معاون رئیس جمهور با بیان اینکه برای توسعه گیلان ۱۱۱ طرح و پروژه با اعتباری بالغ بر دو هزار و ۶۷۹ میلیارد تومان تعریف شد، اضافه کرد: تا این تاریخ پنج هزار و ۸۳ میلیارد تومان برای این پروژه ها پرداخت شد، البته هنوز ۷۱۳ میلیارد دیگر‌ تعهداتی است که باید به انجام برسد.

به گزارش ندای گیلان،دکتر محمدباقر نوبخت، معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور در دهمین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان گیلان که در آستانه سالگرد پیروزی انقلاب در استانداری برگزار شد این شب را شب ویژه ای برای ایرانیان دانست و گفت: با گرامیداشت سالگرد پیروزی انقلاب بزرگ اسلامی که تاثیرگذاری زیادی در جهان داشته است، موقعیتی داریم که امروز دولت بزرگی در مناسبات خود با ایران در خصوص یک مقوله مستقل باید صحبت کند‌.
وی ادامه داد: شاید نسبت به بعضی آرمان های انقلاب و اهداف حضرت امام فاصله داشته باشیم، ولی بر هیچکس پوشیده نیست که در رسیدن به استقلال به نحو شایسته ای موفق بودیم و بدون تعصب می توانیم بگوییم یکی از مستقل ترین کشورهای جهان هستیم و این ویژگی که بسیار پر اهمیت است شایستگی ملتی است که ۴۲ سال برای آن مقاومت و ایستادگی کرده است.
دکتر نوبخت با بیان اینکه در کنار این اهداف، موضوع توسعه کشور را از یاد نبرده ایم، گفت: توسعه به عنوان یکی از اهداف از سوی امام فقید و مقام معظم رهبری همواره دنبال می شد و از زمان نخستین دولت هایی که مسئولیت اجرایی را در کشور بعهده گرفتند در این مورد تلاش شد و من به عنوان آحادی از مردم از دولت های قبل قدردانی می کنم و امیدوارم دولت های آتی نیز در همان راستا حرکت کنند.
وی با اعلام اینکه از آغاز دولت یازدهم تا امروز برای توسعه گیلان ۱۱۱ طرح و پروژه با اعتباری بالغ بر دو هزار و ۶۷۹ میلیارد تومان تعریف شد، اضافه کرد: تا این تاریخ پنج هزار و ۸۳ میلیارد تومان برای این پروژه ها پرداخت شد، البته هنوز ۷۱۳ میلیارد دیگر‌ تعهداتی است که باید به انجام برسد. بنابراین شش ماهی که در پیش داریم بسیار پر اهمیت است. مثل دونده در دو استقامت که ابتدا با آرامش حرکت کرده و سپس با افزایش سرعت از انرژی ذخیره شده خود استفاده می کند. بنابراین ما باید این شش ماه را بسیار پر انرژی حرکت کنیم.

وی گیلان را یک استان مستعد و توانمند خواند که از نظر ارایه خدمات باید اقدامات بیشتری در راستای رسیدن به توسعه در آن انجام شود.

معاون رییس جمهور با ذکر اینکه براساس گزارش ها ۵۹ طرح و پروژه با عناوین مختلف در استان احصاء شد، تصریح کرد: اگر دو هزار و ۹۳۲ میلیارد تومان برای آنها سرمایه گذاری شود می توانیم قبل از اتمام دوره خدمت دولت تقدیم مردم بزرگوار استان کنیم. پس از هیچ فرصت و سهمی نباید فروگذار کنیم.
جانشین ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور در گیلان با تاکید بر اینکه کار بزرگی در پیش داریم اظهار داشت: یک هزار و ۷۱۰ میلیارد تومان از این رقم یعنی از دو هزار و ۹۳۲ میلیارد تومان پرداخت شد و یک هزار و ۲۲۲ میلیارد دیگر باید قبل از اتمام خدمت دولت برای تکمیل این طرح ها بپردازیم.

