محققان در این مطالعه که بزرگترین مطالعه روی 'ژن های پرشی' در جهان به شمار می رود، دو ژن پرشی خاص را در میان 759 گونه گیاه، حیوان و قارچ ردیابی کردند.

به گزارش ندای گیلان،نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که ژن های عامل ابتلا به سرطان احتمالا ابتدا در گیاهان به وجود آمدند و با یک به اصطلاح ‘پرش’، به انسان ها منتقل شده اند.

محققان دانشگاه آدلاید در استرالیا که این مطالعه را انجام داده اند، می گویند یک ‘ژن پرشی’ که باعث ابتلا به سرطان و اختلالات عصبی در انسان ها می شود، ممکن است از گیاهان به انسان ها منتقل شده باشد.
ژن های پرشی در واقع قطعات کوچکی از دی.ان.ای هستند که می توانند خود را در ژنوم ها و ژنوم های گونه های دیگر کپی کنند؛ این ژن ها به عنوان عناصر قابل انتقال شناخته می شوند.
محققان در این مطالعه نشان داده اند که انتقال گسترده ژن ها میان گونه ها، ژنوم های پستانداران امروزی را تغییر داده و یک محرک مهم تکامل بوده است.
محققان در این مطالعه که بزرگترین مطالعه روی ‘ژن های پرشی’ در جهان به شمار می رود، دو ژن پرشی خاص را در میان 759 گونه گیاه، حیوان و قارچ ردیابی کردند.
آنها متوجه شدند که انتقال میان گونه ها حتی میان گیاهان و حیوانات، در طول تکامل همواره رخ داده است.
محققان در این مطالعه با ردیابی دو عنصر قابل انتقال به نام های L1 و BovB متوجه شدند که این دو عنصر به صورت دی.ان.ای خارجی وارد پستانداران شدند.
این اولین بار است که محققان نشان داده اند عنصر L1 که عنصر مهمی در انسان ها به شمار می رود، میان گونه ها انتقال یافته است.
عناصر L1 در انسان ها با ابتلا به سرطان و اختلالات عصبی ارتباط داشته و شناخت وراثت این عنصر برای پی بردن به تکامل بیماری ها مهم است.
‘اتما ایانتانسویک’ محقق پسادکتری در دانشگاه آدلاید گفت: تصور می شد که عناصر L1 از والدین به فرزند به ارث می رسد.
اما این مطالعه نشان داد که L1s در گیاهان و حیوانات فراوان است و در قارچ ها به صورت پراکنده وجود دارد. همچنین ورود L1s به ژنوم پستانداران عامل مهم تکامل سریع پستانداران در 100 میلیون سال گذشته بوده است.
ژن های پرشی که احتمالا retrotransposons خوانده می شوند، از خود رونوشت بر می دارند و این رونوشت را در ژنوم ها و ژنوم های گونه های دیگر می چسبانند. با این وجود هنوز نحوه انجام این کار مشخص نیست اما تصور می شود حشراتی مانند کنه ها یا پشه ها و احتمالا ویروس ها در این رویه دست داشته باشند.
محققان خاطرنشان کردند که این رویه انتقال افقی (ژن) نامیده می شود و از رویه طبیعی انتقال از پدر و مادر به فرزند متفاوت است. این رویه تاثیر بزرگی بر تکامل پستانداران دارد.
این مطالعه که در مجله Genome Biology منتشر شد، نشان داد که انتقال افقی ژن بسیار شایع تر از تصور است.