گروه‌های مقاومت اسلامی عراق هم با صدور بیانیه‌ای آتش‌زدن مراکز حشد الشعبی در بصره را «سناریوی آمریکایی سعودی» خواندند و خواستار استعفای هرچه سریع تر حیدر العبادی از سمت نخست‌وزیری شدند.

ندای گیلان-سیدرضا قزوینی غرابی :شمار قربانیان ناآرامی‌های بصره مدام بیشتر می‌شود .در جریان سومین روز از تظاهرات بصره به طور یکپارچه مقر تمامی احزاب عراقی، شبکه های ماهواره ای وابسته به آن ها ودفاتر گروه های شبه نظامی وابسته به حشد الشعبی طعمه تخریب و آتش شد.
این اتفاق ساعاتی چند پس از سخنرانی مقتدی صدر روی داد که طی آن خواستار دور کردن احزاب ،گروه های شبه نظامی و حشد الشعبی از بصره شده بود. در حالی که مقرهای وابسته به صدر و دفتر شاخه نظامی وی یعنی سرایا السلام همچون تظاهرات سراسری جنوب که دو ماه قبل رخ داد مورد تعرض قرار نگرفت.
حالا تعداد کشته‌شدگان ناآرامی روزهای گذشته در بصره به 13 نفر رسیده است.مردم جنوب عراق نظر کاملا مثبتی به حشد الشعبی دارند و اساسا بنیان این نیروها غالبا توسط جنوبی ها شکل گرفته است. این که مقرهای همه این گروه ها یک شبه طعمه حریق شود بسیار قابل تأمل است به خصوص آن که خشم مردم از احزابی است که در این سال ها بخشی از بدنه دولت یا مدیریت اجرایی بوده اند اما اغلب این گروه ها غیر از حضور در جبهه مبارزه با داعش تاکنون حضوری در عرصه مدیریت شهری یا سیاسی نداشته اند.
همزمان با اعزام گسترده نیروهای امنیتی از بغداد به بصره،به آتش کشیدن  کنسولگری ایران در بصره  نیز از نکات قابل توجه است.معترضان پیش از این نیز بسیار ی از ساختمان ها و دفاتر احزاب را به آتش کشیده بودند . در عین حال دیشب شایعه به آتش کشیده شدن کنسولگری ایران در کربلا نیز منتشر شد که البته بلافاصله تکذیب شد.
به هر روی، افزایش تبلیغات برخی رسانه ها علیه گردشگران و زائران عراقی همزمان با شدت یافتن تبلیغات علیه ایران در جنوب عراق از جمله  مواردی است  که بسیار قابل ملاحظه است.افزون بر این، نماینده آیت ا… سیستانی خواستار “اراده جدی دولت العبادی و قطع ریشه های فساد “شده است.
احمدالصافی تاکید کرد: آیت ا… سیستانی ما را مامور خرید دستگاه های پمپاژ آب از اموال مرجعیت دینی کردند.مقتدی صدر هم از العبادی نخست وزیرموقت عراق خواست اموال بصره را آزاد کرده و به دستان پاک(افراد سالم)برساند.
51نماینده ازائتلاف «سائرون» نیز که ریاست آن را مقتدی صدر بر عهده دارد، از رئیس موقت پارلمان خواستند تا نشست فوق العاده درباره بصره برگزار کند.گروه‌های مقاومت اسلامی عراق  هم با صدور بیانیه‌ای آتش‌زدن مراکز حشد الشعبی در بصره را «سناریوی آمریکایی سعودی» خواندند و خواستار استعفای هرچه سریع تر حیدر العبادی از سمت نخست‌وزیری شدند.
حتی فراکسیون «البناء» وابسته به نوری المالکی و هادی العامری می‌گوید که تعداد نمایندگانی که درخواست برکناری حیدر العبادی از نخست‌وزیری را امضا کردند، به ۸۰ نفر افزایش پیدا کرده است.به نوشته‌ روزنامه العرب، بعضی از طرفداران العبادی، ائتلاف فتح را متهم می‌کنند که در اعتراض‌های اخیر بصره دست دارند تا برای نخست‌وزیری مجدد العبادی که مورد حمایت ضمنی آمریکاست، ایجاد چالش کنند.
در مقابل نیز ائتلاف فتح و طرفداران نوری المالکی و هادی العامری، کشورهای عربی در خلیج فارس را متهم می‌کنند که با دامن زدن به اعتراض‌های بصره، در حال ایجاد شرایطی هستند تا نخست وزیر فعلی بتواند حالت فوق العاده اعلام کند و برای مدت بیشتری در قدرت بماند. نکته دیگری که از چشم ناظران دور نمانده است ادامه فعالیت شبکه اینترنت توسط دولت است. در تظاهرات تیر ماه، دولت چند روزی شبکه اینترنت را قطع کرد تا مانع از ارتباط فعالان و تظاهرات کنندگان شود در حالی که در پایان سومین روز از تظاهرات خشم بصره که “رابطه شیوخ عشایر شط العرب ” آن را بی سابقه ترین خشونت ها از زمان عثمانی ها تاکنون خوانده بود اینترنت همچنان برقرار است.در آستانه مذاکرات کش و قوس دار تشکیل قوای سه گانه،  به نظر می رسد نا آرامی های بصره که در حقیقت سوار شدن بر موج نارضایتی به حق مردم مظلوم بصره از وضعیت معیشتی و خدماتی بود و تخریب مقر احزاب و گروه های شبه نظامی و اظهارات تند جریان ها علیه یکدیگر درباره سوء استفاده از وضعیت موجود بصره، امنیت و استقرار کشور را  نشانه رفته است. انحراف تظاهرات از خواسته ها و مطالبات عمومی تردیدی باقی نمی گذارد که دست های  خارجی و داخلی در این نا آرامی ها نقش ایفا می کنند و در نهایت این مطالبات شهروندان عراقی است که فدای دخالت های گروه ها و  قدرت هامی شود.