عربستان سعودی پیام هایی را با محتوای آشتی جویانه از طریق نخست وزیر عراق برای ایران ارسال کرده بود و سردار سلیمانی در ملاقات روز جمعه قرار بود پاسخ ایران را در باره این پیام ها با نخست وزیر عراق در میان بگذارد.

به گزارش ندای گیلان،عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق در سخنرانی خود قبل از تصویب خروج آمریکا از عراق گفت: واشنگتن نپذیرفت که به خاطر بمباران پایگاه های الحشد الشعبی در القائم که موجب کشته شدن رزمندگان عراقی شده بود عذرخواهی کند.

وی در باره دلیل سفر سردار سلیمانی به عراق که به شهادت وی انجامید گفت: “ساعت هشت و نیم صبح جمعه (13 دی 98 – روز شهادت) با قاسم سلیمانی قرار ملاقات داشتم تا جواب نامه سعودی‌ها را دریافت کنم که از طریق ما به ایران فرستاده شده بود”.

ظاهراً عربستان سعودی پیام هایی را با محتوای آشتی جویانه از طریق نخست وزیر عراق برای ایران ارسال کرده بود و سردار سلیمانی در ملاقات روز جمعه قرار بود پاسخ ایران را در باره این پیام ها با نخست وزیر عراق در میان بگذارد.

برخی تحلیگران بر این باورند نتیجه این ملاقات می توانست تحولاتی مثبت در رابطه ایران و عربستان ایجاد کند. تحولاتی که در درجه اول اسرائیل و بعد آمریکا از آن متضرر می‌شد و چه بسا به همین دلیل عملیات “رعد کبود” را برای ترور سردار سلیمانی کلید زدند.