مدیرکل آموزش و پرورش گیلان با بیان اینکه این استان از نظر فضای آموزشی تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله دارد، گفت: نیازمند توسعه جدی فضاهای آموزشی به ویژه در نواحی یک و دو رشت هستیم.

به گزارش ندای گیلان از رشت، محمد فائزی با بیان اینکه امسال پذیرای حدود ۳۷۵ هزار دانش آموزش در مدارس استان گیلان هستیم، اظهار کرد: این تعداد در مقایسه با سال گذشته هزار نفر افزایش یافته است.

مدیرکل آموزش و پرورش گیلان با اشاره به اینکه آمادگی کافی برای حضور دانش آموزان در مدارس از جهت سازماندهی معلمان و تدارک برنامه‌های لازم برای شروع سال تحصیلی جدید وجود دارد، ادامه داد: آموزش به صورت حضوری و تمام وقت است و تمام تمهیدات لازم برای حضور دانش آموزان توسط مدیران دیده شده و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.

فائزی بیان کرد: سامانه شاد فرصت و سرمایه‌ای است که از آن برای رفع کاستی‌ها و جبران آسیب‌های دوران کرونا استفاده می‌شود و آموزش مکمل در کنار آموزش حضوری است.

وی با بیان اینکه حفظ سلامتی دانش آموزان خط قرمز است و مراقبان سلامت بحث سلامت دانش آموزان را پیگیری می‌کنند، تصریح کرد: ۸۶ اتاق بهداشت به مدارس استان اضافه شده و بیشتر به دنبال خود مراقبتی دانش آموزان هستیم.

مدیرکل آموزش و پرورش گیلان با بیان اینکه حدود ۹۸ درصد دانش آموزان ۹ تا ۱۸ سال دو دُز واکسن و ۵۰ درصد دُز سوم را دریافت کرده‌اند، گفت: ضعف واکسیناسیون بیشتر در سنین ۵ تا ۱۲ سال است که همراهی بیشتر اولیا با آموزش و پرورش را می‌طلبد.

وی با اشاره به اینکه دستورالعمل ۱۰ ماده‌ای بهداشتی به دانش آموزان آموزش داده می‌شود، بیان کرد: دانش آموزان الزامی به واکسیناسیون ندارند اما توصیه می‌شود برای حفظ سلامت افراد این کار به طور کامل انجام شود.

فائزی با بیان اینکه ۳۸ کلاس جدید به فضای آموزشی استان گیلان اضافه شده است اما همچنان با نقطه مطلوب فاصله داریم، تصریح کرد: نیازمند توسعه جدی فضای آموزشی ناحیه ۱ و ۲ رشت هستیم اما در حال حاضر باید از تمامی ظرفیت‌ها برای این منظور بهره گرفت.

وی با بیان اینکه ۳۳ درصد به مبلغ شهریه مقطع ابتدایی و ۳۵ درصد به مقاطع اول و دوم اضافه شده است، افزود: هیچ مبلغی به جز حق بیمه و پول کتاب برای مدارس دولتی مجاز نیست و کمک‌های داوطلبانه اولیا نیز از طریق انجمن اولیا و مربیان دریافت می‌شود.

فائزی با بیان اینکه در حوزه آموزش ابتدایی کمبود معلم نداریم، گفت: کمبود معلم در مقاطع دیگر از طریق نیروهای حق التدریس و بازنشستگان جبران می‌شود.