سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تأکید بر اینکه مردم باید هشدارهای بهداشتی را جدی بگیرند، افزود: استان گیلان در وضعیت هشدار بیماری کرونا قرار دارد.

به گزارش ندای گیلان،دکتر آبتین حیدر زاده- سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ، امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به آخرین وضعیت شیوع بیماری کووید۱۹ در گیلان، اظهار کرد: وضعیت بیماری کرونا در استان گیلان پایدار و فعال است.

وی با تأکید بر اینکه مردم باید هشدارهای بهداشتی را جدی بگیرند، افزود: استان گیلان در وضعیت هشدار بیماری کرونا قرار دارد.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان از قرمز شدن وضعیت چهار شهرستان گیلان در پی شیوع  مجدد کرونا خبر داد و گفت: شهرستان‌های رشت، آستارا، رودبار و لنگرود در وضعیت قرمز بیماری کرونا قرار دارند.

دکتر حیدر زاده بر ضرورت رعایت فاصله اجتماعی ، استفاده از ماسک و  شستن مداوم دست‌ها تأکید کرد و افزود: مردم با جدیت باید از تجمع، برگزاری مراسم‌ عزا و عروسی و مراسم طولانی‌مدتی که افراد بدون ماسک حضور پیدا خواهند کرد ، خودداری کنند.

وی همچنین به مراجعه به سامانه‌های از پیش طراحی‌شده وزارت بهداشت به‌منظور پایش بیماران کرونایی تأکید کرد و گفت: کسانی که تمایل به تست کرونا دارند، باید یا با سامانه ۴۰۳۰ تماس بگیرند و یا برای خود اظهاری وضعیتشان به تارنمای salamat.gov.ir مراجعه کنند.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان افزود: مراجعین با تماس تلفنی با سامانه ۴۰۳۰،  مورد ویزیت تلفنی و یا با مراجعه به تارنمایی salamat.gov.ir به‌صورت برخط مورد ارزیابی و پایش قرار می‌گیرند.

دکتر حیدر زاده با بیان اینکه  فرد مراجعه‌کننده در تارنمای salamat.gov.ir یا سامانه ۴۰۳۰ در صورت نیاز به درمان، به نزدیک‌ترین مرکز بهداشتی  ودرمانی ارجاع و تست موردنظر از آن‌ها گرفته می‌شود، تصریح کرد: شهروندان  قبل از مراجعه به سامانه های مذکور، برای تست کرونا  از مراجعه حضوری  به مراکز بهداشتی و درمانی خودداری کنند؛ چون این امر موجب اتلاف وقت و تحمیل هزینه‌ بر آن‌ها خواهد شد.