استاندار گیلان با بیان اینکه استان گیلان در کانون بیماری کرونا قرار دارند لذا باید وزارت بهداشت به این مورد در تامین امکانات و پشتیبانی بیشتر، توجه جدی داشته باشد گفت: خواستار کاهش ساعات اداری و تقلیل کارکنان تا میزان ۲۵ درصد از مقامات ملی هستیم و امیدواریم در این خصوص زودتر تصمیم گیری شود.

به گزارش ندای گیلان،ارسلان زارع در جلسه ستاد مدیریت و مقابله با ویروس کرونا که در استانداری گیلان برگزار شد، با تبریک سالروز ولادت امام علی(ع) و روز پدر، اظهار کرد: لازم است امسال روز پدر، پررنگ تر از سال های گذشته، اما در محافل خانگی گرامی داشته شود.

وی با بیان اینکه در روزهای اخیر پدرانی به آسمان پرکشیدند و ستون و چشم و چراغ خانواده خویش بودند، اظهار کرد: برای همه آنان از پروردگار متعال، مغفرت و رحمت واسعه الهی خواستارم.

نماینده عالی دولت در گیلان خاطرنشان کرد: سالروز ولادت امام اول شیعیان، فرصتی شایسته برای بازخوانی سیره علوی و به کار بستن آن خصوصا در ایامی می باشد که جامعه ما درگیر بیماری شده است.

زارع با اشاره به اینکه یکی از راه های موثر مقابله با این ویروس، تکریم حقوق شهروندان و مهرورزی به یکدیگر با رعایت حقوق انسانی است، گفت: این راهی است که امام علی(ع) نه فقط پیش روی شیعیان و پیروان خود، بلکه برای همه انسان‌ها و اعصار قرار داده است.

وی افزود: در رعایت حقوق شهروندی و انسانی باید همه با یکدیگر مشارکت و همکاری کنیم و نباید با خروج از منزل بستر انتقال این ویروس را فراهم سازیم.

استاندار گیلان با قدردانی مجدد از کادر درمانی، پزشکان، پرستاران و نیروهای خدماتی و اداری بخش های دولتی و خصوصی، بر انعکاس فداکاری‌های این عزیزان تاکید کرد و گفت: طرح ملی مبارزه با بیماری کرونا از ۱۷ اسفند در استان گیلان با همکاری ۲۰۰۰ بهورز، بسیجیان و نیز مراقبان سلامت با روش های حضوری و غیرحضوری آغاز شده که انتظار داریم با اطلاع رسانی مناسب، همه مردم همکاری لازم را داشته باشند.

زارع تصریح کرد: قبل از ابلاغ طرح ملی مبارزه با کرونا تمهیدات و پیش بینی های لازم توسط سپاه قدس گیلان و دانشگاه علوم پزشکی استان اندیشیده شده بود که امیدواریم در اجرای این طرح جزو استان های پیشرو باشیم.

وی با بیان اینکه طرح مذکور در شناسایی بیماری موثر است، متذکر شد: این طرح در برنامه ریزی درمان بیماران بسیار کمک می کند که در این مسیر باید فرمانداران، بخشداران، شوراهای اسلامی و دهیاران کمال همکاری و همراهی را داشته باشند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه درخصوص اجناس و کالاهای مورد نیاز برای شب عید هیچ کمبودی وجود ندارد، اظهار کرد: ۴۰۰ تن پرتقال و ۲۰۰ تن سیب نیز پیش بینی و براساس ساز و کار تعیین شده و با استفاده از روش های موثر و بدون هرگونه ایجاد تجمع، توزیع شود.

نماینده عالی دولت در گیلان با تاکید مجدد مبنی بر اینکه در نوروز ۹۹ پذیرای هیچ میهمانی نیستیم، عنوان کرد: در این راستا مهمانسراهای دستگاه‌های اجرایی، نهادها و تمامی بانک ها نیز در استان تعطیل خواهد بود.

