نماینده صومعه سرا با اشاره به اینکه در حال حاضر نرخ بیکاری استان گیلان ۱۶ درصد است، افزود: ۱۱ هزار نیروی جوان جویای کار در این شهرستان وجود دارد.

ندای گیلان:سید کاظم دلخوش اباتری در جلسه شورای هماهنگی مدیران کل حوزه تعاون در صومعه سرا اظهار کرد: در شرایط فعلی کشور دولت قدرت جذب نیروی انسانی در دستگاه ها را ندارد.

وی با بیان اینکه در قانون برنامه ششم تعیین شده که در ازای هر سه نیروی انسانی که بازنشسته شده دولت تنها می تواند یک نیرو جذب کند، افزود: متاسفانه هر روز بر هزینه های جاری دولت افزوده می شود.

نماینده صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه زمانی هزینه های دولت ۱۰ هزار میلیارد تومان از بودجه بود، گفت: امروز این میزان به ۲۰۰ هزار میلیارد تومان در بودجه رسیده است.

وی با تأکید براینکه دولت بیش از ظرفیت خود در دستگاه ها نیروی انسانی جذب کرده است، خاطرنشان کرد: بیش از نیمی از نیروهای دستگاه های دولتی از نظر ساختار سازمانی مازاد هستند.

دلخوش با بیان اینکه امروز باید بیشترین توجه مسئولان بر روی ایجاد اشتغال پایدار باشد، تصریح کرد: خوشبختانه در این بخش در حوزه مجلس تمامی قوانین مصوب شده و کمبودی از نظر مواد قانونی وجود ندارد.

وی با اشاره به وجود ۱۱ هزار جوان جویای کار در شهرستان صومعه سرا، یادآورشد: پرداخت تسهیلات اشتغال زایی بدون نظارت و کارشناسی خود نیز می تواند درهنگام بازپرداخت ایجاد مشکل کند.

نماینده صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی به اصلاح بند واو تبصره ۱۶ در مورد واحدهای تولیدی از سوی مجلس اشاره کرد و افزود: در این بند وجه التزام از سرررسید تسهیلات اعم از سود و جرائم بخشیده می شود.

وی با اشاره به اجرای طرح بوم گردی و اشتغال روستایی، گفت: در اجرای این طرح ها باید مناطقی در نظر گرفته شود که این طرح قابلیت اجرا و نتایج مثبتی نیز به همراه داشته باشد.

نماینده صومعه سرا در مجلس یادآورشد: تلاش های بسیاری برای جذب سرمایه گذار در حوزه های مختلف برای این شهرستان انجام شده ولی در نهایت به دلیل عدم همکاری مسئولان استانی این سرمایه گذار به استانی دیگر رفت.

وی با تأکید براینکه براینکه برگزاری جلسات متعدد بدون خروجی مشکل استان در حوزه اشتغال را حل نمی کند، ادامه داد: گیلان از نظر اشتغال بدترین استان کشور محسوب می شود. به این استان در سال های گذشته توجه نشده است.

دلخوش با بیان اینکه بعداز پرداخت تسهیلات و ایجاد اشتغال نیز باید در راستای تداوم و پایداری اشتغال نظارت های مستمر صورت گیرد، ادامه داد: تولیدکنندگان و کارآفرینان نیز باید از سوی دستگاه های صنعتی مورد حمایت قرار گیرند.

وی به وضعیت نامناسب و تعطیلی واحدهای شهرک صنعتی صومعه سرا نیز اشاره و اظهار کرد: متاسفانه بارها اعلام شده که این شهرستان ظرفیت ایجاد ۲ هزار فرصت شغلی را دارد ولی متاسفانه در سطح استان مسئولان همکاری لازم را انجام نمی دهند.

دلخوش با اشاره به اینکه در حال حاضر نرخ بیکاری استان گیلان ۱۶ درصد است، افزود: شهرستان صومعه سرا با توجه به موقعیت جغرافیایی دارای پتانسیل های بسیاری برای ایجاد اشتغال است تنها نیازمند همکاری مسئولان استان است.

/مهر