حاج فلاح ابراهیمی با ابراز نگرانی از سررسید تسهیلات داده شده افزود: با توجه به واردات به رویه چای و انباشت شدن چای های تولید داخل و صادرات آن با مبلغ بسیار نازل، نگرانی جدی بابت بازپرداخت وام ها وجود دارد.

حاج یوسف فلاح ابراهیمی در گفتگو با خبرنگار ندای گیلان در رشت بیان داشت: برادران ابراهیمی با همکاری هم یک هلدینگ با چند کارخانه را در گیلان راه اندازی کرده اند تا بتوانند برای جوانان این استان اشتغال زایی نمایند.
وی افزود: شرکت تیمن(چای رفاه)، راه اندازی واحد آب معدنی و شرکت ستاره لاهیج (روغن موتور ملت) از جمله کارخانجات این گروه صنعتی و تولیدی هستند.
این تولید کننده موفق گیلانی افزود: حجم اشتغال زایی این کارخانجات 1200 نفر است که 500 نفر بیمه شده بصورت مستقیم و 700 نفر بصورت غیر مستقیم در حال فعالیت می باشند.
حاج یوسف فلاح ابراهیمی با بیان اینکه حجم سرمایه گذاری این واحدهای تولیدی25 میلیارد تومان بوده است، افزود: ابتداء در سال 74پالایشگاه روغن و سپس در سال 78چای انصار توتکی و در سال  84 چای رفاه و نهایتاً در سال 94 واحد تولید آب معدنی به بهره برداری رسیده است.
مدیرعامل شرکت تیمن( چای رفاه لاهیجان) بابت دریافت تسهیلات 6 میلیاردی شرکت های خود ضمن تشکر از استاندار دلسوز و رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان و همکارانش و کارگروه رفع موانع تولید گفت: تصمیم دولت بابت پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش بسیار خوب و به موقع بود.
وی با اشاره به اینکه پس از دریافت این تسهیلات 54 درصد افزایش تولید و 30 درصد افزایش نیروی انسانی داشته ایم افزود: این اقدام دولت تدبیر و امید بسیار کم نظیر است.
حاج فلاح ابراهیمی با ابراز نگرانی از سررسید تسهیلات داده شده افزود: با توجه به واردات به رویه چای و انباشت شدن چای های تولید داخل و صادرات آن با مبلغ بسیار نازل، نگرانی جدی بابت بازپرداخت وام ها وجود دارد.
وی تصریح کرد:  از واردات چای هیچ کمکی به تولید نمی شود تا بتوانیم بخشی از هزینه های سربار تولید را جبران کنیم.
این تولید کننده با تجربه گیلانی با بیان اینکه در طول یک سال حدود 100 هزار تن چای واردات می شود، افزود: با توجه به افزایش ، 54 درصدی تولید چای در سال جاری بخاطر هوای مطلوب، کارخانه دار سرمایه بیشتری می خواهد تا بتواند مطالبات چایکاران را پرداخت نماید.
وی افزود: همسایگان کشور ما مشکلاتی دارند که موجب جلوگیری از صادرات شده است و با اوضاع کنونی در تامین نقدینگی دچار مشکل هستیم.
حاج فلاح ابراهیمی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت دولت مردان از تولیدات داخل تصریح کرد: این مهم باید بصورت تابلو در ورودی شهرها و استان ها نصب گردد تا تمامی دستگاه های دولتی حداقل از چای ایرانی مصرف نمایند که در این صورت نیازی به صادرات وجود نخواهد داشت.
وی افزود: قیمت تمام شده خرید چای برای دولت کیلویی 15 هزار تومان است که هم اکنون چای ایرانی توسط کارخانه داران بین 3 تا 5 هزار تومان صادر می شود.
این تولید کننده سخت کوش گیلانی با بیان اینکه اگر 20 هزار تن تولید چای داخل در کشور مصرف شود نیازی به صادرات وجود نخواهد داشت، افزود: این امر موجب می شود تا جلوی خروج سرمایه بیت المال و ارز بری که با واردات انجام می شود جلوگیری گردد.
وی اظهار داشت: زمان تولید چای مجبوراً باید از کشاورزان خریداری نماییم در صورتی که در زمان فروش کسی با ما همکاری نمی کند تا مطالبات چای کاران را پرداخت نماییم.
این تولیدکننده ولایتمدار تصریح کرد: در صورتی که دستورات مقام معظم رهبری بصورت کامل و دقیق اجرایی گردد بخش اعظمی از مشکلات مشکلات تولید کنندگان مرتفع خواهد شد.
وی افزود: مقام معظم رهبری در دیدار با مردم آذربایجان، برنامه ریزی مناسب برای استفاده حداکثری از ظرفیت‌ها و منابع داخلی را یکی از راههای برون رفت از مشکلات اقتصادی برشمردند و تاکید کردند: مردم و همه کسانی که علاقمند به ایران و آینده آن هستند و همچنین دستگاههای دولتی باید کالاهای خارجی را که مشابه داخلی آن وجود دارد، استفاده نکنند
این تولید کننده وطن دوست بیان داشت: رهبر معظم انقلاب در دیدار با جمعی از کارگران تصریح کردند: «در دولت مطرح کنید، اصرار کنید، پافشاری کنید که اشیائی که جزو مصارف دولتی است، مطلقاً از خارج نیاید و دولت تصمیم بگیرد در هیچ‌یک از چیزهایی که مصرف می‌کند، از قلم و کاغذ روی میز گرفته تا ساختمان‌سازی تا بقیّه‌ی چیزها، هرآنچه در داخل قابل تولید است، خودش را از خارج ممنوع کند، بر خودش حرام کند.» چنین سخنی اگرچه در مرتبه‌ی اول امری اقتصادی می‌نماید اما با دقت در آن می‌توان دریافت که دارای مبانی فقهی و دینی نیز هست.
وی با تاکید بر اینکه اگر چای وارداتی را با چای خارجی مخلوط کنیم تا به مذاق کارکنان دولت خوش بنشیند، تصریح کرد: این موضوع یکی از پیشنهادات تولیدکنندگان است.

