواد» که در ۱۰ قسمت توسط مرکز فضای مجازی سپاه قدس گیلان تولید شده است رونمایی شد.

در پایان مراسم امروز، از تعدادی از مربیان سواد فضای مجازی نواحی استان گیلان با اهدای لوحی تجلیل شد.