برکناری رئیس جمهور آمریکا که به رای دو سوم سناتورها نیاز دارد، در سنای تحت کنترل جمهوری خواهان بسیارغیر محتمل به نظر می رسد. 45 سناتور دموکرات به همراه دو سناتور مستقل به آرای حداقل 20 سناتور جمهوری خواه نیاز دارند تا بتوانند ترامپ را از کاخ سفید اخراج کنند اما موضع انتخابات سال آینده میلادی استو
ندای گیلان- امیرعلی ابوالفتح:یک ماه و نیم پس از تصویب تحقیقات برای استیضاح دونالد ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا، جلسات علنی شهادت شهود در پرونده «اوکراین گیت» آغاز شده است. ویلیام تیلور، سرپرست سفارت آمریکا در کی یف به عنوان نخستین شاهد در این جلسه گفت: برای رئیس جمهور آمریکا موضوع تحقیقات علیه پسر جو بایدن مهم تر از سرنوشت اوکراین بوده است. پیش از سخنان تیلور، آدام شیف ، رئیس دموکرات کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان نیز گفت: رودی جولیانی، وکیل شخصی ترامپ کانال سیاست خارجی «غیررسمی» را رهبری کرد و اوکراین را تحت فشار قرار داد تا درباره شرکت نفتی بوریسما تحقیق کند. منتقدان ترامپ در کنگره امیدوار هستند این افشاگری ها در نهایت به تایید استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان و ارجاع موضوع به سنا منجر شود. این چهارمین بار در تاریخ آمریکاست که جلسات علنی تحقیق برای استیضاح رئیس جمهور این کشور برگزار می شود. از سه مورد قبلی، برای آندرو جانسون و بیل کلینتون جلسه دادگاه در سنا برگزار شد و در یک موضوع مربوط به ریچارد نیکسون، رئیس جمهور وقت آمریکا پیش از آغاز رسمی جلسه استیضاح، از سمت خود کناره گیری کرد.
با توجه به فضای سیاسی حاکم بر واشنگتن، انتظار می رود استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان تحت کنترل دموکرات ها به راحتی به تصویب برسد. اما برکناری رئیس جمهور آمریکا که به رای دو سوم سناتورها نیاز دارد، در سنای تحت کنترل جمهوری خواهان بسیارغیر محتمل به نظر می رسد. 45 سناتور دموکرات به همراه دو سناتور مستقل به آرای حداقل 20 سناتور جمهوری خواه نیاز دارند تا بتوانند ترامپ را از کاخ سفید اخراج کنند. این در حالی است که در زمان بررسی درخواست آغاز تحقیقات در مجلس نمایندگان، هیچ یک از جمهوری خواهان از تلاش دموکرات ها حمایت نکردند، درحالی که دو نماینده دموکرات حاضر نشدند به نفع تحقیقات علیه ترامپ رای دهند. همین موضوع نیز موجب شده است ترامپ نوعی آرامش خاطر درباره نتیجه کار داشته باشد و همزمان با جلسه علنی در مجلس نمایندگان، در جمع خبرنگاران بگوید که حتی یک دقیقه از این جلسه را که تقریبا تمامی شبکه های تلویزیونی آمریکا آن را زنده پخش می کردند، تماشا نکرده است.
با این حال، اگر دموکرات ها موفق نشوند از طریق سنا ترامپ را به زیر بکشند، امید دارند با افشاگری های جدید، شانس وی را در انتخابات سال آینده ریاست جمهوری کاهش دهند. بر خلاف سه مورد قبلی استیضاح روسای جمهوری وقت آمریکا، این بار، استیضاح پیش از انتخاباتی شروع شده است که رئیس جمهور مستقر به عنوان نامزد در آن شرکت دارد. با توجه به محبوبیت اندک ترامپ درنظرسنجی ها و همچنین ریزش آرای جمهوری خواهان در انتخابات محلی اخیر در آمریکا، دموکرات ها درتلاش هستند نظر رای دهندگان مستقل و حتی برخی حامیان حزب جمهوری خواه را برگردانند و ترامپ را در نوامبر سال آینده شکست دهند. اما این که چنین راهبردی در نهایت تحقق یابد، به گذشت زمان و آشکارتر شدن ابعاد پشت پرده رسوایی “اوکراین گیت” نیاز دارد .
