هنوز جهان از شوک ویروس‌های جهش‌یافته انگلیسی و برزیلی و آفریقایی بیرون نیامده که حالا جهش دوگانه این ویروس در هند، دوباره ترس و وحشت را به دل همگان انداخته است. آن‌طور که یورونیوز گزارش داده، ویروس کرونا در هند یک جهش دوگانه داشته است و به همین دلیل می‌تواند آنتی‌بادی سیستم ایمنی بدن و حتی واکسن کرونا را دور بزند

به گزارش ندای گیلان،سرنوشت دانشجویان ایرانی ووهان چین، این‌بار برای بازیکنان و کادر فنی پرسپولیس رقم خورده است و حالا آن‌ها هستند که در خطرناک‌ترین کشور کرونایی جهان گرفتار شده‌اند و باید منتظر پرواز اختصاصی برای بازگشت به کشور باشند؛ چراکه ویروس کرونا با جهشی که در هند پیدا کرده، وحشی‌تر شده و اولین واکنش کشورهای جهان، از جمله ما، لغو پروازهای مستقیم به این کشور است.علاوه بر این دیروز رئیس جمهور از تشکیل قرارگاه ویژه مقابله با کرونا ی هندی خبر داد .
ویروس هندی ناشناخته تر از انگلیسی ‌

هنوز جهان از شوک ویروس‌های جهش‌یافته انگلیسی و برزیلی و آفریقایی بیرون نیامده که حالا جهش دوگانه این ویروس در هند، دوباره ترس و وحشت را به دل همگان انداخته است. آن‌طور که یورونیوز گزارش داده، ویروس کرونا در هند یک جهش دوگانه داشته است و به همین دلیل می‌تواند آنتی‌بادی سیستم ایمنی بدن و حتی واکسن کرونا را دور بزند. متخصصان هنوز درباره میزان تاثیر این ویروس جهش‌یافته در افزایش تعداد مبتلایان به کرونا، آمار قطعی ندارند اما روند افزایشی مشاهده در هند، زنگ خطر جدی در این خصوص را به صدا در آورده است.

افزایش ۱۰ برابری مبتلایان و فوتی‌ها در هند
از حدود یک‌ماه قبل، تعداد مبتلایان روزانه در هند به یک‌باره روند صعودی عجیبی در پیش گرفت و از ۳۰ هزار مبتلای روزانه هم‌اکنون به بیش از ۳۵۰ هزار مبتلای روزانه رسیده است، یعنی افزایش بیش از ۱۰ برابری! سرعت افزایش فوتی‌ها هم تقریبا همین‌طور بوده و از حدود ۲۰۰ فوتی روزانه، حالا به بیش از ۲هزار مرگ در هر روز افزایش یافته است. از سوی دیگر گزارش شده که این ویروس جهش‌یافته تاکنون در ۱۸ کشور مشاهده شده است که منشأ  اکثر موارد، مسافران ورودی از هند بوده‌اند.
هشدار روحانی، ۵ ساعت پس از فرود پرواز دهلی نو-تهران
نگرانی درباره این ویروس در کشور ما هم از دیروز و با صحبت‌های رئیس‌جمهور جدی‌تر شد. دکتر روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا دراین‌باره گفت: «امروز یک خطر دیگر پیش روی ماست و آن ویروس هندی است که از انگلیسی و برزیلی و آفریقایی هم بدتر است، اگر این ویروس وارد کشور شود، ما یک مشکل بزرگ پیدا می‌کنیم». این صحبت‌های روحانی حدود ۵ ساعت پس از آن مطرح شد که پرواز W5070 شرکت ماهان، از مبدأ دهلی نو در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) تهران به زمین نشست. واکنش دکتر شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت مجلس، به این اتفاق هم قابل‌تامل بود که گفت: «مسئولان نسبت به ویروس کرونای هندی ابراز نگرانی می‌کنند و هشدار می‌دهند اما کاری انجام نمی‌دهند، باید تمامی سفرها از/ به هندوستان و پاکستان تا اطلاع ثانوی ممنوع شود».
لغو پروازها از شب گذشته
البته وزیر بهداشت هم دست به قلم شد و در نامه‌ای به وزیر کشور، توقف نقل و انتقال مسافر از هند را درخواست کرد. ساعاتی بعد، رئیس سازمان هواپیمایی کشور اعلام کرد: «تمامی پروازهای کانکشنی و موردی ایران به هند و پاکستان از ساعت ۲۴ امشب (دیشب) لغو می‌شود».
تا ۲ ماه دیگر آی.سی.یوها پر است
کرونا با هیچ کدام‎مان شوخی ندارد و باید هم از آن بترسیم؛ به‌خصوص که حالا ویروس جهش‌یافته انگلیسی وضعیت کشورمان را سیاه کرده و ویروس هندی هم بیخ گوش‎مان است. البته می‌توانیم مثل برخی مسئولان و مردم بی‌خیال باشیم و مانند تعطیلات نوروز، پروتکل‌ها را فراموش کنیم. اما نتیجه‌اش می‌شود مرگ روزانه بیش از ۳۰۰ نفر و وضعیت بغرنج بیمارستان‌ها که دکتر «طبرسی»، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، آن را این‌طور توصیف کرده است: «حداقل تا دو ماه آینده آی.سی.یوها و بیمارستان‌ها پر خواهد بود و متأسفانه مرگ و میرها بیشتر خواهد شد. اگر در تعطیلات نوروز محدودیت ایجاد می‌شد، مطمئناً وضعیت ما بهتر از شرایط کنونی بود».
استاد ویروس‌شناسی: 
راهی جز ‌ واکسیناسیون  نداریم

