مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گیلان گفت:مسکن روستایی معشیت محور است.

به گزارش ندای گیلان از رشت، مهندس حامد دائمی مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به مناسبت ۳۱ خرداد سالروز زلزله دلخراش رودبار در جمع خبرنگاران گفت: سی و یکم خرداد یادآور زلزله مرگبار رودبار است که طی آن تعداد زیادی از هم استانی های عزیزمان جان به جان آفرین تسلیم کردند، زخم های عمیق باقی مانده از زلزله غم انگیز سال ۶۹ رودبار پس از گذشت سالیان طولانی همچنان بر روح و روان مردم گیلان حک شده و با یادآوری صحنه های دلخراش این اتفاق ناگوار غمی جانگداز میهمان قلب های مهربان مردم گیلان زمین می شود. بی شک این اتفاق ناگوار هرگز از یاد و خاطر هیچ یک از ایرانیان نوع دوست فراموش نخواهد شد. امروز در سالروز این واقعه غم انگیز که چندین هزار واحد مسکونی تخریب و صدها هزار نفر بی خانمان شدند، خسارات عمده‌ای به تأسیسات و اماکن عمومی وارد شد و عده کثیری جان خود را از دست داده اند، ضمن تسلیت به حادثه دیدگان و بازماندگان آن واقعه عظیم، ضروری است تا اهمیت بازسازی و ایجاد استحکام در بناهای مسکونی شهرها و روستاها در دستور کار قرار گیرد تا بار دیگر در رویدادهایی اینچنین، شاهد آسیب های عظیم انسانی و ساختمانی در شهرها و روستاهای کشور نباشیم.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گیلان با بیان این که یکی از فعالیت‌های بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در ابتدای کار، ساخت خانه برای افراد فاقد مسکن یا مسکن غیرمقاوم بود؛ گفت: امسال نیز همچون سال های گذشته ظرفیت مقاوم سازی مسکن روستایی در این استان وجود دارد

دائمی افزود: یکی از ناهنجاری‌هایی که در مسکن شهری وجود دارد بافت‌های ناکارآمد و فرسوده و حاشیه نشینی در شهرهاست که بیشتر به علت مهاجرت روستائیان به شهر‌ها این پدیده بوجود می‌آید که همه این عوامل نشان می‌دهد باید به مسکن روستایی توجه کنیم.
وی گفت: مسکن روستایی برخلاف مسکن شهری، مسکن معیشت محور است و چون مسکن روستایی از قدیم قطب تولید بوده برای نگه داشتن مردم در روستا‌ها باید شرایط مطلوب ایجاد شود که این کار از سال ۸۴ با مقاوم سازی واحد‌های مسکونی روستایی شروع شد تا از مهاجرت بی رویه روستائیان به شهر‌ها کاسته و حتی مهاجرت معکوس به روستا‌ها شروع شود.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گیلان با بیان اینکه این بنیاد طبق برنامه قرار است هر سال ۶ هزار واحد مسکونی غیر مقاوم در مناطق روستایی را مقاوم سازی کند، گفت: با برنامه ریزی انجام شده، پیش بینی میگردد تا ۱۰ سال آینده همه واحدها مسکونی غیر مقاوم روستایی در استان مقاوم سازی شود.
وی بیان کرد: بر اساس آخرین آمارگیری از ویژگی های مسکن روستایی تعداد واحدهای مسکونی ۲۹۷ هزار و ۶۹۷ می باشد که ۱۶۰۹ هزار و ۳۰۹ واحد مقاوم است از این تعداد بیش از ۱۰۵ هزار واحد از تسهیلات مسکن روستایی بهره مند شدند. وی ادامه داد: حدود ۱۰۳ هزار واحد مسکونی روستایی در استان نیازمند مقاوم سازی است که ۴۳ درصد واحدهای روستایی را شامل می شود.
دائمی گفت: از نظر بنیاد مسکن هر واحد مسکونی که در ساخت آن مشخصات کامل فنی آئین نامه ۲۸۰۰ مقررات ملی ساختمان رعایت نشود، مسکن غیرمقاوم نامیده می شود و نیازمند مقاوم سازی است.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان افزود: طرح تسهیلات مسکن روستایی در روستاها افزایش یافته و متقاضیان در روستاها و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت می‌توانند برای دریافت این تسهیلات اقدام کنند. وی در این خصوص گفت: طرح تسهیلات مسکن روستایی با سود و کارمزد ۵ درصد و سقف ۲۰۰ میلیون تومان به هر نفر برای احداث مسکن روستایی در سطح روستاهای استان به تصویب رسیده است.
وی ادامه داد: روستائیانی که قصد ندارند از این تسهیلات استفاده کنند می توانند جهت استفاده از خدمات رایگان مشاوره تخصصی در خصوص اصول فنی منطقه از این اداره کل کمک بگیرند تا در صورت بروز حوادث طبیعی آمار تلفات کاهش یابد.
دائمی با بیان اینکه ایجاد مقاومت لازم برای مقابله با تلفات در حوادثی نظیر زلزله و حفظ زمین های زراعی، باغها و جنگلها مهمترین هدف اجرای طرح مقاوم سازی مسکن روستایی است، ابراز امیدواری کرد تا روستانشینان همراهی بیشتری در این خصوص داشته باشند.

خبرنگار: مرضیه عسکرچور خوشدل