فرماندار بندر مرزی آستارا از پیشرفت 30 درصدی عملیات احداث پل ریلی بین المللی آستارا – آستارا خبر داد.

به گزارش ندای گیلان از آستارا،سیروس شفقی فرماندار آستارا در جمع خبرنگاران خبرگزاری ها اظهار کرد: در راستای توسعه حمل و نقل کشور، طی چند ماه گذشته پروژه اتصال راه آهن جمهوری اسلامی ایران به جمهوری آذربایجان، به طور جدی در دستور کار مقامات عالی رتبه دو کشور قرار گرفته است.

وی ادامه داد: برای تحقق این پروژه، در مرحله نخست، عملیات اتصال ایستگاه راه آهن آستارای جمهوری آذربایجان به ایستگاه راه آهن آستارای جمهوری اسلامی ایران در سه بخش در حال انجام می باشد.

شفقی با بیان اینکه عملیات اجرایی این پروژه از دو ماه گذشته آغاز شده است، افزود: در بخش اول جمهوری آذربایجان مسافت 8 کیلومتری از ایستگاه راه آهن موجود در این کشور تا مرز مشترک با جمهوری اسلامی ایران امتداد می دهد.

وی توضیح داد: این پروژه در حال اجرا می باشد و با احتساب عملیات زیرسازی، خاکریزی و ساخت آبروها، میزان پیشرفت این پروژه در کل 25 درصد ارزیابی می شود و پیش بینی می شود تا پایان سال 2016 به اتمام برسد.

فرماندار آستارا در ادامه از پیشرفت قابل توجه بخش دوم این پروژه سخن گفت و تصریح کرد: عملیات احداث پل ریلی بین المللی آستارا آستارا با جدیت و سرعت قابل توجهی در حال انجام است و هم اکنون با احداث پایه های پل، شمع های مربوطه و کوله های پل، 30 درصد پیشرفت فیزیکی قطعی است و تلاش می شود تا چهار ماه آینده به اتمام برسد.

وی عملیات احداث خط ریلی از پل مرزی بین المللی تا ایستگاه بارانداز آستارای جمهوری اسلامی ایران را سومین بخش این پروژه عنوان کرد و گفت: این بخش در مرحله ابلاغ به گروه اجرایی می باشد.

شفقتی تملک اراضی و برداشت معارض را از نیازهای این بخش عنوان کرد و یادآور شد: هنوز در خصوص زمان بندی نتیجه گیری نشده است.

سیروس شفقی در بخش پایانی گفت و گوی خود با خبرنگاران، از سفرهای مکرر مقامات جمهوری آذربایجان و وزیر اقتصاد و صنعت این کشور به آستارا و بازدید از این پروژه سخن گفت و خاطر نشان کرد: بازدید های مکرر مقامات جمهوری آذربایجان به این پروژه بین المللی اهمیت می دهد.

وی افزود: در راستای تکمیل کریدور شمال – جنوب، برای اینکه شبکه آستارا به رشت متصل شود، آذری ها پیشنهاد سرمایه گذاری 500 میلیون دلاری را داده اند.

وی در پایان تأکید کرد: در تفاهمنامه منعقده بین دو کشور، پیش بینی شده است که این طرح تا پایان سال 2016 تمام شده و به بهره برداری برسد که سرعت اجرای عملیات دلیلی بر این هدف می باشد.