مدیر مرکز هماهنگی و کنترل عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر از لغو وضعیت نارنجی در استان تهران خبر داد و گفت: خوشبختانه با خوابیدن گسل‌های فعال شده، شرایط به حالت عادی برگشته است.

ندای گیلان :مرتضی مرادی‌پور با اشاره به زمین‌لرزه  در جواد‌آباد حد فاصل تهران و سمنان اظهار کرد:  پیش‌لرزه‌ای در مقیاس 3.1 ریشتر جواد آباد حوالی گرمسار را لرزاند. همچنین زمین لرز‌ه‌ای در مقیاس 4.1 ریشتر در عمق 13 کیلومتری زمین به وقوع پیوست و پس از آن نیز 5 بار زمین در این منطقه لرزید. بر همین اساس موسسه ژئو فیزیک دانشگاه تهران فعالیت گسل‌ها را اعلام کرد و اینکه احتمال فعالیت مجدد گسل‌ها و وقوع زلزله در عمق کم نیز وجود دارد.

وی افزود: با توجه به ارتباطی که با موسسه ژئو فیزیک دانشگاه تهران داشتیم، اعلام کردند که گسل‌های تهران و سمنان فعال شده‌اند. بر همین اساس سازمان امداد و نجات هلال احمر وضعیت را نارنجی اعلام کرد.

وضعیت نارنجی برای نیروهای سازمان امداد و نجات به معنای حالت آماده‌باش کامل است.

مدیر مرکز هماهنگی و کنترل عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر یادآور شد: در وضعیت زرد، همه نیروهای سازمان هلال احمر باید در اختیار باشند و حتی مرخصی‌ها لغو می‌شود، در وضعیت نارنجی نیز بخشی از نیروهای عملیاتی در مناطق حساس و زلزله‌خیز مستقر می‌شوند.

مرادی پور گفت: با توجه به اینکه شرایط به حالت عادی برگشته است، وضعیت نارنجی نیز لغو شد و در عملیات‌های امداد و نجات بیش از 40 درصد نیروها در حوزه‌های عملیاتی مستقر و آماده به کار هستند.

به گزارش آنا، موسسه لرزه‌نگاری کشور وابسته به موسسه ژئو فیزیک دانشگاه تهران اعلام کرد که شش زمین لرزه پنجشنبه شب منطقه جواد آباد ورامین را لرزاند که شدید‌ترین آن 4/1 و ضعیف‌ترین آن 5/ 1در جه به مقیاس امواج درونی زمین ریشتر بوده است.

زمین لرزه 1/ 4 ریشتری در ساعت 23 و 12 دقیقه و 14 ثانیه در عمق 13 کیلومتری زمین و در 17 کیلومتری جواد آباد تهران، 20 کیلومتری پیشوا و 26 کیلومتری ورامین روی داده است.

موقعیت رومرکز زلزله 35.17 شمالی و 51.86 شرقی و عدم قطعیت مکانی22+/- کیلومتر در جهت شمالی – جنوبی 6.66+/- کیلومتر در جهت شرقی – غربی ثبت شده است/آنا