فرمانده انتظامی گیلان با بیان اینکه این استان جز پنج استان برتر کشور از لحاظ فاصله زمانی وقوع تا کشف جرایم سرقت است، گفت: در سال جاری، وقوع سرقت از ۳۴ درصد به ۱۵ درصد کاهش یافت.

به گزارش ندای گیلان از رشت، سردار عزیزاله ملکی با اشاره به اقدامات پیشگیرانه، برنامه‌های هدفمند و تلاش‌های شبانه روزی همکاران در مجموعه انتظامی استان اظهار کرد: گیلان از حیث افزایش وقوع سرقت‌ها یازدهمین استان کشور است.

وی با بیان اینکه در حوزه سرقت‌های مسلحانه، سرقت بانک و سرقت طلافروشی خوشبختانه در سال جاری هیچ گونه وقوعی در استان نداشته‌ایم، افزود: در سایر سرقت‌های تأثیرگذار مانند منزل‌، مغازه، کیف قاپی، به عنف و تحت پوشش نیز آمارها حاکی از روند کاهشی وقوع این جرایم نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.

فرمانده انتظامی استان گیلان در ادامه با اشاره به دستاوردهای پلیس گیلان با بکارگیری توان کلیه نیروها اعم از اجرایی و ستادی و بهره مندی از تمام ظرفیت خودرویی و موتوری که منجر به کشف قریب به ۴۹ درصد از سرقت‌های به وقوع پیوسته در سال جاری شده است، اضافه کرد: در سال جاری کشف جرایم مهم افزایش ۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته و برابر بررسی‌های صورت گرفته گیلان از لحاظ فاصله زمانی بین وقوع تا کشف جرایم سرقت جز پنج استان برتر کشور قرار دارد.

این مقام ارشد انتظامی با بیان اینکه در ۶ ماهه سپری شده از سال جاری بیش از ۷ هزار و ۴۰۰ نفر سارق، مالخر و سایر متهمان مرتبط با حوزه سرقت در سطح استان دستگیر و با تشکیل پرونده تحویل مراجع قضائی شده‌اند تصریح کرد: تعداد قابل توجهی از سارقان تکرار جرم دارند لیکن افزایش هزینه جرم برای این دسته از سارقان از مهم‌ترین کار خواسته‌های انتظامی در بحث تأمین امنیت پایدار و کاهش وقوع جرایم از جمله سرقت در استان است.

وی ادامه داد: پلیس برقراری امنیت و آرامش شهروندان را خط قرمز خود می‌داند و در این راستا از هیچ تلاش و کوششی دریغ نخواهد کرد.

فرمانده انتظامی استان گیلان در پایان از شهروندان خواست در صورت مواجهه با سرقت مراتب را از طریق سامانه ۱۱۰ به پلیس اطلاع داده و همکاری لازم را جهت شناسایی و دستگیری سارقان با خدمتگزاران خود در مجموعه فرماندهی انتظامی استان داشته باشند.