حاج فلاح ابراهیمی بیان داشت: دست اندرکاران صنعت چای برای کشاورزان آموزش های متعدد برگزار کنند تا داشت و برداشت چای کیفیی تر شود.
وی افزود: در حال حاضر دنیا به دنبال فروش محصولات خود به ما هستند، زیرا بازار مصرف در ایران بسیار مطلوب است. علی رغم اینکه تولید کنندگان خوبی را نیز داریم.
حاج ابراهیمی بیان داشت: خرید ما به دلار و فروش ما به ریال است که این یکی از مشکلات تولید کنندگان و کشور می باشد.
وی افزود: دولت وارد کنندگان را مجاب کند در قبال صادرات چای تولیدات داخل را نیز خریداری کرده و سپس واردات داشته باشد.
مدیرعامل شرکت تیمن با اشاره به اینکه نیاز سالانه کشور 120 هزار تن چای است، افزود: در سال جاری 30 هزار تن چای توسط تولید کنندگان داخلی تولید شد که سهم این تولید کنندگان از بازار ایران تقریباً 8 درصد به قیمت مناسب بوده و 10 درصد نیز با کیفیت متوسط است.
وی بیان داشت: از 30 هزار تن تولید داخل، 8 هزار تن اجباراً بابت نقدینگی با قیمت نازل صادر می شود که امسال به دلیل عرضه چای  بی کیفیت سنواتی برای صادرات این امر محقق نگردیده است .
مدیرعامل شرکت تیمن(چای رفاه لاهیجان) نقش برادران، همسر و فرزندان خود و سپس دولت مردان و مسئولان را برای موفقیت وی در این راه مهم برشمرد و افزود: از همه مسئولان و دست اندرکارانی که به این مجموعه کمک کردند تقدیر و تشکر میکنم.
وی با اشاره به اینکه مشکل اصلی اقتصاد و تولید کشور سوء مدیریت است، افزود:  مسئولان حوزه چای با نظر وارد کنندگان تصمیم گیری می کنند در حالی که باید نظر تولید کنندگان را هم مد نظر قرار دهند.
وی با بیان اینکه مشکل کشوری که 120 هزار تن مصرف دارد ولی نمی توانیم20 هزار تن چای تولید داخل را در بازارخود به فروش برساند کجاست؟ افزود: یک بوته چای با یک چاه نفت مطابقت می کند.
این تولید کننده لاهیجانی بیان داشت: اگر به بوته چای رسیدگی شود 14 مرتبه چای می دهد ولی اگر نسبت به آن بی مهری صورت گیرد، نهایتاً 4 بار چای می دهد.
وی تصریح کرد: هر کشاورز چایکار می تواند برای 5 نفر اشتغال زایی کند و با توجه به مشکل اقتصاد کشور آموزش و حمایت از کشاورزان بسیار مهم است.
حاج ابراهیمی با انتقاد بر عدم رسیدگی متولی امر در زمینه نگهداری و برداشت از جمله کود یا هرس افزود:  این موضوع موجب بی کیفیتی برداشت محصول و مشکل برای کارخانه داران شده است.
وی بیان داشت: از دولت مردان میخواهیم تا این میراث فرهنگی را، طلای سبز، ثروت ملی، یادگار کهن،ثمره تاریخ و طبیعت« چای ایران» حاصل رویش یک گیاه و کوشش مردمان غیرتمند با دستان پینه بسته و عرق برجبین نشسته بدانند.
و در پایان با فرازی از خود گفت: آری همین دستان، چای ایرانی را درجهان نامدار نمود و اکنون چه بی مهری ها، چه ناسپاسی ها بر تو روا داشته اند و در صحنه روزگار به فراموشی می سپارند. من به تو می اندیشم و برآنم که با همت همان مردمان مهربان و دلسوز این صنعت سوخته را جانی دوباره بخشم. نجات تو، ای طلای سبز رویای 65000 کشاورز چایکار را که با وجودت همچنان با فقر در گریبانند، به حقیقتی شیرین مبدل خواهد نمود به خود می گویم که اگر بخواهیم میتوانیم…
ایرانی به پاس زحمات چایکاران رنجیده و برای نجات سرمایه کشور عزیزمان ایران، چای ایرانی بنوش

