میهمان این هفته گپ و گفت صمیمی ما در “شنبه ها با زنان موفق گیلانی ” فاطمه کامیاب کارآفرین برتر کشور در هشتمین دوره انتخاب کارآفرینان نمونه است.

ندای گیلان: در بحبوحه روزمرگی و فراز و نشیب های زندگی و زمانی که ناامیدی و بی‌انگیزگی بر انسان مستولی می شود، دیدن پشتکار و تلاش خستگی ناپذیر افرادی که به رغم همه سختی ها و مشکلات سد های بزرگ جلوی روی خود را کنار زده اند و بر قله موفقیت ایستاده اند، حالتان را خوب می کند! حالا اگر این فرد موفق یک زن باشد که سختی های دوچندان را تحمل کرده تا بهترین خودش باشد موضوع کمی متفاوت تر است.

زنان موفق در جامعه ما کم نیستند که با وجود نگاه های بعضاً خوشایند راه خود را در پیش گرفته اند و حالا پرآوازه شده اند. در ندای گیلان قصد داریم هر هفته سراغ یکی از این زنان موفق برویم و به گفتگو با آنان بپردازیم.

میهمان این هفته گپ و گفت صمیمی ما در “شنبه ها با زنان موفق گیلانی ” فاطمه کامیاب کارآفرین برتر کشور در هشتمین دوره انتخاب کارافرینان نمونه است.

 شرح گفتگو در ادامه آمده است:

 

خودتان را معرفی کنید و از تحصیلات و سوابق شغلی خود بگویید

فاطمه کامیاب کهران هستم، متولد ۱۳۲۸ دیپلم مدیرعامل و رییس شرکت تعاونی طراحان صدف شمال تولیدی پوشاک،رییس و مدیرعامل شرکت تعاونی طراحان کوثر شمال آموزشگاه طراحی دوخت،مدیر اولین تاکسی تلفنی بانوان در سال ۱۳۸۵ در انزلی و در کشور،مدیر تولیدی پوشاک روستایی و لباسهای سنتی،عضو کمسیون صنایع دستی اتاق بازرگانی استان گیلان،عضو انجمن کبریت ایران و دارنده نفیس ترین آلبوم کبریت جهان،دو دوره بازرس کانون فنی و حرفه ای استان گیلان،عضواتاق بازرگانی استان گیلان و نائب رییس صنف آموزشگاه های فنی و حرفه ای بندر انزلی و کار آفرین برتر استان گیلان ( شهرستان بندر انزلی)

۲.از کودکی چه هدفی را دنبال می‌کردید؟جایگاهی که امروز هستید ، شغل مورد نظر کودکی شماهم بود؟

مادرم خیاطی های ما را انجام می‌داد و لباسهای ما را می‌دوخت و من از کودکی در کنارش یاد گرفتم اولین لباس را در سن ۱۲ سالگی برای خودم دوختم که مورد تشویق مادر و پدر و فامیل قرار گرفتم و بالأخره تا امروز که ۵۲ سال است ادامه دارد.
سال ۱۳۷۵ رسما آموزشگاه خیاطی و طراحی لباس دایر کردم و در افتتاحیه با ۱۵ نفر از افراد تحت پوشش کمیته امداد شروع کردم آموزش تا به امروز آموزش ادامه دارد و حدود ۲۱۰۰ نفر از فنی و حرفه ای در کلیه رشته ها مدرک دریافت کرده اند.
۸۰۰ نفر در بازار کار مشغولند چه تولیدی و چه در دوزندگی وعده ای هم مزون دارند .
((((در دوران آموزش برای اولین بار در کشور و شاید در دنیا به یک روشندل نابینای مطلق در ۸ رشته آموزش دادم که ایشون هنوز هم برای ۲ دخترش می‌دوزید.))))

۳.به عنوان یک زن چه موانع و مشکلاتی برای پیشرفت شما وجود داشته ؟

به عنوان یک زن مشکلی در پیش و روی من نبوده و همیشه همسرم حامی و پشتیبان من در تمام این مسیر است.

۴.مختصری از فعالیت های ارزشمندتان در زمینه کارآفرینی بفرمایید

اولین نفری بودم که با آموزش و پروش قرار داد آموزشی بستم تا رشته کار و دانش را تدریس کنم .

۵.مختصری از فعالیت های خود در دوران پاندمی کرونا بفرمایید

در دوران کرونا۲۰۰۰ منر پارچه ضد ویروس توسط کانون زنان بازرگان استان گیلان تهیه شد  ابتدا در کارگاه اینجانب توسط کمیته بحران انزلی و به کمک کانون زنان بازرگان ضدعفونی شد و هزینه حمل پارچه به کارگاه توسط کانون فوق انجام شد .
در مرحله بعدی طراحی گان و برش آن توسط اینجانب و و با کمال افتخار همسر سربازم انجام‌شد و در نهایت دوخت توسط یکی از اعضا کانون زنان بازرگان استان گیلان انجام و تحویل بیمارستانها و‌ مراکز بهداشتی شد.

چهارشنبه ۱۸ فروردین ویدیو کنفرانسی توسط مدیرکل امور بانوان و خانواده خانم یعقوب نژاد در استانداری برگزار کرده شد و خانم دکتر ابتهاج و خانم دکتر فرمانی و خانم نظری و خانم یعقوب نژاد نهایت همکاری را فراهم نموده بودند که مایه دلگرمی همگان شد۰

۴.نظر خانواده در مورد شغل شما و مسئولیت های شماچیست؟

ممکن از ساعت های زیادی را در خارج از خانه مشغول کار باشید و دور از خانواده، ولی همسرم همیشه پشتیبان و مشوق من در این کار و هدفم هستند .وجود آنها همیشه باعث دلگرمی و پشتکار و تلاش بیشترم شد.

۵.هدف و شعار شما در زندگی چیست و چه چیزی بیش از همه برای شما مهم است؟

مهمترین هدف در زندگی برای من کمک به جوانان و دختران سرزمینم است تا گوشه چشمی و کمکی باشد برای رسیدن به آرزو ها و اهداف آنها است.

وحرف آخر:

توصیه میکنم اگر کسی هدف و آرزویی دارد حتما برای تحقق آن تلاش کند و هرگز ناامید نشود و همچنین تشکر از خانم میربلوک بابت این گفت وگو

 

 

گفتگو از :نوشین میربلوک