وی با تاکید بر لزوم برخورد با صنوفی که دستورالعمل های تعیین شده را رعایت نمی کنند، افزود: اتاق اصناف و اماکن نیروی انتظامی نسبت به صدور اخطار پلمب برای صنوفی که ساعات کار تعیین شده را رعایت نمی کنند، اقدام و در اسرع وقت نسبت به تعطیلی آنها مبادرت کنند.

زارع به همکاری خوب نیروی انتظامی با بیمارستان ها و استقرار نیروها اشاره و خاطرنشان کرد: لازم است بنا به توصیه کارشناسان، بیماران به هیچ وجه همراه نداشته باشند.

 

وی به پیگیری های مستمر مبنی بر اعلام کمبود نیروی انسانی، پزشک و پرستار و لزوم تامین تجهیزات از طریق معاون اول و رئیس دفتر رئیس جمهوری، وزیر بهداشت و رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اشاره و اضافه کرد: استان گیلان در کانون بیماری کرونا قرار دارند لذا باید وزارت بهداشت به این مورد در تامین امکانات و پشتیبانی بیشتر، توجه جدی داشته باشد.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه در استان از حداکثر ظرفیت قانونی استفاده می کنیم، گفت: از دوشنبه هفته جاری تا آخرین روز سال ۹۸، تمامی ادارات، نهادها و سازمان‌ها به جز دستگاه های خدمات رسان، امدادی و اورژانسی از فرایند دورکاری و نوبت بندی برای کارکنان استفاده کنند. البته به نحوی که در خدمات رسانی به مردم خللی ایجاد نشود.

وی تصریح کرد: با توجه به اهمیت پیشگیری از ترددها و مسافرت های غیرضروری به گیلان و محدودیت فوق العاده شدید در ورودی های استان، خواستار کاهش ساعات اداری و تقلیل کارکنان تا میزان ۲۵ درصد از مقامات ملی هستیم و امیدواریم در این خصوص زودتر تصمیم گیری شود.

زارع به ارسال محموله ای دیگر از تجهیزات مورد نیاز گیلان تا روزهای آتی اشاره کرد و افزود: اگرچه هنوز با کمبود مواجه هستیم، اما شرایط برخورداری از اقلام و تجهیزات حفاظت شخصی کادر درمانی نسبت به روزهای نخست، بهتر است.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه از صدا و سیما انتظار دارم توصیه های بهداشتی و ضرورت حضور مردم در منازل را با روش های متفاوت تری اطلاع رسانی کند، متذکر شد: عواطف و احساسات مردم نیز باید به درستی منعکس شود تا الگویی برای دیگر افراد باشد.

وی با اشاره به اینکه فرمانداران به عنوان روسای ستاد مدیریت کرونا در شهرستان ها به صورت مستمر نسبت به برگزاری جلسات اقدام و مسائل را پیگیری کنند، گفت: شهرداران نیز باید بیش از گذشته پای کار باشند و در این خصوص خلاقیت های لازم را به خرج دهند.

زارع در بخش دیگری از سخنانش ضمن تقدیر از مدیران آن دسته از بیمارستان های خصوصی که فداکارانه در ایام کرونایی همکاری کردند، افزود: باید ۷۵ درصد ظرفیت بیمارستان های خصوصی به بیماران کرونایی اختصاص یابد و در صورت عدم توجه و نداشتن دلیل موجه و طبق نتیجه ارزیابی دانشگاه علوم پزشکی و متولیان، برخورد قانونی صورت گیرد.

استاندار گیلان با بیان اینکه ستاد هدایت دانشگاه علوم پزشکی استان به صورت شبانه روزی از طریق سیستم ارجاع نسبت به معرفی و بستری بیماران کرونایی اقدام کند تا میزان مشکلات فعلی کمتر شود، خاطرنشان کرد: با همه محدودیت های موجود اقدامات خوبی در سطح استان انجام شده، اما برخی از آنها به طور صحیح اطلاع رسانی نشده که لازم است این موضوع به درستی انجام شود.

وی یادآور شد: شرکت های تولیدکننده ملزومات بهداشتی، محلول های ضدعفونی کننده و ماسک بدون هرگونه تعطیلی در مناسبت های مختلف بی وقفه نسبت به تولید با حداکثر ظرفیت اقدام کنند.