دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: امیدواریم بندر انزلی در مسیر توسعه ای که گام برداشته و درحال حرکت است نمونه بارز صادرات کالاهای کشور ما از دریا به کشورهای همسایه باشد.

به گزارش ندای گیلان،مرتضی بانک در حاشیه آیین افتتاح رسمی چهار طرح تولیدی در منطقه آزاد انزلی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: اساس کار ما براساس قانون مناطق آزاد ایجاد زیر ساخت ها وطرح های زیر بنایی عمرانی، ایجاد شرایط مناسب برای سرمایه گذاری داخلی و خارجی، فراهم سازی شرایط مناسب برای اشتغال و صادرات و ایجاد مناطق تجاری در بخش های واردات و صادرات است .

بانک گفت: طی چهار سال گذشته در مناطق آزاد کشور درحوزه صنعت و تولیدات داخلی اقدامات خوبی انجام شده است.

وی با اشاره به حضور در آیین افتتاح دو پست اسکله منطقه آزاد انزلی همراه رییس جمهور در فروردین ماه امسال افزود: امروز که بیش از 6 ماه از آن بازدید می گذرد ایجاد پس کرانه ای با وسعت 8 هکتار انجام شده که کار بسیار ارزشمند و مهمی است و جاده ای چهار بانده که برای دسترسی به اسکله ای که ظرفیت بالایی دارد و نیاز به راه و حمل و نقل مناسب دارد فراهم شده .

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور گفت: بر اساس گزارش داده شده 55 واحد صنعتی راکد مانده در منطقه آزاد انزلی به سرمایه گذار جدید واگذار و فعال شدند و براساس گزارش 9 هزار نفر در مجموعه شهرکهای صنعتی منطقه آزاد اشتعالزایی شده است.

مرتضی بانک افزود: این واحدها با سرمایه گذاری داخلی و خارجی ایجاد شده و حتی یک واحد توسط چینی ها با یک میلیون دلار سرمایه گذاری ایجاد شده است.

وی با بیان این که منطقه آزاد انزلی از مبادی مهم صادرات کالا است گفت: خوشبختانه با اقدامات خوب سازمان منطقه آزاد انزلی در سال جاری 55 میلیون دلار صادرات از این منطقه به خارج انجام شده و حدود 390 میلیون دلار هم تا پایان سال صادرات مجدد انجام می شود.

مشاور رییس جمهور ادامه داد: با توجه به همسایگی ایران با روسیه، قزاقستان و ترکمنستان و آذربایجان در حاشیه دریای خزر و بقیه کشورها، منطقه آزاد انزلی یکی از مراکز مهم صادراتی کشور خواهد شد و زیرساختهای در حال ساخت در بندر کاسپین بر اساس صادرات کالا به این کشورها و واردات محصولات مورد نیاز داخلی است.

مرتضی بانک گفت: در تکمیل کار این بندر ما شاهد تحولاتی در حوزه گردشگری و تفریحات دریایی هستیم که مرحله به مرحله افتتاح می شود.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی افزود: امیدواریم بندر انزلی در مسیر توسعه ای که گام برداشته و درحال حرکت است نمونه بارز صادرات کالاهای کشور ما از دریا به کشورهای همسایه باشد.

وی گفت: خوشبختانه با توجه به نزدیکی به ریل و اتصال منطقه آزاد به خط راه آهن کشور و همچنین نزدیکی فرودگاه زنجیره کاملی از شبکه حمل و نقلی را در اختیار دارد و ظرفیت ها و شرایط بسیار خوبی را برای حضور سرمایه گذاران خارجی و داخلی و صادرات در این بندر دارد و امیدواریم که بتوانیم اهداف عمده کشور را در حوزه اقتصاد مقاومتی دنبال و محقق کنیم.

مشاور رییس جمهور افزود: در حوزه فناوری های نو و صادات و تولیدات صنعتی و شرکتهای دانش بنیان که جزو سیاستهای ابلاغی و اهداف اقتصاد مقاومتی است اقدامات بسیار خوبی در این منطقه انجام شده که گزارش های آن را مرحله به مرحله به مردم ارایه می کنیم.

گفتنی است چهار طرح تولیدی بخش خصوصی با 125 میلیارد ریال اعتبار و 120 نفر اشتغالزایی مستقیم و 100 نفر غیرمستقیم با حضور مرتضی بانک دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور روز دوشنبه در منطقه آزاد انزلی افتتاح شد.


ایرنا