قطار دموکرات ها برای رسیدن به مقصد استیضاح ترامپ، چهارشنبه با شهادت دو دیپلمات در جلسه استماع علنی کمیته اطلاعاتی مجلس شتاب گرفت. اما این قطار عصر روز گذشته با شهادت ماری یووانوویچ، دیپلمات کهنه کار آمریکایی، به قدری شتاب گرفت که ترامپ به آن واکنش نشان داد؛ واکنشی که البته به نفع دموکرات ها تمام شد. نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا می گوید: دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور «رشوه دهی» را در پرونده رسوایی اوکراین پذیرفته است. سخنان رئیس مجلس نمایندگان در حالی بیان شد که «رشوه خواری» در قانون اساسی آمریکا یکی از تخلفاتی است که براساس آن می توان رئیس جمهور را استیضاح کرد. پلوسی در یک نشست خبری گفت: «رشوه این است که کمک نظامی به اوکراین را در ازای اعلام علنی تحقیق جعلی درباره انتخابات متوقف یا اعطا کنید. این رشوه دهی است.» او همچنین در توئیتی نوشت: کار‌هایی که نیکسون (رئیس جمهور اسبق و مستعفی آمریکا) انجام داده، در برابر تلاش‌های رئیس جمهور ترامپ برای پنهان کردن خیانت اش به سوگند ریاست جمهوری، بسیار ناچیز به شمار می‌آید.
 
 جلسه استیضاح
ترامپ روز چهارشنبه  در جریان ملاقات با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، گفته بود که وی برای تماشای اولین جلسه استماع علنی وقت ندارد. با این حال شهادت ماری یووانوویچ 61 ساله که 33 سال سابقه فعالیت در دستگاه دیپلماسی آمریکا را دارد، آن قدر مهم بود که ترامپ آن را به صورت زنده دید و علیه آن توئیت کرد. در دومین جلسه علنی تحقیقات استیضاح ریاست جمهوری آمریکا،  نیمه اول به نفع دموکرات‌ها تمام شد. یووانوویچ گفت: «همدستی باندهای فساد در کی‌یف و واشنگتن، عامل برکناری من بوده است.» پس از آن آدام شیف، رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا، در دفاعی تمام قد از عملکرد سفیر برکنارشده این کشور در اوکراین گفت: «خانم سفیر ماری یووانوویچ، هوادار سرسخت مبارزه با فساد و متعهد به حاکمیت قانون است. همین موضوع او را به یک مانع تبدیل کرد. به همین علت، ترامپ و متحدانش او را کنار گذاشتند و برای آن چه قرار بود رخ دهد، زمینه چینی کردند.» یووانوویچ، «رودی جولیانی» وکیل شخصی ترامپ را هدایتگر کانالی غیرمعمول و جانبی در جریان دیپلماتیک روابط آمریکا – اوکراین توصیف کرد. او گفت که هنگام خواندن متن صحبت‌های ترامپ با رئیس جمهور اوکراین احساس تهدید کرده است. هنوز صحبت های خانم دیپلمات تمام نشده بود که دونالد ترامپ در توئیتی نوشت: «هر کجا یووانوویچ قدم گذاشت، اوضاع بد شد. او کارش را از سومالی آغاز کرد، نتیجه در آن جا چه بود؟ در اوکراین نیز رئیس جمهور اوکراین در دومین تماس تلفنی که با او داشتم، نظر مطلوبی درباره یووانوویچ نداشت. این، حق مسلم رئیس جمهور آمریکاست که سفیر منصوب کند.» دموکرات‌ها انگار جز حمله ترامپ چیزی نمی‌خواستند. شاهد از غیب برایشان رسیده بود. توئیت‌های ترامپ چنان بی‌موقع بود که حتی جمهوری‌خواهان هم از آن انتقاد کرده‌اند. او علیه فردی انتقاد کرده بود که در دولت‌های دموکرات و جمهوری خواه آمریکایی فعالیت کرده است. اکنون شهادت «ویلیام تیلور»، نماینده ارشد ترامپ در امور اوکراین، دیپلمات ارشد جورج کنت به همراه یووانوویچ به مثلث مرگ سیاسی ترامپ تبدیل شده است. جمهوری خواهان حالا بیش از گذشته در تقلای نجات ترامپ هستند.

