سرپرست استانداری گیلان با اشاره به اینکه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در پویایی و بالندگی فرهنگی یک جامعه تأثیرگذار است، گفت: نباید از یادواره شهدا بهره برداری قومی، جناجی و انتخاباتی شود.

به گزارش ندای گیلان،ارسلان زارع سرپرست استانداری گیلان  در نشست شورای هماهنگی حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس با موضوع ساماندهی یادواره‌های شهدا که در سالن اجتماعات استانداری گیلان برگزار شد با اشاره به اینکه تاکنون بیش از ۸۲ درصد مصوبات مربوط به یادواره شهدا اجرایی شده است، گفت: ترویج فرهنگ ایثار و شهادت علاوه بر تجلیل از شهدایی که به مدارج عالی معنوی رسیدن، به سبب ارزش گذاری نسل امروز دارای اهمیت بسیار است.

سرپرست استانداری گیلان با بیان اینکه در راستای ترویج ایثار و شهادت برگزاری جلسات کافی نیست، افزود: بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب در راستای پیچیدگی‌های عوامل امروز در هزاره سوم و آغازی که پس از پایان قرن بیستم و در مقابل جنگ نرم دشمنان انقلاب اسلامی منتشر شده است.

وی تصریح کرد: بسیاری از نظام‌های معاند با حمایت رژیم‌های مستکبر غاصب همانند صهیونیست تلاش می‌کنند تا مسلمانان از اصل فرهنگ اسلام ناب محمدی که عصاره اصلی آن فرهنگ ایثار و شهادت است، فاصله بگیرند.

زارع گفت: در هر جامعه‌ای که فرهنگ آزادگی، نجابت و شرافت عجین با معنویت، تقدس و جایگاه ربوبیت بیشتر باشد پیوند آن جامعه با تکریم و تعالی شخصیت انفرادی افراد و جمعی جامعه پویاتر است.

سرپرست استانداری گیلان با بیان اینکه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت سبب اثرگذاری این فرهنگ در پویایی، شکوفایی و بالندگی جامعه می‌شود، افزود: یادواره شهدا نباید تحت تأثیر بهره برداری قومی، جناحی و انتخاباتی شود.

وی با تأکید بر اینکه نباید از یادواره شهدا و نام شهید استفاده ابزاری شود، بیان کرد: با پایگاه‌های خبری، نشریه و روزنامه‌ای که خلاف قانون و ضابطه عمل کنند به صورت قانونی برخورد می‌شود.

زارع بر لزوم برگزاری منسجم، باشکوه و با کیفیت‌تر یادواره شهدا هم از نظر شکل و هم شیوه کار و بر نقش کمیته‌های شهرستانی نیز تأکید کرد و ادامه داد: سخنرانی یادواره‌ها باید مناسب آحاد مردم جامعه و در عین حال کوتاه و مفید باشد تا سبب خستگی مدعوین نشود.

وی با اشاره به استفاده از ظرفیت دانشگاه، مدارس، پادگان‌ها و… در راستای افزایش حضور جوانان در یادواره شهدا، اظهار کرد: جمع آوری شناسنامه دقیق شهدا و ایثارگران گیلان آغاز شده که لازمه آن تعامل همه دستگاه‌ها است.

زارع با تأکید بر برگزاری یادواره شهدای اهل سنت و همچنین یادواره‌های مشترک شهدای شیعه و سنی، افزود: برای ترویج فرهنگ شهادت و ایثارگری پیشنهاد می‌شود در روز بازنشستگی کارمندان ایثارگر و رزمنده از این افراد به صورت مراسمی تجلیل شود.

سرپرست استانداری گیلان با اشاره به فوت والدین بسیاری از شهدای استان گیلان، گفت: هر ماه توفیق حضور در میان خانواده برخی از شهدا را داریم تا فرصت باقی است باید از این عزیزان برای مستندسازی تاریخ دفاع مقدس و خاطرات فرزندانشان استفاده کنیم.