با افتتاح سرای تجاری ایرانیان در آستراخان برخی موازی‌کاری‌ها از طرف بعضی اداره‌های دولتی حذف و فرصت طلایی فراهم می‌شود

ندای گیلان:پس از حدود هفت سال پیگیری مسؤولان اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی گیلان برای احداث سرای تجاری ایرانیان در آستراخان روسیه، سرانجام این امر تحقق یافته و به‌زودی سرای مذکور به بهره‌برداری می‌رسد.

مجوز بهره‌برداری از مرکز تجاری جمهوری اسلامی ایران در منطقه کیروفسکی آستراخان روسیه با امضای ولی‌‌الله افخمی معاون وزیر صنعت در توسعه روابط اقتصادی و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران به هادی تیزهوش‌تابان رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی گیلان اعطا شد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی گیلان به عنوان متولی سرای تجاری ایرانیان در آستراخان زمام مدیریت این مرکز را برای توسعه تجارت بین ایران و روسیه به‌عهده گرفت.

مدیر کل دفتر امور نمایندگی‌های سازمان توسعه تجارت ایران در حاشیه اعطای مجوز بهره‌برداری از سرای تجاری ایرانیان به رئیس اتاق بازرگانی گیلان  اظهار کرد: سازمان توسعه تجارت از پیشنهاد استاندار گیلان برای مدیریت اتاق بازرگانی این استان در سرای تجاری ایرانیان در آستراخان روسیه استقبال کرده است.

رضا عباسقلی سرای تجاری ایرانیان در آستراخان را مرکزی برای توانمندی محصولات تولیدی و بازرگانی کالای ایرانی دانست و افزود: سرای تجاری ایرانیان مرکزی برای راهبری کالای ایرانی در در روسیه است.

وی با بیان اینکه ساماندهی هیأت‌های تجاری توسط اتاق بازرگانی گیلان در سرای تجاری ایرانیان انجام می‌شود، تصریح کرد: با افتتاح سرای تجاری فعالیت‌های اقتصادی و نمایشگاه‌های بازرگانی کالای ایرانی در روسیه با محوریت بررسی و شناخت گیلان از موفقیت این نمایشگاه در آستراخان انجام می‌شود.

مدیر کل دفتر امور نمایندگی‌های سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه اتاق بازرگانی گیلان با راهبری و مدیریت مرکز تجاری ایرانیان در آستراخان می‌تواند به مدل و الگوی تجاری مناسبی برای دیگر اتاق‌های ایران تبدیل شود، گفت: این توانمندی در اتاق گیلان وجود دارد.

وی از افزایش 10 میلیارد دلاری صادرات کالای ایرانی در سال جاری خبر داد و یادآور شد: سال گذشته 42 میلیارد دلار کالای ایرانی به کشورهای هدف صادر شد و دولت تقبل کرده تا این میزان صادرات با افزایش 10 میلیارد دلاری در سال جاری با 52 میلیارد دلار افزایش مواجه شود.

عباسقلی روسیه را یکی از بازارهای هدف کالای ایرانی عنوان کرد و ادامه داد: با توجه به تیرگی روابط بین روسیه و ترکیه، بستر توسعه صادرات کالای ایرانی به روسیه فراهم است.

 به گفته وی، با افتتاح سرای تجاری ایرانیان در آستراخان روسیه با محوریت اتاق گیلان زمینه شناخت این بازار برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایرانی فراهم می‌شود.

مدیر کل دفتر امور نمایندگی‌های سازمان توسعه تجارت ایران صدور مجوز مذکور را برای نخستین بار عنوان کرد و افزود: امیدواریم با موفقیت سرای تجاری ایرانیان فعالیت اقتصادی در دیگر استان‌های روسیه نیز ادامه یابد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان نیز درباره راه‌اندازی سرای تجاری ایرانیان اظهار کرد: سرای تجاری ایرانیان پایگاهی مستمر برای گسترش فعالیت‌های اقتصادی ایران در روسیه است.

 علی منتظری با بیان اینکه برای ایجاد سرای تجاری ایرانیان تلاش‌های مضاعفی صورت گرفته است، تصریح کرد: امروز با توانمندی اتاق بازرگانی گیلان و نگاه ویژه وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه تجارت، مجوز فعالیت یک حرکت اقتصادی بزرگ در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل فراهم شد.

وی فعالیت دستگاه‌های اجرایی نظیر حمل و نقل و پایانه‌ها،‌ گمرک و دیگر دستگاه‌ها برای توسعه صادرات غیرنفتی به خاک روسیه را ضروری دانست.

این مسؤول با اشاره به اینکه مشتریان خارجی همواره به دنبال کیفیت محصول و رقابت‌پذیری هستند، خاطرنشان کرد: با هماهنگی تولیدکنندگان گیلانی برای ارتقای کیفیت محصول، به دنبال تثبیت قیمت‌ها هستیم.

وی اضافه کرد: تحقق موضوع مذکور منوط به تفویض اختیار از طرف وزارتخانه‌ها به مقام عالی دولت در گیلان است تا بتوانیم با داشتن اختیارات کامل در استان شاهد توسعه صادرات باشیم.

منتظری با اشاره به اینکه اتاق بازرگانی و سازمان صنعت، معدن و تجارت دارای یک دیدگاه مشترک برای تحقق اهداف دولت در استان هستند، یادآور شد: تسهیل امور توسط دستگاه‌های دولتی و  تلاش بخش‌خصوصی می‌تواند شعار مقام معظم رهبری را در سال جاری در گیلان محقق کند.

