معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت:برنامه‌ریزی‌های اشتباه گذشته سبب شده که امروز بیش از یک و نیم میلیون صندلی در دانشگاه‌ها بدون متقاضی باشد.

به گزارش ندای گیلان به نقل از ایرنا،غلامحسین رحیمی شعرباف، پنجشنبه در جلسه معارفه رییس جدید مرکز آموزش عالی اقلید فارس افزود: آمارها نشان می دهد،پنج سال پیش، چهار میلیون و ۸۰۰ هزار دانشجو داشتیم که امروز کمتر از ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار دانشجو در دانشگاه‌های کشور مشغول به تحصیل هستند.

وی ادامه داد: این عدم استقبال سبب شد که یک بازنگری اصولی در آموزش عالی کشور  ایجاد شود و در دستور کار قرار گیرد.

رحیمی با اشاره به دانشگاهی که در سالهای قبل بیش از ۱۰ هزار دانشجو داشته و اکنون کمتر از ۲ هزار و پانصد نفر دانشجو دارد افزود: این معضل پیش رو نیازمند بازنگری توسط طرح آمایش است که افزون بر تجدید نظر در ساختارها، رشته ها باید نیازسنجی منطقه‌ای هم انجام شود.

طرح آمایش
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در توضیح طرح آمایش گفت: در سال ۹۵ با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی و موافقت رئیس جمهوری طرحی به نام آمایش تصویب شد که در آن تصمیم به بازنگری دوباره نسبت به نوع و تعداد رشته ها و همچنین ایجاد رشته های تحصیلی متناسب با هر منطقه گرفته شد.

وی ادامه داد: در طرح آمایش، اولویت نخست ارتقای کیفیت، سپس متناسب سازی رشته ها با نیازها و اولویت سوم استفاده بهینه از منابع است که در دستور کار قرار دارد.

رحیمی شعرباف افزود: لازم است بخشی از ظرفیت آزاد شده آموزش عالی را به دوره های مهارتی اختصاص دهیم.

وی ادامه داد: هم اکنون بعضی از مراکز علمی کاربردی و فنی و حرفه‌ای را به سمت مراکز مهارت آموزی بدون دادن مدرک سوق دادیم و همچنین واگذاری فضای آموزشی آنان به مراکز آموزش عالی حضوری که در شرایط فعلی با کمبود فضای فیزیکی روبرو هستند در دستور کار قرار دارد.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: این مسائل سبب شد که یک طرح ساماندهی به عنوان یکی از مهم‌ترین طرح‌های آمایش مطرح شود.

رحیمی شعرباف ادامه داد: مراکز آموزش عالی دولتی روزانه که همه از منابع دولتی استفاده می کنند، با کیفیت ترین موسسات آموزش عالی کشور هستند و بار اصلی پیشبرد و توسعه علم و فناوری را به عهده دارند و از جایگاه حساسی برای نظام و شهرهای کشور برخوردارند.

 

معاون وزیر علوم گفت: در گذشته با چشم بسته شروع به گسترش مراکز دانشگاهی و رشته ها کردیم که لازم بود از ۱۰ سال قبل گسترش کمی دانشگاه ها متوقف می شد.

رییس سابق سازمان سنجش آموزش کشور ادامه داد: یک رشته می تواند یک دانشکده بزرگ باشد و تعداد زیاد رشته ها مزیت نیست.

رحیمی ادامه داد: سی سال قبل هر فردی را که به عنوان هیئت علمی قرار بود جذب کنیم، لازم بود برای مهارت آموزی به خارج از کشور می رفت، اما امروز نیاز نیست یک نفر هم به خارج اعزام کنیم.

معاون وزیر علوم افزود: هم اکنون بیش از ۲ هزار دانشجوی خارجی در مقطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاههای ایران مشغول به تحصیل هستند.

وی افزود: اگر قرار بود برخی از این رشته‌ها را با کنکور بگیریم هیچ دانشجویی نمی توانستیم جذب کنیم که این اصلا برای دانشگاه دولتی روزانه مطلوب نیست.

رحیمی ادامه داد: اگر رشته ای ایجاد می شود، لازم است همراه با جذب هیات علمی با توان علمی بالا در سطح ملی و حتی بین المللی همراه باشد که این مسیر در نهایت سبب جذب دانشجو با اشتیاق فراوان می شود.