در ابتدای این جلسه آدام شف، رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان درحالی‌که پذیرای تیلور و کنت بود، گفت: «اگر ما متوجه شویم رئیس‌جمهوری از قدرت سوءاستفاده کرده و زمینه را برای دخالت خارجی‌ها در انتخابات کشورمان فراهم کرده یا به‌دنبال چنین شرایطی بوده است، باید گفت اگر چنین موضوعاتی قابل طرح برای استیضاح نیست؛ چه موضوعاتی می‌تواند موجبات یک استیضاح را فراهم کند؟» او سپس ادامه داد: «آقایان تیلور و کنت دوست دارم به شما خوشامد بگویم. مایه خوشحالی است که بگویم شما توانستید از مراحلی عبور کنید که در این نمایش حضور داشته باشید. یعنی نمایش عملیات فریب روسیه.» او سپس تصریح می‌کند که در حین تحقیقات متوجه شده است در ارتباط با سیاست‌های آمریکا در قبال اوکراین کانال‌های غیررسمی غیرقانونی تاسیس شده است که برای کنگره قابل فهم نیست. شف تاکید می‌کند که رئیس‌جمهوری آمریکا با تحت فشار قرار دادن ولادیمیر زلنسکی، کمک‌ مالی این کشور را به منظور مقابله با روسیه گروگان می‌گیرد تا رئیس‌جمهوری اوکراین در مورد پسر بایدن که زمانی عضو هیات مدیره شرکت بوریسما بوده است، تحقیق کند. شف سپس از تیلور و کنت سوال می‌کند که آیا شما ضدترامپی هستید و هر دو نیز می‌گویند حضور آنها برای تامین منافع ملی آمریکا است و ضدترامپ نیستند. این سوال در این جلسه به این دلیل پرسیده شد که ترامپ مدعی شده بود تیلور جزو افرادی است که اصطلاحا ضدترامپ نامیده می‌شوند.

در ادامه نوبت به سخنان تیلور می‌رسد. او در سخنان روز چهارشنبه خود جزئیات تازه‌تری از گفت‌وگوهای ترامپ با زلنسکی را رو کرد. تیلور در این جسله به صراحت اعلام کرد دونالد ترامپ در این گفت‌وگوی تلفنی مستقیما خواستار تحقیقات اوکراین از جو بایدن شده است. اگر این ادعا درست باشد، فشارها به رئیس‌جمهوری آمریکا بیش از پیش خواهد شد. بیل تیلور، سفیر موقت آمریکا در اوکراین، در جریان بیانیه آغازین خود گفت که یکی از دستیارانش یک مکالمه تلفنی شنیده است که در آن رئیس‌جمهور آمریکا در مورد تحقیقات اوکراین درباره بایدن سوال کرده است. ترامپ در آن تماس مشغول صحبت با گوردون ساندلند، فرستاده آمریکا در اتحادیه اروپا بود. تیلور می‌گوید ساندلند در پاسخ به سوال رئیس‌جمهور گفت که اوکراین آماده است (تحقیقات) را پیش ببرد. تیلور در ادامه تصریح کرد ساندلند اذعان داشته است که ترامپ بیشتر به تحقیقات درباره بایدن اهمیت می‌دهد. ترامپ پیش‌تر در ماه جاری در پاسخ به سوالی درباره ساندلند گفته بود: «من درست این آقا را نمی‌شناسم.» تیلور سپس گفت اداره‌کننده این کانال غیررسمی با اوکراین، رودولف جولیانی، وکیل دونالد ترامپ است. عمده سخنان تیلور همان سخنانی بود که وی در پشت درهای بسته تحقیقات گفته بود. پس از تیلور اما نوبت به اظهارات کنت رسید که یکی از کارمندان ارشد وزارت‌خارجه آمریکا در حوزه اوکراین است. او در این سخنان همچون تیلور، رودی جولیانی را عامل اخراج سفیر آمریکا از اوکراین و تشویق‌کننده کی‌یف برای از سر گرفتن تحقیقات درخصوص شرکت بوریسما معرفی کرد و گفت که وی از طریق اقدامات غیرمعمول اهداف خود را پیش برده است. او در میانه‌های سخنانش اذعان کرد که در اواسط ماه مه، جولیانی به‌طور رسمی زلنسکی را تحت فشار قرار داد تا از بایدن، رقیب ترامپ تحقیقات صورت گیرد.با این حال جمهوری‌خواهان اظهارات شهود را «کسالت‌بار» خواندند. دوین نونز، نماینده ارشد جمهوری‌خواهان در کمیته اطلاعاتی جلسات علنی تحقیقات را تئاتر تلویزیونی ساخته دموکرات‌ها خواند. این درحالی است که نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا می‌گوید پذیرفته است دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آن کشور مساله تطمیع را در جریان رخدادهای اوکراین مطرح کرده است. پلوسی می‌افزاید: «آنچه رئیس‌جمهوری پذیرفته و اظهار کرده که بی‌عیب و نقص بود، من می‌گویم یک عمل کاملا اشتباه بود. این نوعی تطمیع است.»