رئیس اتاق اصناف مرکز گیلان بیان کرد: اصناف موظفند که قوانین صنفی را رعایت کنند و حجاب نیز یکی از این موارد است اما تعطیلی صنوف به دلیل بی حجابی مراجعه کنندگان باید با مدیریت انجام شود.

به گزارش ندای گیلان از رشت، رئیس اتاق اصناف مرکز گیلان با اشاره به اینکه در یکسال گذشته اصناف شاهد اتفاقات زیادی بوده، یادآور شد: این مجموعه شاهد قوانین  خلق الساعه بود و حتی تصمیم گیری‌هایی برای اصناف می‌شد که با مقررات و قوانین مغایرت داشت و بیشترین طرح‌هایی که ارائه شده در مرحله آزمون و خطا است.

علیرضا تهیدست در ادامه به همکاری اصناف در پیاده روی اربعین اشاره کرد و گفت:  اقلامی را برای موکب‌های گیلان درنظر گرفتیم و در این خصوص حواله‌هایی نیز صادر شده است که در این میان برخی از صنوف داوطلبانه و مطابق نذری که دارند به موکب‌ها و همچنین زائران پیاده اربعین خدمت‌رسانی می‌کنند که این کمک‌ها مجزا از خدمت‌رسانی اتاق اصناف گیلان است.

وی با بیان این مطلب که فعالیتهای اتاق اصناف بر کسی پوشیده نیست و این صنف پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در همه بحرانها و حتی زمان جنگ تحمیلی در کنار مردم بوده و رسالت خود را انجام داده و می‌دهد، تصریح کرد: در سیل سال ۹۷ استان گلستان شاهد بودیم که گیلانی‌ها عملکردی مثال‌زدنی داشتند و اتاق اصناف گیلان نیز در این خصوص در حد توان به سیل زدگان امدادرسانی کرد.

رییس اتاق اصناف مرکز استان گیلان با اشاره به شرایط موجود در جامعه و رعایت حجاب اسلامی در صنوف گفت: اصناف موظفند که قوانین صنفی را رعایت کنند و حجاب نیز یکی از این موارد است اما تعطیلی صنوف به دلیل بی‌حجابی مراجعه کنندگان باید با مدیریت انجام شود.

تهیدست با اشاره به اینکه برخی از اقدامات هنجارشکنان امکان دارد برنامه ریزی شده باشد، اظهار کرد: به طور مثال  یکی از افراد بی‌حجاب برای دقایقی در یکی از فروشگاه‌ها حضور یافت و حتی خرید هم انجام نداد اما آن صنف تعطیل و جریمه شد، اگر این مسائل مدیریت نشود و سبب تعطیلی‌های مداوم شود به اقتصاد جامعه لطمه خواهد خورد.

وی در ادامه به مشکل اصناف در بحث مالیاتی اشاره کرد و گفت: بنده منکر قانون گریزی و یا مالیات گریزی نیستم اما قاطعانه می‌گویم عمده واحدهای صنفی ما مالیات خود را می‌پردازند. اما نحوه محاسبه مالیات بسیار نامناسب بوده و تناسبی با درآمد و سود اصناف آن‌ها ندارد.

رییس اتاق اصناف مرکز استان گیلان در پایان اظهار کرد: به طور مثال واحد صنفی به ما مراجعه کرده است که ماهیانه ۱۰ میلیون تومان اجاره می‌دهد اما مالیاتی که برای آن محاسبه شده ۱۰۰ میلیون است، یعنی معادل ریالی اجاره را مالیات از این فرد خواسته بود.