معرفی:

حاج یوسف فلاح ابراهیمی یکی از خیران و مبتکران و کارآفرینان استان گیلان، شهرستان لاهیجان می باشد. ایشان در سال 1330 در شهرستان سنگر بدنیا آمده پس از چندی بدلیل سیل به همراه خانواده به لاهیجان مهاجرت نموده، پس از فوت پدر با مشقت فراوان و با کار در مزارع چای سرپرستی خود و خانواده خویش را به عهده گرفت ،در نوجوانی برای کسب بهتر روزی حلال و درآمد بیشتر به همراه برادران کوچکتر خود به شغل نانوایی مشغول گشت و در بعد از انقلاب با خرید و فروش روغن موتور و جمع آوری روغن سوخته تغییر شغل داد که همین امر موجب شد به پیشنهاد شهید حاج آقا ابوالحسن کریمی( دادستان و فرماندار وقت لاهیجان )شرکت تعاونی با مدیر عاملی ایشان با نام شرکت تعاونی توزیع و تعویض روغن موتور شهرستان لاهیجان تاسیس و شروع به کار نمود که بدنبال آن دومین شرکت به نام پخش فیلتر و روغن موتور گیلان تاسیس نمود در راه گسترش این صنعت در سال 74 به همراه برادران پالایشگاه روغن موتور( شرکت ستاره لاهیج)احداث نمود.

