جهانی گفت:در پنج کارگاه کاوش در محوطه گورستانی در شرقی ترین بخش مجموعه باستانی، 14 گور مورد شناسایی قرار گرفت که آثاری از تدفین به سبک چاله ای و گورهای دخمه ای احتمالاً مربوط به دوره های پارتی و ساسانی دیده می شود

به گزارش ندای گیلان از املش،دومین فصل از پژوهش های میدانی در مجموعه باستانی استقراری و گورستانی لیارسنگ بن املش در استان گیلان به کشف 14 گور از دوره های پارتی و ساسانی ‘سالهای 220 قبل از میلاد مسیح تا 651 میلادی ‘ شد.

 ولی جهانی سرپرست هیأت باستان شناسی با اعلام این خبر گفت : با کاوش در محوطه های گورستانی و استقراری، شواهدی از آثار تدفینی و معماری سنگی به دست آمد که دوره های تاریخی آنها هنوز برای باستان شناسان مشخص نیست.
جهانی با اشاره به اینکه این محوطه باستانی نخستین بار در سال 1392 مورد شناسایی قرار گرفته بود بیان کرد: در این فصل از مطالعات، گروهی از کارشناسان باستان شناسی، انسان شناسی زیستی، گیاه باستان شناس، جانور باستان شناس و زمین شناس کار مطالعات علمی در این مجموعه باستانی را انجام می دهند.
سرپرست هیأت باستان شناسی مجموعه باستانی لیارسنگ بن املش گفت : در پنج کارگاه کاوش در محوطه گورستانی در شرقی ترین بخش مجموعه باستانی، 14 گور مورد شناسایی قرار گرفت که آثاری از تدفین به سبک چاله ای و گورهای دخمه ای احتمالاً مربوط به دوره های پارتی و ساسانی دیده می شود.
جهانی افزود: در بخش مسکونی، استقراری در ضلع شمالی مجموعه، نیز شواهدی از معماری سنگی و فضاهای مسکونی مشاهده شده است.
به گفته وی، اظهار نظر نهایی درباره دوره فرهنگی این آثار تدفینی و مسکونی منوط به بررسی و مطالعه بیشتر و مشخص شدن نتایج تاریخ گذاری مطلق و مطالعات آزمایشگاهی است.
نخستین فصل پژوهشهای میدانی لیارسنگ بن املش در تابستان 1393 و با هدف تعیین حریم مجموعه به سرپرستی ولی جهانی از اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان انجام گرفته بود.