رییسی گفت: اقتصاد ما درون زا و برون‌گرا است و بحث‌مان تعامل کردن با بیگانگان نیست اما اینکه آنها بیایند و مشکل ما را حل کنند را قبول نمی‌کنیم.

سید ابراهیم رییسی طی سخنانی در این مراسم اظهار کرد: می‌دانم عنایت و حضور شما در این جمع به اعتبار این است که خادمی از خادمان ملت و سربازی از سربازان نظام که هویتش جز با مردم بودن، از مردم بودن و در مردم بودن نیست.

وی ادامه داد: امروز حضور در عرصه انتخابات و قرار گرفتن در معرض انتخاب و اراده ملت ایران که اقدامی تشریفاتی در نظام ما نیست بلکه حقیقت و واقعیتی است که باید سرنوشت مردم به دست رای خودشان رقم بخورد.

رییسی گفت: شرایطی که ما در آن قرار داریم شرایط سختی است. به برکت این انقلاب و حضور مردم در صحنه گامهای بزرگی در کشور برداشته شده است. ایثار ایثارگران همچنان باعث ایجاد آرامش مردم و کسب افتخار در دنیاست

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: در دولت های قبل گامهای زیادی برداشته شده است اما امروز در شرایطی هستیم که به نظر ما این شرایط برای هر کس که اندک تاملی بکند در خواهد یافت که با آنچه امام خمینی (ره)، خانواده های شهیدان و قانون اساسی خواسته است تفاوت دارد. شرایطی که ما الان داریم هرچند ما را در بیرون از کشور متفاوت کرده است اما در درون کشور به دلیل ضعف مدیریت غیرقابل تحمل شده است.

وی با بیان اینکه حتما باید تحولی در کشور ایجاد شود، گفت: مشکلی که کشور دارد نگاه به مردم است که در این نگاه به نظر می رسد واقعا برخی فکر می کنند ملت توانایی حل مشکلات کشور از سوی مردم وجود ندارد در حالی که همین مردم انقلاب و جنگ را پشت سر گذاشتند.

رییسی گفت: اعتقاد و باور ما این است که باید نگاه به مردم را نگاهی واقعی کرد و مردم می‌توانند نقش آفرینی در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کرد و به آنان نقش داد و خواهیم دید که خودشان از گره‌ها مشکل گشایی خواهند کرد.

وی با طرح این سوال که آیا رفع مشکل بیکاری نیازمند سرمایه است؟ فضای کسب و کار برای جوانان آماده نیست آیا باید این فضا ادامه پیدا کند و ما چشم‌مان به دست بیگانگان باشد یا اینکه خودمان با همین ظرفیت هایی که در کشور وجود دارد مشکلات خودمان را با دستان خودمان و با حمایت جوانان حل کنیم؟ بله کشور بودجه ندارد اما آیا کشور ثروت ندارد؟ آیا کشور سرمایه ندارد؟ امروز سهم ما از دریا و استفاده از ساحل دو یا یک و نیم درصد است، آیا این حق است؟ امروز کاملا امکان پذیر است که جوان تازه ازدواج کرده برایش مسکن فراهم شود؟ چرا به جای حل مشکل مسکن مهر، ناباورانه آن پروژه را چند سال تعطیل کردند و امید بسیاری از مستضعفان و محرومان را ناامید کردند؟ به جای تعطیل کردنش مشکلش را حل کنید. ما محاسبه کردیم که می شود تا پایان امسال مسکن مهر را تحویل مردم داد.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: آیا صحیح است که عده ای نقدینگی دولت را در دست بگیرند و با حساب‌های شخصی شان به دنبال کسب سود باشند و این سرمایه در بخش تولید کشور به کار گرفته نشود؟ شرایطی که امروز شاهدش هستیم جز با تحول در نظام مدیریت کشور امکان پذیر نیست که باید اتفاق بیفتد و در اولین گام نظام اداری‌اش اصلاح شود.

وی اظهار کرد: در کشوری که دولتش اسلامی است، در اولین گام باید نظام اداری‌اش سالم باشد که در این نظام اداری سالم مردم به دور از پارتی بازی، رفیق بازی و رشوه و فساد می توانند به کار بپردازند. برخی فکر می‌کنند من طلبه که رشدم با انقلاب همراه بوده است، رقیب این دولت هستم اما رقیب این دولت عملکردش است.

رییسی گفت: امروز مشکل ما فقط مسائل جناحی و این دسته و آن گروه نیست، سخن ما این است که چرا اقتصاد ما آن اقتصادی که بتواند در برابر افسارگسیختگی دشمنان مقاومت کند و درون زا باشد، نیست. ما می‌گوییم به موجب قانون دولت موظف است به حکم قانون سالی یک میلیون مسکن بسازد و یک میلیون شغل ایجاد کند اما برخی تصور می کنند که این مسئله شعار است و می‌گویند نمی‌شود.

وی تصریح کرد: همه کارشناسان معتقدند که مسکن سازی بسیاری از شغل‌ها را فعال می‌کند، چرا این کار را نمی‌کنند؟ می‌گویند اعتبارش کجاست. اعتبارش هم وجود دارد و قابل تحقق است. چرا می‌گویند که نمی‌شود و نمی‌توان این کار را کرد؟ با این همه منابعی که در این کشور وجود دارد چطور منابع وجود ندارد؟ باید فاصله طبقاتی را کم کنیم، این زیبنده است که یک شکم سیر و شکم دیگری گرسنه باشد؟

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه باید با اراده جدی برای زدودن فساد اداری کشور دست به کار شد اما این اراده را ما در چند سال اخیر ندیدیم، گفت: آقایان می‌گویند ما در چند سال اخیر مالیات‌ها را دریافت می‌کنیم، مالیات را از چه کسی دریافت می‌کنید؟  از کسانی که پرداخت می‌کنند یا از کسانی فرار مالیاتی دارند؟ صد برابر آنچه دریافت می کنید فرار مالیاتی انجام می‌شود.

وی افزود: می گویند حقوق شهروندی، آقا! کسانی که مدرک تحصیلی دستشان است و بیکارند و شاهد از دست رفتن کار پدرشان نیز می‌شود، برای حقوق شهروندی او چه کرده‌اید؟ چرا ما کشور را به نگاه بیگانگان معطل کنیم؟ چرا باید چشممان را به بیگانگان بدوزیم که چه زمان بیایند و در کشور ما سرمایه گذاری کنند.

رییسی ادامه داد: اقتصاد ما درون زا و برون‌گرا است و بحث‌مان تعامل کردن با بیگانگان نیست اما اینکه آنها بیایند و مشکل ما را حل کنند را قبول نمی‌کنیم.

وی گفت: آیا معلم و فرهنگی و نقش آفرین آینده جامعه باید در وضعیت روحی، اجتماعی و اقتصادی باید باشند که شاهد آن اتفاقات در صندوق فرهنگیان بشود؟ می‌گویند چرا هر روز در روزنامه‌ها از فساد می‌نویسند؟ اتفاقا دولت باید از کسانی یک ایراد و یک فساد را به دولت نشان می‌دهد استقبال کند و خود رییس دولت باید نخستین مدعی مبارزه با فساد باشد.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در پایان گفت: حل مشکل مردم که با حرف درمانی انجام نمی‌شود، ما نیازمند عمل هستیم. نیازمند این هستیم که عمل کنیم تا به نتیجه برسیم.