وی با تصریح بر اینکه نباید برای صادرات محصول کیوی در گیلان منتظر مجوز سه ماهه از طرف وزارت جهاد کشاورزی باشیم، متذکر شد: فضای جدید نیازمند حرکت و اتفاق تازه است و سرای تجاری ایرانیان با محوریت گیلان گامی مهم در ایجاد این فضای جدید محسوب می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی، ‌صنایع، معادن و کشاورزی گیلان نیز با اشاره به ایجاد سرای تجاری ایرانیان در آستراخان روسیه، گفت: با افتتاح سرای تجاری ایرانیان، آستراخان روسیه به مرکز توانمندی محصولات جمهوری اسلامی ایران در روسیه تبدیل می‌شود.

هادی تیزهوش‌تابان سرای تجاری ایرانیان را فرصت تاریخی برای گیلان دانست و تصریح کرد: این فرصت تاریخی پس از سال‌ها تلاش و پیگیری محقق شده است.

وی آستراخان را یک مرکز شناخته شده در روسیه برای کالای ایرانی عنوان کرد و گفت: با افتتاح سرای تجاری ایرانیان در آستراخان برخی موازی‌کاری‌ها از طرف بعضی اداره‌های دولتی حذف و فرصت طلایی فراهم می‌شود.

مشاور روابط بین‌الملل اتاق بازرگانی گیلان در روسیه نیز ایجاد مرکز لجستیک کالای صادراتی در منطقه آزاد انزلی را امری مهم دانست و گفت: ایجاد این مرکز با توجه به فراهم شدن شرایط صادرات کالای ایرانی به روسیه ضرورت دارد.

سیدجلیل جلالی‌فر با بیان اینکه ایجاد این مرکز لجستیکی برای عرضه محصولات استان مهم است، افزود: این مرکز می‌تواند به صورت فراگیر و صادراتی، فنی و تخصصی در سطح ملی کالای صادراتی را مناسب با بازار هدف سورت‌بندی کرده و سپس ارسال و صادر کند.

وی با بیان اینکه مازاد کالای مذکور می‌تواند در داخل بازار کشور عرضه شود، تصریح کرد: توسعه صادرات به عنوان یکی از مؤلفه‌های اصلی رونق و شکوفایی اقتصادی در سال اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل حائز اهمیت است.

این مسؤول آماده شدن سرای تجاری ایرانیان در آستراخان روسیه توسط اتاق بازرگانی گیلان را با هماهنگی اتاق ایران عنوان کرد و یادآور شد: هرگونه ظرفیت اقتصادی و صادراتی می‌تواند زمینه گسترش صادرات کالای ایرانی را به دیگر استان‌های روسیه فراهم کند.

مشاور سازمان منطقه آزاد انزلی در امور خزر، آستراخان را یک مرکز عرضه و توزیع کالای ایرانی دانست و افزود: سرای تجاری ایرانیان یکی از زیرساخت‌های مهم در صادرات است.

به گفته وی، سرای تجاری ایرانیان می‌تواند هدایت‌ و راهنمایی‌های تخصصی و اطلاع‌رسانی از تنوع محصولات کالای تولید داخل ایران را به واردکنندگان روسی عرضه کند.

جلالی‌فر با تصریح بر اینکه اکنون شرایط پیش روی سیاسی روسیه با اروپا و ترکیه فرصتی طلایی برای تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی ایرانی است، خاطرنشان کرد: هرگونه تعلل، کوتاهی و موازی‌کاری از طرف دستگاه‌های دولتی موجب آسیب زدن به اقتصاد ملی می‌شود.

وی برخی مناطق روسیه را به عنوان استان‌های پرجمعیت و پرتراکم نامید و گفت: آستراخان می‌تواند ما را به دیگر استان‌های روسیه متصل کند تا کالای خود را معرفی و عرضه کنیم.

این مسؤول هماهنگی بین اتاق بازرگانی، سازمان توسعه تجارت، وزارت صنعت و سفارت روسیه در جمهوری اسلامی ایران را قوی خواند و یادآور شد: با تأمین زیرساخت‌ها و برطرف شدن موانع توسعه صادرات و تعامل دستگاه‌های دولتی می‌تواند فرصت طلایی پیش‌رو را برای جمهوری اسلامی ایران تحقق بخشد.

وی با اشاره به اینکه صادرات روسیه اکنون با مشکل مواجه است، تصریح کرد: باید اطمینان لازم به لحاظ کیفیت و قیمت در تاجر روسی ایجاد و از این فرصت برای توسعه صادرات به نحو شایسته‌ای استفاده شود.

جلالی‌فر با بیان اینکه برخی از تجار ایرانی به دلیل عدم تجربه کافی از بازار روسیه آنجا را بکر می‌دانند، گفت: این عده به دنبال صادرات کالای خود با هر نوع کیفیت و هر نوع قیمت در بازار روسیه هستند در حالی که چنین نیست.

وی با اشاره به اینکه صادرات به بازار روسیه نیازمند توجه به کیفیت محصول مطابق با استاندارد اروپا و رقابت‌پذیری در قیمت است، خاطرنشان کرد: دستگاه‌های دولتی باید در شرایط فعلی جوانب امر برای توسعه صادرات کالای ایرانی را مورد توجه قرار دهند.

مشاور اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی گیلان در روابط بین‌الملل، پایین بودن قیمت حمل ماشین‌های روسی نسبت به ماشین‌های پلاک ایران را از موانع رقابت در صادرات محصولات و کالای ایرانی عنوان کرد.فارس