به گزارش ندای گیلان،فرهاد دلق‌پوش با بیان اینکه در سال گذشته معادل ۴۶۴ میلیون و ۹۴۸ هزار و ۹۷۶ دلار درآمد ارزی توسط تولیدکنندگان گیلانی نصیب کشورمان شده است اظهار داشت: حجم صادرات کالاهای استان گیلان از لحاظ وزنی در سال ۹۷ در مقایسه با سال گذشته ۷۰ درصد رشد داشته است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با بیان اینکه صادرات کالاهای تولید شده این استان نیز در همین مدت یاد شده از لحاظ ارزش حدود ۳۰ درصد رشد داشته است عنوان کرد: این موضوع نشان می‌دهد با توجه به مشکلات عدیده اقتصادی که برای کشورمان ایجاد شده ما توانستیم تهدیدات موجود را به فرصت تبدیل کنیم.

دلق‌پوش با تأکید بر اینکه در حال حاضر بسیاری از تولیدات استان گیلان فرصت صادرات به سایر کشورهای منطقه را دارند خاطرنشان کرد: صنایع نساجی، سلولوزی و صنعت فولاد استان گیلان هم‌اکنون دارای رتبه‌های بسیار خوبی از حیث کیفیت تولید و استانداردسازی بوده و زمینه افزایش صادرات در آن‌ها فراهم است.

وی نظارت بر تأمین و عرضه کالا و خدمات در سطح جامعه را از مهم‌ترین رویکردهای سازمان صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد و گفت: در حالی‌که سایر دستگاه‌ها و ارگان‌ها در حوزه کلان با پدیده قاچاق کالا مبارزه می‌کنند سازمان صنعت، معدن و تجارت اصل فعالیت خود در این زمینه را در حوزه عرضه معطوف کرده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با تأکید بر اینکه این استان در سال گذشته به نسبت سایر استان‌های کشور کمترین مشکل را در حوزه قاچاق کالا داشته است ابراز داشت: فرهنگ غنی مردم، تعامل خوب واحدهای صنفی و عملکرد دستگاه‌های نظارتی از عوامل مهم توفیق گیلان در حوزه مبارزه با بحث قاچاق کالاها است.

دلق‌پوش اعمال بازرسی‌های مشترک و یا موردی در سطح بازار عرضه کالا و خدمات و برگزاری جلسات کارگروه فرعی تنظیم بازار در استان گیلان را متذکر شد و افزود: از ابتدای امسال تاکنون هزار و ۲۶۹ مورد پرونده تخلفاتی در گیلان به ثبت رسیده است علاوه بر این هیچ کمبودی نیز در حوزه تأمین کالاها وجود ندارد.

وی از تشکیل ۳۷۸ مورد پرونده تعزیراتی در سطح استان گیلان و اعمال جریمه ۲ میلیارد و  ۹۰۰ میلیون تومانی برای واحدهای صنفی متخلف آن خبر داد و تصریح کرد: مهم‌ترین اصل، حفظ منافع مردم است و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان با جدیت در برابر پدیده گران‌فروشی ایستادگی می‌کند./تسنیم