عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: برای اولین بار همزمان با برداشت و تحویل برگ سبز به کارخانه های چایسازی، پرداخت بهای آن نیز آغاز شده است.

مهرداد بائوج لاهوتی در گفتگو با خبرنگار ندای گیلان از لنگرود اظهار داشت: امسال با حمایت سازمان برنامه و بودجه کشور، برای اولین بار همزمان با برداشت و تحویل برگ سبز به کارخانه های چایسازی، پرداخت بهای آن نیز آغاز شده است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه 50 میلیارد ریال به حساب چایکاران واریز شده است افزود: سازمان برنامه و بودجه کشور، درحال صدور چک چایکاران برای بقیه مطالبات آنان است.

وی تصریح کرد: این میزان پرداخت بهای برگ سبز چای خریداری شده از چایکاران طی دو مرحله، پرداخت می شود.

نماینده مردم شهرستان لنگرود در مجلس شورای اسلامی گفت: تاکنون 28 هزار تن برگ سبز چای بهاره از چایکاران خریداری شده که از این مقدار، حدود شش هزار و 300 تن چای خشک کیفی استحصال شده است.

لاهوتی با تصریح بر اینکه تمامی مطالبات چایکاران اعم از سهم کارخانه ها و دولت در سال گذشته پرداخت شده خاطرنشان کرد:در خرید برگ سبز چای از چایکاران، سقفی وجود ندارد و دولت به هر مقدار که برگ سبز چای تولید شود، آن را بصورت تضمینی از چایکاران خریداری می کند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس بیان داشت: شورای عالی اقتصاد در آخرین جلسه خود در 25 اسفندماه سال 95 ، قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه یک در سال زراعی 96 را 26 هزار و 242 ریال و هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه دو را 14 هزار و 695 ریال تعیین کرد.

وی افزود:  در استان های گیلان و مازندران حدود 28 هزار هکتار باغ چای وجود دارد که 90 درصد آن در گیلان واقع است.

نماینده مردم شهرستان لنگرود در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: تاکنون 140 کارخانه چایسازی برای خرید تضمینی برگ ‌سبز و فرآوری و تبدیل آن به چای خشک قرارداد منعقد کرده اند.

لاهوتی اظهار داشت: برداشت برگ سبز چای، به طور معمول در سه مرحله بهاره، تابستانه و پاییزه انجام می شود و مراحل آن از اردیبهشت ماه آغاز و تا مهرماه ادامه می یابد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس کیفی ترین برگ سبز چای را مربوط به چین بهاره دانست و افزود: این چای بیشترین طرفدار را در میان مصرف کنندگان دارد.