واردات کالاهای مصرفی و خودرو از کشور آمریکا درحالی ممنوع اعلام شده است که واردات خودروهای ساخت ایالات متحده آمریکا در آمار گمرک هنوز هم دیده می‌شود.

به گزارش ندای گیلان، در اواسط سال 95 وزیر صنعت در بخشنامه‌ای واردات کالاهای مصرفی از آمریکا را در حالی ممنوع اعلام کرد که براساس این بخشنامه 277 قلم کالا در لیست سیاه قرار گرفت.
در میان کالاهای وارداتی ممنوعه از کشور آمریکا می‌توان به انواع آدامس، نان، سیگار برگ، خمیردندان، آب معدنی، پشت دری، پاکت، مجسمه، لباس، دفترمشق و پوشه اشاره کرد.
براساس آمار گمرک در یازده ماهه نخست سال 95، حدود 185 هزار و 597 تن انواع کالا از کشور آمریکا وارد ایران شده است.
براساس واردات این حجم کالا از کشور ایالات متحده آمریکا، حدود 250 میلیون و 708 هزار و 657 دلار ارز از کشور خارج شده است.
لازم به ذکر است که ارزش ریالی این میزان واردات، بیش از 785 میلیارد تومان در آمار گمرک به ثبت رسیده است.
در میان اقلام وارداتی به کشور کالاهایی چون مکمل غذایی، فرآورده‌هایی برای تغذیه حیوانات، لوازم خانه‌داری و پاکیزگی، دریچه قلب، مرکب چاپ، کاغذ دیواری، هدفون گوشی، خودکار، تُشک، اره و دریل دیده می‌شود.
این درحالی است که آمار گمرک در سال 94 حاکی از آن است که ارزش واردات از ایالات متحده آمریکا بالغ بر 149 میلیون و 751 دلار بوده که نسبت به 11 ماهه نخست سال 95 رقم کمتری را نشان می‌دهد.
همچنین ارزش ریالی این میزان واردات کالا از کشور آمریکا 446 میلیارد و 379 میلیون و 87 هزار تومان در آمار گمرک به ثبت رسیده است.
واردات رسمی خودرو از آمریکا
نگاهی به آمار واردات رسمی خودرو به کشور حاکی از آن است در سال گذشته تعداد 104 دستگاه خودرو سواری از کشور ایالت متحده آمریکا به ایران وارد شده که در توضیحات آن ساخت کشور آمریکا ذکر شده است.
لازم به ذکر است که واردات خودرو از مبدا آمریکا در ماه‌های آذر، دی و بهمن به اوج خود رسیده و در 11 ماهه نخست سال 95، رقم 5 میلیون و 883 هزار و 677 دلار ارز برای واردات خودرو از این کشور هزینه شده است.
در میان خودرو های وارد شده به کشور در مدت ذکر شده، بی‌ام دابلیو و خودرو سواری هوندا از جمله خودروهای وارداتی از ایالات متحده آمریکا به ایران هستند.
براساس این گزارش واردات خودرو از کشور آمریکا درحالی ادامه دارد که هنوز قانون روشن و جامعی برای ممنوعیت واردات خودروهای ساخت آمریکا ابلاغ نشده است و واردات خودروهای تولید شده در خاک آمریکا با برند BMW به کشور هنوز انجام می‌شود و در آمار گمرک به چشم می‌خورد./ میزان
download