در ذره بین ندای گیلان ما به نقاط ضعف و یا قدرت مسئولین،سیاستمداران و دستگاه های اجرایی می پردازیم.

 سرویس ذره بین ندای گیلان این بار نقاط قوت اداره کل فرهنگی و اجتماعی استانداری گیلان را مورد رصد قرار داده است.

اداره کل امور فرهنگی و اجتماعی استانداری ها در دل معاونت سیاسی و امنیتی و اجتماعی تعریف میشود.
با توجه به اینکه این حوزه معاونتی استانداری حدود ۴۰ ماموریت برای ۵ اداره کل خود از جمله سیاسی و انتخاباتی، امنیتی، فرهنگی و اجتماعی، پدافند غیرعامل و اتباع دارد،  بیش از ۲۰ ماموریت در حوزه اداره کل فرهنگی و اجتماعی استانداری ها تعریف شده است که این نشان از حجم گسترده ماموریت ها و حساسیت این جایگاه است.
اداره کل امور اجتماعی گیلان در دولت تدبیر و امید توانسته با برقراری و ارتباط موثر با جامعه و دستگاه ها، تناسب و همگرایی موثری را ایجاد نماید که از جمله این اقدامات: افزایش سازمانهای مردم نهاد ، تقویت و راه اندازی NGO های غیر فعال گذشته ، آموزش NGO ها در غالب کارگاه های تخصصی در سطح ملی و استانی و شهرستانی  و بکارگیری میدانی این تشکل ها از جمله در جمع آوری سنبل آبی تالاب عینک رشت و ارتقا سطح کیفی NGO ها در مشارکت های اجتماعی است.
طرح ساماندهی سواحل دریاها در گیلان یکی از اقدامات بسیار موثر این اداره کل در گیلان بوده است که آمار غرق شدگان نسبت به سال ۹۲ بالغ بر ۶۰ درصد کاهش داشته است و نکته قابل توجه دیگر افزایش تعداد سالم سازی دریا و سواحل استان و کیفی سازی خدمات در طرح ها به اذعان مسافران بود که با مشارکت دهیاران شهرستانهای ساحلی و هدایت مدیر کل امور اجتماعی استانداری گیلان انجام پذیرفت و موجب تشویق وزارت کشور در این حوزه قرار گرفت.
انتشار پیک حقوق شهروندی از جمله کارهای نوین اداره کل امور اجتماعی استانداری گیلان بوده که این اقدام نیز مورد توجه و تشویق مسئولان وزارت کشور قرار گرفته که ۶ پیک دیگر نیز در دست تدوین و اقدام است.
هماهنگی بین دستگاهی ادارات و سازمانها و ایجاد انسجام و تعامل سازنده بین آنها در راستای اجرای صحیح ماموریت ها از دیگر اقدامات بوده است که میتوان به آنها اشاره نمود.
از جمله دیگر اقدامات اداره کل امور فرهنگی و اجتماعی استانداری گیلان، حضور در حاشیه شهرها و تدوین برنامه برای حاشیه نشین ها بوده است که در جای خود قابل تقدیر بوده و مورد توجه قرار گرفته است.
توجه ویژه به مقوله طلاق و اعتیاد از جمله موارد خاص این اداره کل بوده است که توانسته با پیگیری موثر و برقراری ارتباط بین دستگاهی و NGO ها در این زمینه با آموزش و ترویج فرهنگ مبارزه با مواد مخدر و طلاق موثر واقع شود.
ارتقاء جایگاه اداره کل امور اجتماعی استانداری گیلان در سطح کشور و استان و تسریع در امورات ارباب رجوع با نگاه رفع مشکل یکی دیگر از موارد بسیار مهم این اداره کل در رفع بروکراسی اداری بوده است که جای خود کاملا قابل توجه و تقدیر بوده و موجبات رضایتمندی مراجعان و مردم به این اداره کل را فراهم کرده است.
عنوان و ذکر همه این موارد به آن دلیل است که اعتقاد ما بر این است علی رغم بیان انتقادات و نقاط ضعف، باید نقاط قوت مدیران موفق نیز برجسته شود تا انگیزه بیشتری برای خدمت به مردم داشته و دیگر مدیران را نیز در جهت خدمت به مردم و جامعه مشتاق تر کند.