رئیس‌جمهور در جلسه بررسی استیضاح وزیر صمت با تاکید بر اینکه استیضاح یک وزیر در مجلس به معنای اختلاف نیست گفت: ثبات در مدیریت در این وزارتخانه موضوع مهمی است که می‌تواند به تولیدکننده و بخش‌های مختلف صنعت، معدن و تجارت پیام بدهد.

به گزارش ندای گیلان از رشت،آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور صبح امروز (دهم اردیبهشت) در جلسه بررسی استیضاح سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه استیضاح یک وزیر در مجلس به معنای اختلاف نیست گفت: احساس کردم بعد از فرمایش رهبر انقلاب برای وحدت بین قوا وجود دارد، ممکن است برخی استیضاح از وزیر ممکن است اختلاف بین قوا تلقی شود و به دلیل حضورم در این جلسه به همین دلیل بوده است.

وی افزود: از  کسانی که وزیر را استیضاح کردند به خاطر پیگری دغدغه‌های مردم تشکر می‌کنم. تلقی ما در دولت این است که دوستان ما در مجلس به خاطر مسائلی که در حوزه‌های انتخابیه با آن مسائل درگیر هستند مواردی را در مجلس پیگیری می‌کنند. همه به پاکدستی، ضدفساد بودن و ضدیت با روابط ناسالم وزیر صمت معتقدند و این موضوع را هم موافقان و هم مخالفان استیضاح بیان کرده‌ا‌ند. هم سلوک شخصی وزیر و هم مدیریت اداری وی همواره با ضدیت با رانت، فساد و مافیا بوده که مورد اتفاق نمایندگان مجلس نیز هست.

رئیسی با بیان اینکه از سال ۹۶ به بعد ۶ وزیر و سرپرست در وزارت صمت جابه‌جا شدند گفت: تقریبا همه نمایندگان به ضدفساد‌ بودن وزیر معتقدند. ثبات در مدیریت در این وزارتخانه موضوع مهمی است که می‌تواند به تولیدکننده و بخش‌های مختلف صنعت، معدن و تجارت پیام بدهد. در حوزه وزارت صنعت مدیران زیادی جابجا شدند در حالی که ثبات در مدیریت اهمیت دارد و می‌تواند به تولید کننده و بخش‌های صنعت و معدن پیام ثبات را منتقل کند. با رای خوبی که نمایندگان به وزیر دادند ایشان مشغول به کار شدند و پس از چهار ماه استیضاح مطرح شد و طبیعتاً بررسی عملکرد، در این مدت کامل نبود و بعد از آن مدت‌ها سر زبان بود که وزارت صمت مورد سوال است. زمانی که استیضاح مطرح شد مجدد رأی اعتماد به وزیر داده شده بود و اگر دفعه قبل ۲۰۰ نفر رای دادند این بار ۱۸۰ نفر تصریح کردند وزیر به کار خود ادامه دهد.‌

رئیس جمهور با اشاره به اینکه روحیه ضد فساد و مقابله با رانت خواری نقطه مشترک ما و مجلس درمورد وزیر است گفت: سه مرکز شاخص های وزارت صمت را رو یه رشد ارزیابی کرده است و شاخص‌هایی که در گزارش‌های دولت و خارج از دولت بیان شده است نمایان رشد تولید در کشور است.

وی در ادامه گزارش مرکز آمار ایران، بانک مرکزی و مرکز پژوهش‌های مجلس را مورد استناد قرار داد و گفت: طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، مرکز آمار ایران و بانک مرکزی علاوه بر وزارت صنعت و دولت همه شاخص‌ها در وزارت صمت هم در حوزه تولید، هم معدن، هم تجارت و هم حوزه سرمایه گذاری در کشور به ویژه تجهیزات تولیدی بیانگر رشد بوده است. برای بررسی موفقیت یک وزیر باید به گزارش عملکرد توجه کردو طبق شاخص‌های ارائه شده، همگی نشانگر رشد تولید بوده است. کاری که در معدن و مسایل مختلف تولید انجام شده در دو دهه گذشته بی‌سابقه بوده است. به عنوان نماینده حتماً این شاخص‌ها را ببینید که کجا در قبل، این میزان ارتباط و تجارت و افزایش سهم ما در منطقه صورت گرفته است؟ شاخص‌هایی که در همه گزارش هایی که در دولت و چه خارج از دولت نشان دهنده رشد تولید است و کاری که در حوزه معدن شده در مقایسه با دو دولت گذشته بی‌نظیر است.

رئیسی همچنین به موضوع صنعت خودرو نیز اشاره کرد و با تاکید بر اینکه وضعیت کمی و کیفی خودرو مورد تاکید دولت و مجلس است، گفت: در دولت سیزدهم گام‌هایی برای افزایش کمی و کیفی خودرو برداشته شده و گزارش‌های آن نیز موجود است. خودروسازی نیازمند تحول است و نه فقط در این عرصه بلکه در برخی عرصه‌های دیگر هم هست. در تعیین تکلیف دو شرکت خودروساز باید دید چقدر کار شده و می‌توان اقدامات انجام شده را پیگیری کرد. بنده در بازدید از یک خودروسازی دستور ۸ بندی دادم. اینکه وزیر را فقط با خودرو مورد ارزیابی قرار دهیم خیلی مناسب نیست و صنایع و معادن و عرصه تجارت هم باید مد نظر باشد. وضعیت خودرو در کشور کمی و کیفی مورد تاکید دولت و مجلس است و به مردم وعده داده‌ایم باید میزان تولید و هم کیفیت برتر شود. در این مدت در کمیت و کیفیت دچار تحول شده ولی به نقطه کمال نرسیده و مشکلات دارد و گام‌های برداشته شده در این‌باره باید مد نظر قرار بگیرد.

 

منبع: فارس