معاون برنامه ریزی شرکت آب منطقه ای گیلان با اشاره به پیشرفت فیزیکی ۷۵ درصدی سد پلرود گفت: امسال به دستور دکتر نوبخت ۹۰۰ میلیارد ریال اعتبار در قالب اسناد خزانه اسلامی و نقدی به این طرح اختصاص داده شد.

ندای گیلان:هادی پاک زاد روز گفت: بر اساس تفاهم نامه با سازمان برنامه و بودجه کشور به منظور تسریع در آبگیری سد پلرود ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال منعقد شده که از این مبلغ تاکنون ۹۰۰ میلیارد ریال اختصاص یافته است .

وی اضافه کرد: از این میزان اعتبار اختصاص یافته ، ۵۰۰ میلیارد ریال آن بصورت اسناد خزانه اسلامی از آبان ماه سالجاری قابل هزینه می باشد و ۴۰۰ میلیارد ریال آن هنوز وصول نشده است .
وی به ویژگی های این سد نیز اشاره و بیان کرد: احداث این سد از نوع خاکی و نفوذ ناپذیر( gc) با ارتفاع یکصد متر و حجم ۱۳۲ میلیون مترمکعب و با حجم تنظیم سالیانه ۲۰۵ میلیون متر مکعب پیش بینی شده است.
پاک زاد تنظیم آب رودخانه و استفاده از آن برای تامین نیاز آبی ۳۳ هزار و ۵۲۵ هکتار اراضی منطقه شامل ۲۰ هزار و ۵۳۹ هکتار شالیزار و ۱۲ هزار و ۹۸۶ هکتار باغ های چای و تامین نیاز آب شرب هشت شهر لنگرود، رودسر، چابکسر، کلاچای، املش، کومله ، واجارگاه و رحیم آباد در شرق استان به میزان ۴۰ میلیون متر مکعب را از اهداف اجرای این طرح عنوان کرد.
معاون برنامه ریزی شرکت آب منطقه ای گیلان اظهار داشت: همچنین احداث ۲ واحد نیروگاه هشت مگاواتی با استفاده از آب این سد برای تولید انرژی سالیانه ۷۰ گیگا وات ساعت از دیگر اهداف ساخت این سد است .