«محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه ایران با صدور بیانیه‌ای به اظهارات روز جمعه «جان کری»، وزیر خارجه آمریکا در اندیشکده شورای روابط خارجی پاسخ داد.

وزیر امور خارجه کشورمان ضمن تاکید بر اینکه صرفا به دلیل اشاره ناقص آقای کری به برخی نکات مطروحه در مذاکرات ناگزیر باید نکاتی را مطرح کنیم؛ اظهار کرد:‌

1-همان گونه که بارها اعلام کرده ایم مقاومت مردم ایران در برابر فشارهای مختلف بین المللی برای کنار گذاشتن برنامه صلح آمیز هسته ای و پیگیری حقوق خود بر مبنای ان پی تی که در حماسه سیاسی انتخابات سال 92 با حضور 73 درصدی مردم در انتخابات متبلور شد، در نهایت آمریکا را وادار ساخت که راه تقابل را کنار گذاشته و تمرکز خود را بر حل و فصل موضوع از طریق گفتگو قرار دهد، موضوعی که آقای کری امروز به نحوی به آن اشاره کرد.

2- اما متاسفانه امروز نیز وزیر خارجه آمریکا یک بار دیگر از طناب پوسیده “توان آمریکا برای استفاده از نیروی نظامی” سخن گفت. آقای کری به خوبی می داند که در طول مذاکرات بی فایده بودن این تهدیدات تو خالی علیه ملت ایران و مقاومت مردم ایران در برابر این گونه اقدامات را بارها شنیده است. علاوه بر اینکه این حرف ها مربوط به قرن گذشته است و امروز مخالف قواعد آمره حقوق بین الملل است، بلکه حتی خود ایشان و دیگر مقامات آمریکایی نیز بارها اذعان کرده اند که این تهدیدها هیچ تاثیری در اراده مردم ایران نداشته و وضعیت را به ضرر آنها تغییر خواهد داد. لذا بهتر است آمریکایی ها عادت دیرینه خود را فراموش کنند و زبان تهدید و تحریم علیه این مردم بزرگ را یک بار و برای همیشه کنار بگذارند که و بی جهت مصداق این مصرع معروف حافظ نشوند که عرض خود می بری و زحمت ما می داری!

3- در ارتباط با شعار مردم ایران نسبت به سیاست های دولت آمریکا، در طول مذاکرات بارها به آقای کری تاکید کردم که مردم ایران بزرگوار و فهیم اند و بی دلیل نسبت به اقدامات دیگران عکس العمل تند نشان نمی دهند. شما به دنبال علت بگردید و نه معلول. علت خشم مردم ایران سیاست های آمریکا در طول بیش از 60 سال گذشته در کودتا علیه یک حکومت دمکراتیک و حمایت از دولت کودتا در 1332، پشتیبانی همه جانبه از رژیم پهلوی، حمایت از رژیم صدام حسین در جنایات بی شمار علیه مردم ایران و عراق از جمله استفاده از سلاح های شیمیایی و اقدامات خصمانه دیگر علیه ملت ایران منجمله اتهامات بی اساس علیه برنامه هسته ای صلح آمیز ایران و تحمیل تحریم های ظالمانه و کور علیه این مردم است.

4- متاسفانه آقای کری در سخنان امروز خود تعهدات برجام را با مفاد قطعنامه 2231 خلط کرد. در متن برجام به روشنی آمده است که مفاد قطعنامه به عنوان مفاد برجام تلقی نمی شود و لذا در توافق ایران و 1+5، مفاد قطعنامه موضوعیت ندارد. برخی مواردی که ایشان در مورد اقدامات منطقه ای جمهوری اسلامی ایران و حمایت ایران از متحدین منطقه ای اش که در صف مقدم مبارزه با داعش و افراط قرار دارند، مطرح کرد هیچگونه ارتباطی به توافق ندارد و لذا همان گونه که در بیانیه مورخ 29 تير ماه (20 جولای ) وزارت خارجه بیان شده است ج.ا.ا در مبارزه با تروریزم و افراط در منطقه از کلیه امکانات خود بهره برداری خواهد کرد.

5- سیاست جمهوری اسلامی ایران پیرامون مسائل منطقه ای و ارتباط با آمریکا کاملا روشن است و دولتمردان کشور در کنار ارتش، سپاه و نیروهای مسلح و در چارچوب فرمایشات مقام معظم رهبری در موضوعات مختلف یک سیاست واحد را دنبال می کنند و تفاوتی بین نظامیان و غیر نظامیان وجود ندارد. تلاش برای اختلاف انداختن بین مسئولین جمهوری اسلامی ایران به دلیل دقت و هوشیاری مقامات کشور و مردم هوشمند ایران محتوم به شکست است. مسئولین آمریکایی نیز که نتیجه این دسته بندی های ساختگی را قبلاً دیده اند بهتر است اشتباهات گذشته خود را دوباره تکرار نکنند.

کری چه گفته بود؟
جان کری وزیر امور خارجه آمریکا، گفت اگر کنگره این کشور توافق هسته‌ای با ایران را رد کند، اسرائیل منزوی‌تر خواهد شد.

کری امروز جمعه، ٢ مرداد (٢٤ ژوئیه) در شورای روابط خارجی در نیویورک گفت: “می‌ترسم آنچه که در صورت رد [توافق] رخ بدهد این باشد که دوستان ما در اسرائیل در نهایت منزوی‌تر شوند و بیشتر مورد انتقاد قرار بگیرند.”

او گفت در این صورت آمریکا همچنین در هیچ اقدام نظامی احتمالی [علیه ایران] نمی‌تواند از همراهی اروپا، روسیه و چین برخوردار باشد، چرا که به یک “برنامه بسیاری مشروع” برای نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران پشت کرده است.

جان کری، وزیر خارجه، در شورای روابط خارجی آمریکا گفت اگر کنگره توافق را رد کند قدرت رئیس جمهور و دولت در سیاست خارجی زیر سوال می‌رود.

کری گفت این به آن معنی است که “۵۳۵ وزیر خارجه داشته باشیم.” اشاره او به شمار اعضای مجلس نمایندگان و سنا بود.

او این موضع دولت آمریکا را تکرار کرد که توافق به دست آمده تنها گزینه بدیل برای برخورد نظامی بوده است.

کری همچنین اظهار داشت: برای از بين بردن گروه تندرو داعش، می‌بايست «سازوکار در سوريه تغيير کند».

وزير امور خارجه آمريکا همچنين تصريح کرد: «به همین دلیل ما طی هفته‌های گذشته با ترکيه مذاکره کرديم و اکنون تغييری که ترکيه آماده است در اين زمينه انجام بدهد را مشاهده می‌کنيم. همچنين در برخی از کارها که ما در حال تعامل هستيم، تغيير روی خواهد داد».

جان کری همچنين ابراز اميدواری کرده است که در مذاکرات با سرگئی لاوروف در قطر با وی در خصوص گروه داعش رايزنی کند.

وزير امور خارجه آمريکا گفته است: «تمايل داريم که عربستان سعودی را مشارکت دهيم، می‌خواهيم ترکيه را نيز مشارکت دهيم و در نهايت و احتمالا می‌خواهيم ببينم، ايران آماده است چه اقداماتی در اين زمينه انجام دهد»./فرارو