حاج فلاح مدیرعامل چای رفاه

با توجه به علاقه ذاتی ایشان به طبیعت و سپری شدن دوران کودکی ایشان در مزارع چای، همیشه دغدغه چای و چایکاران در ذهن ایشان پررنگ جلوه مینمود که این امر منجر به جرقه ای در ذهن ایشان گشت که جهت رفاه حال چایکاران در سال 75 با یاد شهید عزیز آقای ابراهیم کشاورز کارخانه چایسازی انصار توتکی واقع در روستای توتکی را تاسیس و بهره برداری نمود که در آن نزدیک به 100 نفر مشغول به کارگشتند همچنین در سال 1380 مدرسه ای مشتمل بر سه کلاس در همان دهستان توتکی در روستای انگلبر ایجاد و به اداره آموزش و پرورش منطقه سیاهکل واگذار نمود. با توجه به تجارب حاصله دومین کارخانه چایسازی خویش را در سال 85 در لاهیجان خریداری و به نام شرکت تیمن (چای رفاه لاهیجان) نامگذاری نمود، با واردات بی رویه چای خارجی یکی از نگرانی های ایشان میل مردم به نوشیدن چای اسانس دار و ناسالم و تغییر ذائقه بود که با وجود مشکلات، تلاش و کوشش بسیار چایی با کیفیت بالا و عطر و طعم طبیعی تولید نمود که با استقبال مردم از سراسر ایران مواجه گشت در سال 86 با شرکت در نمایشگاههای خارجی ضمن بدست آوردن بازار صادرات و همچنین رویت محصولات دیگر از فرآورده های این طلای سبز و کسب تجارت ارزشمند زمینه تحول عظیمی در صنعت چای کشور توسط ایشان فراهم گشت که سالها از دید بزرگان این صنعت پوشیده مانده بود و با وجود ریسک بالا ولی با اراده قوی و تلاش بسیار و با انگیزه نجات صنعت چای ایران و نجات زندگی 65000 کشاورز چایکار با سرمایه گذاری شخصی برای اولین بار در ایران در 25/04/87 چای سبز تولید و عرضه گردید. که این تولید باعث شد تا ایشان به پدر چای سبز ایران به عنوان چهره ماندگار شناخته شود. توجه ایشان به ذائقه و نیاز جامعه تنوع و سلامت محصولات منجر به کسب افتخارات چشمگیری گشت که از آن جمله تولید چای اولونگ، چای سفید، کیک و کلوچه چای سبز برای اولین بار در ایران است.
همچنین شرکت تیمن(چای رفاه لاهیجان) در سال 1395 با همکاری پژوهشکده چای ایران و شرکت سرس آلمان موفق به دریافت گواهینامه ارگانیک و  تولید چای ارگانیک  گردیده است.
هم اکنون شرکت تیمن(چای رفاه لاهیجان) به عنوان یکی از قطبهای تولیدی و صادرکننده انواع چای در ایران مشغول به فعالیت می باشد و در سرتاسر ایران اسلامی از محصولات سلامتی این واحد استفاده می کنند.
همواره شعار حاج آقا ابراهیمی تولید محصول سالم و با کیفیت در تلاش برای بالا بردن عمر مفید هموطنان عزیز است امید است با توجهات حضرت حق و تشویق مردم عزیز و مسئولین محترم در جهت بهبود و افزایش کیفیت محصولات سلامتی این شرکت بیش از پیش گامهای موثری برداشته و نام چای رفاه لاهیجان جاویدان باقی بماند.

بخشی از افتخارات شرکت تیمن (چای رفاه لاهیجان)
  بنیانگذار صنعت چای سبز در ایران .
  بزرگترین تولید کننده چای سبز و بهاره در ایران.
  اولین تولید کننده چای سبز، سفید، اولونگ و کلوچه حاوی چای سبز در ایران.
  اولین دریافت کننده  نشان استاندارد و کیفیت محصول در صنعت چای سبز در ایران.
  تنها دارنده نشان ایمنی و سلامت در تولید چای سبز و اولونگ در ایران از وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی.
  تنها دارنده نشان ایمنی و سلامت در تولید برنج قهوه ای و سفید در ایران از وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی.
  صادرکننده نمونه استانی در سالیان متوالی از طرف وزارت صنعت و معدن و تجارت.
  کارآفرین نمونه در استان گیلان از طرف استانداری محترم گیلان در سال 93.
  واحد نمونه تحقیق و توسعه  R&D در استان گیلان با انجام پروژه های مختلف با دانشگاههای دولتی و خصوصی.
  چهره ماندگار صنعت و تجارت در کنگره سراسری سال 88 در تهران.
  واحد نمونه تولیدی استان گیلان در کنگره بین المللی صنعت غذا در بندر انزلی استان گیلان  در سال 92.
  واحد تولیدی نمونه در اولین جشنواره ملی چای در اردیبهشت 93.
  تولیدکننده برتر در صنعت غذا در همایش ملی روز جهانی غذا در سالهای 91 و 94.
  واحد برتر تولیدی در نمایشگاه تخصصی کیفیت و استاندارد در مهر ماه 90.
  اولین دارنده گواهینامه بین المللی HACCP  در مدیریت کیفیت و ایمنی بهداشت از TUV آلمان در صنعت چای خاورمیانه.
  دارنده گواهینامه بین المللی ISO 9001:2008 و ISO 22000 2005  و ستاره بین المللی کیفیت از شرکت  TUV آلمان.
  دارنده گواهینامه حلال و گواهینامه رعایت حقوق مصرف کننده.
  دارنده گواهینامه ارگانیک از شرکت سِرِس آلمان (CERES ) جهت تولید چای ارگانیک.