با توجه به اعلام اسامی نامزدهای انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری نگاهی داریم به میزان تحصیلات و مدارج علمی کاندیداهای انتخابات پیش رو.

به گزارش سرویس سیاسی ندای گیلان،میزان تحصیلات یکی از مهم ترین مولفه های مدیریتی در تمامی جوامع پیشرفته و مردم سالار به شمار می رود.علم و دانشی که مسئول را برای شناسایی،هدف دهی و مدیریت ظرفیت های یک نهاد،سازمان و یا کشور یاری می کند.

در سال های اخیر اما بحث مدرک گرایی موجب ایجاد قارچ گونه دانشگاه های سطح پایین شد و مردم برای ارتقای جایگاه اجتماعی و یا به امید کسب شغلی درآینده راهی این دانشگاه ها شدند.

افزایش بی حساب تعداد دانشگاه ها در نهایت تنها آمار تحصیل کردگان را بالا برد اما از دانش افزایی و کسب مهارت خبری نبود؛مشکلی که امروز دامنگیر صنعت،فرهنگ و سیاست کشورمان شده است.

همین امر موجب شد بحث جدیدی در محافل علمی و درنهایت قشرهای مردم به اسم “اعتبار مدرک”مطرح شود.اعتباری که به دانشگاه صادر کننده مدرک بر می گردد.

هرساله رده بندی هایی از برترین دانشگاه های کشور،منطقه و جهان منتشر می شود که در آن میزان اعتبار دانشگاها و موسسات علمی بر اساس میزان پژوهش و موفقیت های دانشجویان و اعضای هیئت علمی آن دانشگاه مشخص می شود.

با توجه به اعلام اسامی نامزدهای انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری نگاهی داریم به میزان تحصیلات و مدارج علمی کاندیداهای انتخابات پیش رو.

1-اسحاق جهانگیری کوه شاهی

اسحاق جهانگیری فرزند حسن در سال ۱۳۳۶ در جنوب شهرستان سیرجان زاده شد.

او پس از پایان دوره متوسطه،مدرک کارشناسی خود را در رشته فیزیک از دانشگاه کرمان اخذ کرد و سپس به دانشگاه صنعتی شریف رفت و موفق شد مدرک کارشناسی ارشد خود را از این دانشگاه معتبر اخذ کند و در نهایت از دانشگاه علوم و تحقیقات تهران با مدرک دکترای مدیریت صنعتی فارغ التحصیل شد.

2-حسن روحانی

حسن روحانی رییس جمهوری ایران همزمان با تحصیلات حوزی وارد دانشگاه تهران شد تا دانشنامه کارشناسی خود را در رشته حقوق قضایی از این دانشگاه دریافت کند.

وی سپس به بریتانیا رفت موفق شد مدرک کارشناسی ارشد خود را در سال  ۱۹۹۵ میلادی در رشته حقوق عمومی از دانشگاه کلدونین گلاسگو(Glasgow Caledonian University) دریافت کند. وی  سپس دانشنامه دکتری خود را به تاریخ 1998 از همین دانشگاه اخذ کرد.

کلودین گلاسکو دانشگاهی معتبر و دولتی در شهر گلاسگوی در شمال بریتانیا است.

حسن روحانی دارای مرتبه علمی استاد پژوهشی مرکز تحقیقات استراتژیک می‌باشد. وی به زبان‌های عربی و انگلیسی مسلط است.

3-سیدابراهیم رئیسی ساداتی

رئیسی،پس از پایان تحصیلات ابتدایی در مدرسه جوادیه،  وارد مدرسه نواب شد و مدت کوتاهی در آنجا به تحصیل پرداخت و سپس  به مدرسه علمیه آیت‌الله موسوی‌نژاد رفت. وی تحصیلات حوزوی را تا رسیدن به سطح 4 ادامه داد.

در محافل مختلف ذکر شده که وی مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته حقوق بین الملل خصوصی اخذ کرده است اما نامی از دانشگاه و یا سال فارغ التحصیلی وی موجود نیست.

در زندگینامه او آمده است که وی مدرک دکترای خود را از دانشگاه شهید مطهری در رشته فقه و حقوق خصوصی اخذ کرده است.

دانشگاه شهید مطهری ،مدرسه ناصری سابق است که اکنون با نام دانشگاه در رشته های فقهی و دینی مشغول به فعالیت است.

4-محمدباقر قالباف

شهردار تهران دارای مدرک کارشناسی رشته جغرافیای انسانی از دانشگاه تهران است.

