وزیر امور خارجه ایران در بدو ورود به پکن برای گفتگو با مقامات این کشور گفت: جمهوری اسلامی ایران روابط بسیار گسترده سیاسی، اقتصادی و ارتباطات منطقه ای و بین المللی با چین دارد.

به گزارش نداي گيلان: آقای ظریف در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار صدا و سیما افزود: ما دیدگاهها، منافع و تهدیدهای مشترکی با چین داریم و در طول سالیان گذشته این امکان وجود داشته  است که مشورتهای گسترده ای با همکارانمان در دولت چین داشته باشیم. 
وی گفت: چین به عنوان یک عضو بسیار موثر گروه 1+5 نقش بسیار مهمی در مذاکرات هسته ای ایفا کرد و نیاز است این نقش را در مرحله اجرای برجام ادامه دهد. 
وزیر امور خارجه افزود: ضرورت دارد در این زمینه با دوستان چینی بحث و گفتگو کنیم. 
آقای ظریف گفت: خطراتی که منطقه ما را تهدید می کند مانند خطر افراط، فرقه گرایی و خطر تروریسم از جمله خطرات مشترک ایران و چین است که باید برای این موضوعات هم گفتگو شود. 
وی افزود: رسیدگی به مشکلات منطقه ای مانند بحران در افغانستان، بحران در یمن و سوریه موضوعات دیگری است که مورد علاقه چین و ایران است. 
آقای ظریف گفت: روابط ما در حوزه اقتصادی بسیار گسترده است و تصمیم گیریهای خوبی در دو سال گذشته بین مقامات دو کشور اتخاذ شده است. 
وی افزود: دردو سال گذشته آقای روحانی و همتای چینی اش چهار بار ملاقات کردند و این سومین سفر من در طول دو سال گذشته به چین است و در این دوره تصمیمات بسیار خوبی برای گسترش همکاریهای اقتصادی و سرمایه گذاری گرفته شده است. 
ظریف گفت: ضرورت داشت با توجه به مرحله جدیدی که در حال ورود به آن هستیم یعنی در اجرای برجام با دوستان چینی در باره نحوه استفاده از شرایط جدید برای گسترش فعالیتهای اقتصادی هم صحبت کنیم.
وی افزود: برای منافع مشترک دو کشور و اینکه این فعالیتها بنیادی و زیرساختی باشد نیز احتیاج به بحث و گفتگو بود. 
آقای ظریف گفت: همکاریهای ما در حوزه اقتصادی منحصر به همکاریهای دو جانبه هم نیست. 
وی افزود: در طرح جاده ابریشم که مورد علاقه چین و ایران است و کشورمان هم نقش بسیار مهمی در این بخش دارد ما زمینه های مشترکی داریم. 
آقای ظریف گفت: برای ایجاد مسیرهای ارتباطی از چین به خلیج فارس از طریق آسیای میانه و همچنین زمینه های دیگر همکاری در این سفر با وزیر امور خارجه چین و سایر مقامات گفتگو می کنیم. 
وزیر امور خارجه در باره سفر رئیس جمهور چین به تهران هم گفت: قرار است در این دیدار بر اساس برنامه ریزی دوستان چینی تاریخ اعلام سفر رئیس جمهور چین به تهران هم اعلام شود.