درباره جهش هندی ویروس کرونا، نظر دکتر «حسین کیوانی» استاد ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی ایران را جویا می‌شوم و او در گفت‌وگو با خراسان می‌گوید: جهش‌های ویروس کرونا چه انگلیسی باشد، چه هندی و چه حتی ایرانی، خیلی تفاوتی ندارد و تعجب‌برانگیز نیست، چراکه به هر حال همه می‌دانیم که این ویروس در هر جای دنیا می‌تواند دچار جهش شود. وی با اشاره به تاثیر این جهش‌ها در روند تولید واکسن کرونا هم می‌گوید: ممکن است جهش‌های جدید ویروس خللی در روند واکسن‌سازی ایجاد کند اما شرکت‌های سازنده واکسن این جهش‌ها را هم در مطالعات خود لحاظ کرده و فرمول‌های خود را به‌روزرسانی می‌کنند. وی می‌افزاید: طبیعتا ممکن است کسانی که واکسن هم می‌زنند نسبت به جهش‌های ویروس ایمنی صددرصدی نداشته باشند اما تفاوتش این است که به جای درگیری شدید، دچار بیماری‌های خفیف می‌شوند و بهبود می‌یابند. دکتر کیوانی در پایان تاکید می کند  که در شرایط فعلی جهان هیچ گزینه‌ای به غیر از واکسیناسیون ندارد.

دکتر مردانی : 
ویروس هندی می تواند فاجعه آور باشد

دکتر مسعود مردانی عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، دیروز با اشاره به جهش هولناک و سرعت انتقال بالای کرونای هندی گفت: این ویروس دو جهش کروموزومی دارد و به عنوان ویروس جهش‌یافته هندی قلمداد می‌شود که می‌تواند در کشور ما فاجعه‌ای به فاجعه‌های قبلی اضافه کند. بر اساس گفته هندی‌ها، انتقال این نوع جهش‌یافته از ویروس بسیار سریع است. این در حالی است که نمی‌دانیم واکسن‌های کرونایی که اکنون تزریق می‌کنیم یا کسانی که پیشتر کرونا گرفتند، نسبت به ویروس جدید هم ایمنی خواهند داشت یا خیر. به گفته مردانی، درمورد میزان مرگ و میر ناشی از  جهش ویروس هندی کرونا هنوز اطلاعات بیشتری در دسترس نیست.این متخصص بیماری‌های عفونی، ادامه داد: افرادی که   از هند به ایران آمده‌اند باید مورد بررسی کرونای جهش‌یافته کروموزومی هندی و تحت کنترل و نظر وزارت بهداشت قرار گیرند.