 وی مدرک کارشناسی ارشد و دکتری خود را در رشته علوم سیاسی به ترتیب در دانشگاه تهران و تربیت مدرس اخذ کرده است.

وی همچنین دوره های پیشرفته خلبانی را گذرانده و به عنوان خلبان ایرباس هم فعالیت کرده است.

5-سید مصطفی میرسلیم

سیّد مصطفی میر سلیم متولد تهران سال ۱۳۲۶ در خانواده‌ای مذهبی است.
وی از دبیرستان البرز تهران در سال ۱۳۴۴دیپلم گرفت و برای ادامه تحصیلات عازم فرانسه شد.
درسال ۱۳۴۹ موفق به اخذ فوق‌ لیسانس مهندسی مکانیک از دانشگاه پواتیه فرانسه گردید و به دنبال آن در سال ۱۳۵۱ از مدرسه عالی نفت و موتور پاریس، تخصص مهندسی موتورهای درون‌سوز را کسب کرد.
وی تا سال ۱۳۵۴ در فرانسه به کار در شرکت صنایع مکانیک آلزاس ادامه داد و پس از بازگشت به ایران، به عضویت هیئت علمی دانشگاه پلی‌تکنیک (امیرکبیر) درآمد.

6-سید مصطفی هاشمی‌طبا

هیچ سند معتبری از مدارک تحصیلی این نامزد یافت نشد.
ردیف نام کاندیدا سمت یا سوابق سن گرایش سیاسی
۱ اسحاق جهانگیری کوه‌شاهی معاون اول دولت روحانی (۹۲ تا ۹۶)،  وزیر صنایع‌ومعادن دولت دوم خاتمی (۷۹ تا ۸۴)، وزیر معادن‌وفلزات دولت اول خاتمی (۷۶ تا ۷۹)، استاندار اصفهان (۷۱ تا ۷۶)، نماینده دوره دوم و سوم مجلس شورای اسلامی (۶۳ تا ۷۱) ۶۰ سال اصلاح‌طلب
۲ حسن روحانی رئیس دولت یازدهم (۹۲ تا ۹۶)،  عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام (۷۰ تا کنون)،  نماینده دوره‌های سوم تا پنجم مجلس خبرگان رهبری (۷۸ تا کنون)، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام (۷۱ تا ۹۲)،  دبیر شورای عالی امنیت ملی در دولت‌های هاشمی‌رفسنجانی و خاتمی (۶۸ تا ۸۴)، نماینده دوره‌های اول تا پنجم مجلس شورای اسلامی (۵۹ تا ۷۹) و نایب‌رئیس مجالس چهارم و پنجم (۷۱ تا ۷۸) ۶۹ سال اعتدال (مورد حمایت اصلاح‌طلبان)
۳ سیدابراهیم رئیسی ساداتی تولیت آستان قدس رضوی (ع)، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، نماینده دوره‌های چهارم و پنجم مجلس خبرگان رهبری، جانشین دادستان تهران (۶۴ تا ۶۸)، دادستان تهران (۶۸ تا ۷۳)، رئیس سازمان بازرسی کل کشور (۷۳ تا ۸۳)، معاون اول قوه قضائیه (۸۳ تا ۹۳)، دادستان کل کشور (۹۳ تا ۹۴)، رئیس شورای نظارت بر صدا وسیما (۹۱ تا ۹۵)، دادستان سابق ویژه روحانیت ۵۶ سال مستقل (مورد حمایت اصولگرا)
۴ محمدباقر قالیباف شهردار تهران، جانشین اسبق نیروی مقاومت بسیج، فرمانده اسبق قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص)، فرمانده اسبق نیروی هوایی سپاه پاسداران، فرمانده نیروی انتظامی (۷۹ تا ۸۴) ۵۵ سال اصولگرا
۵ سیدمصطفی  میرسلیم (آقامیرسلیم) عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام،  سرپرست نهاد ریاست‌جمهوری و مشاور عالی رئیس‌جمهور در دوره آیت‌الله خامنه‌ای، وزیر ارشاد دولت دوم هاشمی‌رفسنجانی، رئیس شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی ۶۹ سال اصولگرا
۶ سیدمصطفی هاشمی‌طبا وزیر صنایع سنگین در دولت‌ شهید باهنر، وزیر صنایع در دولت اول موسوی، رئیس سازمان تربیت بدنی و معاون رئیس‌جمهور در دولت دوم هاشمی‌رفسنجانی و دولت اول خاتمی مستقل
*این گزارش تکمیل می شود