استاندار گیلان با اشاره به مشارکت 82.75 درصدی مردم گیلان در این انتخابات گفت: تعداد آراء مأخوذه در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری یک میلیون و 563 هزار و 732 نفر است که نسبت به دوره‌ قبل 1.5 درصد افزایش یافته است.

به گزارش نداي گيلان، محمدعلی نجفی با قدردانی از مردم شریف گیلان که با حضور پرشکوه و هوشمندانه‌ خود حماسه‌ دیگری آفریدند افزود: در مقابل این مردم عزیز که با حضور قوی و پرشور یک روز به یادماندنی را در تاریخ حماسی این استان به ثبت رساندند سر تعظیم فرود می‌آورم.

وی با اشاره به مشارکت 82.75 درصدی مردم گیلان در این انتخابات خاطرنشان کرد : تعداد آراء مأخوذه در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری یک میلیون و 563 هزار و 732 نفر است که نسبت به دوره‌ قبل 1.5 درصد افزایش یافته است.

نماینده عالی دولت در گیلان تعداد آراء مأخوذه‌ دکتر حسن روحانی در استان گیلان را یک میلیون و 43 هزار و 285 نفر عنوان کرد و اظهار داشت : دکتر روحانی 69.3 درصد از آراء مردم گیلان را کسب کرد  که نسبت به سال 92، 260 هزار نفر معادل  13 درصد بیشتر از دور گذشته بوده است.

وی ادامه داد : تعداد آرای  مأخوذه‌ دکتر سیدابراهیم رئیسی نیز 442 هزار و 728 نفر معادل 29.2 درصد ، جناب آقای سیدمصطفی‌میرسلیم 17 هزار و 603 نفر معادل 1.1 درصد و جناب آقای سیدمصطفی هاشمی طباء 7 هزار و 750 نفر معادل 0.5 درصد است.

نجفی با بیان اینکه مردم گیلان همزمان با تمامی هموطنان عزیز بار دیگر با حضور مقتدرانه‌ خود منش مردم سالاری دینی را به اجراء گذاشته‌اند افزود : بسیار خداوند را شاکریم که با امنیت کامل و آرامش این انتخابات در سطح استان برگزار شد.

وی با قدردانی تلاش‌های ویژه‌ دست اندرکاران برگزاری انتخابات گفت: در این میان جا دارد از عوامل اجرایی، نظارتی، نظامی، انتظامی، بسیج، بازرسین و دیگر عوامل علی الخصوص رسانه‌ ملی، جراید و رسانه‌های مختلف دیداری و شنیداری که مجریان انتخابات را همراهی کردند قدردانی کنم.

نجفی خطاب به مردم عزیز و طرفداران کاندیداها اظهار داشت: تا دیروز رقابت در بین طرفداران کاندیداها وجود داشته اما از امروز همه با رفاقت، همکاری و همدلی برای ساختن ایرانی آباد و گیلانی همراه با توسعه و امید برای رفع مشکلات معیشتی، رفاهی و اقتصادی و اجتماعی مردم باید گام برداریم.

وی افزود : در مقابل این عظمت مردم و حضور در پای صندوق های رأی هر قدر تلاش کنیم باز مدیون الطالف آنان هستیم.

مردم گیلان همگام با سایر استان‌ها، از ساعت هشت صبح 29 اردیبهشت تا ساعت 24 در محل های تعیین شده حاضر شدند تا آرای خود را به صندوق ها بریزند.

یک میلیون و 889 هزار و 655 نفر در استان واجد شرایط رأی دادن در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در استان بودند و از مجموع واجدین شرایط رأی دادن در انتخابات، 41 هزار و 66 نفر رأی اولی هستند.

همچنین 14 هزار و 665 نفر در انتخابات شوراهای شهر و روستا با هم رقابت کردند که از این تعداد، یک هزار و 625 نفر در شهرها و 12 هزار و 989 نفر در روستاها هستند.

فرآیند رای گیری پنجمین دوره‌ شوراهای اسلامی شهر در آستارا، بندرانزلی، لاهیجان، لنگرود و تالش بصورت الکترونیکی انجام شد. مردم در هرکدام از این شهرها باید هفت عضو شورای اسلامی را انتخاب کنند.

مردم در شهر رشت 11 عضو شورا و در 46 شهر دیگر نیز پنج عضو شورا را انتخاب می کنند.