وزیر نیرو به ادامه تلاش‌ها برای رفع مشکلات آب 15 درصد از مشترکان شهری و 30 درصد از مشترکان روستایی گیلان اشاره و گفت: بیش از 270 اکیپ خدمات‌رسان و امکانات‌ لازم از استان‌های معین و مجاور برای کمک‌رسانی به مردم و بازگشایی راه‌های روستایی و شهری و معابر مختلف وارد استان گیلان شدند.

به گزارش ندای گیلان،رضا اردکانیان صبح امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به اهمیت افزایش آگاهی عمومی و آمادگی برای مقابله با شرایط بحران ناشی از برف اظهار داشت: ارائه اطلاعات درست موجب بالارفتن سطح آگاهی جامعه می‌شود و شرایطی را فراهم می‌کند تا در شرایط بحرانی ناشی از بارش برف و باران و سایر پدیده‌های طبیعی آمادگی لازم برای مقابله با بحران را داشته باشیم.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: این هفته از شنبه تا سه‌شنبه با ۴٫۶ میلی‌متر افزایش بارش برف و باران در کشور روبه‌رو بوده‌ایم البته میزان بارش در استان گیلان بیشتر بوده تا جایی‌که میزان بارش‌ها در گیلان ۲۷ برابر متوسط کشور بوده است که کم‌سابقه است اما با تلاش مسئولان اجرایی استان هم‌اکنون گیلان در حال خروج از شرایط بحرانی است.

وی با اشاره به لزوم برنامه‌ریزی‌های مناسب در سیستم مدیریتی کشور برای غلبه بر شرایط بحرانی ناشی از بارش برف و باران و پدیده‌های طبیعی گفت: با توجه به شرایط جوی نامناسب، طوفان‌ها و بارش‌های سیل‌آسا در کشور باید در این حوزه برنامه‌ریزی‌ کرده و یک بازنگری جدی برای افزایش آمادگی در شرایط بحرانی داشته باشیم.

وزیر نیرو با بیان اینکه وسعت پوشش برف در استان گیلان حدود ۱۴ هزار کیلومتر بوده که باعث ایجاد وضعیت بحرانی شده است تصریح کرد: در حال حاضر استان گیلان نیازمند استفاده از امکانات استان‌های معین است و امیدواریم که با امکانات و اقدامات در حال انجام تا غروب امروز بخش قابل توجهی از مشکلات برق و آب مردم برطرف شود.

اردکانیان با اشاره به اهمیت توجه به ضوابط و مقررات و دستورالعمل‌های صرفه‌جویی در منابع زیست محیطی و انرژی خاطرنشان کرد: با توجه تغییرات جوی و سرمای شدید باید بتوانیم از مصرف روزانه گاز که حدود ۶۰۰ میلیون متر مکعب در کشور است ۱۰ درصد کاهش مصرف خانگی داشته باشیم و میزان صرفه‌جویی را افزایش دهیم.

وزیر نیرو با بیان اینکه وضعیت استان گیلان رو به اثبات است بیان کرد: بیش از ۲۷۰ اکیپ خدمات‌رسان و امکانات‌ لازم از استان‌های معین و مجاور برای کمک‌رسانی به مردم و بازگشایی راه‌های روستایی و شهری و معابر مختلف وارد استان گیلان شدند.

اردکانیان میزان‌ بارش برف در گیلان را بسیار سنگین دانست و بیان داشت: با توجه به وسعت پوشش برف در استان گیلان باید میزان آمادگی دستگاه‌های اجرایی استان گیلان و افکار عمومی را برای مقابله با شرایط بحرانی ناشی از بارش برف و باران افزایش دهیم.

وزیر نیرو به ادامه تلاش‌ها برای رفع مشکلات آب ۱۵ درصد از مشترکان شهری و ۳۰ درصد از مشترکان روستایی گیلان اشاره و بیان کرد: میزان تلاش‌ مسئولان اجرایی استان برای رفع مشکلات در استان‌ گیلان که با کمک استان‌های معین و همجوار صورت گرفته خوب است.

اردکانیان مشکل مسدود بودن راه‌های روستایی و برخی محورهای مواصلانی استان گیلان را عمده‌ترین مشکل دانست و خاطرنشان کرد: تلاش‌ها برای بازگشایی راه‌ها نیز ادامه دارد و با بازگشایی معابر و بهبود دسترسی، روند خدمات‌رسانی به مردم نیز بهتر می‌شود.

وی با بیان اینکه شبکه توزیع برق استان گیلان با توجه به شرایط آب و هوایی و فرسودگی سیم‌ها و اتصالات نیازمند سرمایه‌گذاری جدی است خاطرنشان کرد: در چند روز اخیر برق ۲۵۰ هزار مشترک گیلانی به‌علت بارش برف‌ قطع شد که باید آن‌ها در کوتاه‌ترین زمان‌ به شرایط عادی برگردانیم.

 

tasnim