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور راه آهن را یک طرح بسیار بزرگ نه فقط برای استان بلکه برای کشور و منطقه برشمرد و گفت: ملاقات روسای جمهور روسیه،آذربایجان و ایران اتفاق نمی افتد مگر با مطالبه پروژه راه آهن و هر شخصی در آینده مسئولیت سازمان برنامه و بودجه را داشته باشد چه یک گیلانی باشد یا یک هموطن از استانی دیگر وظیفه دارد این پروژه را به اتمام برساند. برای اتمام این پروژه نیز طی هفته گذشته ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار به صورت نقدی پرداخت کردیم تا هیچ عذر و بهانه‌ای برای سستی از سوی پیمانکاران این پروژه مهم نباشد.
دکتر نوبخت گفت: درست است منابع ما در کشور محدود است اما استان به استان حساب همه را داریم. در سفرها نیز هم بازدید میدانی داریم و هم عملیاتی.
وی افزود: تونلی برای احیای دریاچه ارومیه در حال احداث است چون قول داده بودیم دریاچه ارومیه را احیا کنیم، راه آهن سنندج در حال ساخت است و بسیاری طرح ها و پروژ های عمرانی مشابه در حال انجام است. در راستای توسعه استان ها نیز به دو صورت از جمله طرح های عمرانی و همچنین طرح های اقتصاد مقاومتی و جهش تولید در تمام کشور کار می کنیم. به بیان دیگر مشابه آنچه در گیلان در حال انجام است در تمام استان ها هم هست. حال اگر عده ای توجه ملی ندارند نقص از خودشان است. همه باید با هم کمک کرده و از هیچ فرصتی دریغ نکنیم.
وی خاطرنشان کرد: این ۵۹ پروژه بزرگ از جمله راه آهن رشت-کاسپین و اتصال دریای خزر به خلیج فارس، بقیه هشت کیلومتر آزاد راه منجیل-روبار، دو سد پلرود و شفارود و سدهای لاستیکی، نمونه هایی از اقدامات دولت است. در زمینه پروژه ها نیز تمام تعهدات باید به موقع انجام شود. از جمله تمام ۳۰ میلیارد تومان تعهد اعتبار سدها باید پرداخت شود چون این سدها بسیار مهم هستند.
دکتر نوبخت با تاکید بر اینکه ما نسبت به تعهداتمان با همه محدودیت هایی که داریم پایبند هستیم، گفت: هنر سازمان برنامه و بودجه باید در این باشد که سینه سپر کرده و جلو برود و حتی با محدودیت منابع به گونه ای تقسیم کار کندکه بتوانیم طرح های مختلف از جمله طرح های عمرانی، اقتصادی و یا مسایل اجتماعی، بازنشستگی و…را حل و فصل کرده و به اتمام برسانیم.
وی ضمن قدردانی از همکاری نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی، از همه مدیرانی که واقعا تلاش کردند و تمام همت خودشان را برای انجام بهتر کار بکار گرفتند، همچنین از دستگاه قضایی استان نیز به جهت رفع مشکلات قدردانی کرده و گفت: ما حاضر نیستیم برای انجام پروژه ها از جمله پروژه احداث راه آهن، مردم محلی به زحمت بیفتند بنابراین باید مشکلات این عزیزان را رفع کرد.
نوبخت با اعلام اینکه همه طرح ها را باید تا پایان اردیبهشت و طی شش ماه آینده به انجام برسانند، اظهار امیدواری کرد همانطور که از تهران با قطار به رشت آمده است بزودی از رشت نیز با قطار به بندر کاسپین سفر کند.
وی با تاکید ویژه ادامه داد: همه باید با هم کمک کنیم. اگر همین مسیر ریلی و قطار را می خواستیم الان تازه شروع کنیم با توجه به اعداد و ارقام فعلی معلوم نیست که می توانستیم یا نه، چون در هرصورت با انجام این پروژه ها حتی از طریق بهره مندی از استقراض و اوراق مالی و اسناد خزانه، ارزش افزوده ایجاد کرده ایم. چون اکنون بخش زیادی از مسیر به انجام رسیده و بقیه هم در دست انجام است.