روحانی گفت:برخی هم فکر می‌کنند خودمان توان نداریم و باید از دنیا استفاده کنیم هر دو غلط است ما صاحب فرهنگ و استعدادیم می‌توانیم قدم‌های مهمی برداریم از طرفی هم باید از تجربه دنیا هم استفاده کنیم

به گزارش ندای گیلان،حسن روحانی در سخنرانی مراسم روز ملی فناوری فضایی گفت: انقلاب اسلامی به معنای واقعی مردمی بود. خواست امام راحل این بود که مردم همیشه در صحنه باشند.

همه باید پیام‌رسان انقلاب اسلامی باشیم

او با بیان اینکه همه باید پیام‌رسان انقلاب اسلامی باشیم، اظهار داشت: فتوا و نظریه‌های امام، یک انقلاب فرهنگی را هدایت و به پیروزی رساند. انقلاب اسلامی، انقلابی بود که بدون خون‌ریزی به سرانجام رسید در صورتی که اگر این انقلاب مسلحانه بود آینده آن معلوم نبود و معلوم نبود که سرنوشت آن به کجا می‌رسید؟

رئیس دولت یازدهم ادامه داد: با انقلاب مسلحانه ممکن بود کشور تجزیه شود. چیزی که نه خارجی‌ها و نه گروه‌های مزدور آنها نتوانستند این کار را انجام دهند  و انسجام آن باقی ماند و جمیعت 35 میلیونی آن زمان یکپارچه به صحنه آمد و مانع از این کار شد.

انقلاب اسلامی در جهان دو قطبی به پیروزی رسید

روحانی با بیان اینکه انقلاب‌های اصولا نظریه‌هایشان را یا از شرق یا از غرب وام می‌‌گیرند، تصریح کرد: نظریه‌های شرقی مبتنی بر جنگ‌های چریکی، هسته‌ای و مسلحانه است و انقلاب‌های غربی هم بر ساماندهی‌های حقوق بشری، ارتباط با کشورهای غربی و فشارهای سازمان‌های بین‌المللی است.

او افزود: امام نه این نظریه و نه آن نظریه را قبول داشت و لذا انقلاب ما در جهان دو قطبی به پیروزی رسید. این در حالی است که اگر کسی می‌خواست علیه استعمار غرب بخروشد به شرق پناه می‌برد و اگر کسی علیه استبداد شرق درصدد بلند کردن علمی بود، به غرب پناه می‌برد.

نه شرق و نه غرب خواهان پیروزی انقلاب اسلامی نبودند

رئیس جمهور با بیان اینکه انقلاب ما بدون تکیه به شرق و غرب پیروز شد و انقلابی بود که نه شرق و نه غرب خواهان پیروزی آن نبودند، خاطرنشان کرد: نه شوروی آن زمان و نه غرب آن زمان یعنی امریکا و اروپا دوست نداشتند انقلاب اسلامی پیروز شود. غرب که در آن زمان بر ایران سلطه داشت و ایران پایگاه‌شان بود و نمی‌خواستند تحت هیچ شرایطی از دست بدهند. شرق نیز چون انقلاب ما، انقلاب دینی بود، از ٱم می‌هراسید و می‌گفت اگر این انقلاب پیروز شود شرایط من چه می‌شود؟

انقلاب هم در نظریه و هم در عمل به خودش متکی بود

روحانی با بیان اینکه انقلاب اسلامی، انقلابی است که هم از نظر نظریه مستقل بود و هم در عمل به خودش اتکا داشت، یادآور شد: امام در بدو پیروزی انقلاب اسلامی مصاحبه‌ای داشت که من نیز در هنگام مصاحبه در آنجا بودم. خبرنگار سوال کرد اگر نیاز به اسلحه داشته باشید از کدام کشور در برابر رژیم شاه سلاح می‌گیرد؟ امام گفت نیازی نداریم. گفت از لیبی سلاح می‌گیرد؟ امام گفت سلاح نمی‌خواهیم. خبرنگار گفت از سوریه؟ امام گفت نیازی به اسلحه نداریم ولی اگر نیاز به سلاح داشته باشیم از انبارهای سلاح شاه استفاده می‌کنیم.

راه امام، راه مشخصی بود

او با بیان اینکه راه امام، راه مشخصی بود و امید روشنی داشت، ابراز داشت: من دی ماه سال 57 خدمات ایشان رسیدم و بابت اعتصابات حرف زدم و از مشکلات سخن گفتم. طرح ما نوبه‌بندی اعتصاب اصناف بود تا مردم بتوانند به زندگی‌شان برسند و ضربه‌ای به زندگی مردم نخورد. من گفتم ممکن است این اعتصابات طول بکشد و این بد است ولی امام گفت زیاد طول نمی‌کشد.

رئیس دولت تدبیر و امید ادامه داد: امام مردی مطمئن، امیدوار و قاطع بود. امام هم خدا رو خوب شناخته بود و هم مردم را و هم دنیا را. یک شخصیتی اینچینی، یک انقلاب بزرگ را به پیروزی رساند و آثار آن را در سراسر جهان می‌بینیم.

روحانی با بیان اینکه انقلاب اسلامی، انقلابی است که در داخل ایران باقی نماند، عنوان کرد: می‌گویند صدور انقلاب. انقلاب صادر شد. انقلاب پیامی داشت که منحصر به این کشور و انقلاب باقی نم‌ماند. امروز مردم ما، مسئولان ما، فرهیختگان ما، اصحاب دانش و هنر ما دارای پیام هستند و شما باید این پیام را منتشر کنید و برسانید.

او اضافه کرد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید وسیله ارتباط پیام دینی، فرهنگی، پیام‌های مربوط به زندگی خصوصی، مردم دانش و سیاست و هر آن چیز که مورد نیاز جامعه است، برساند. خدمات شما ارتباطی است و باید میان ایران و جامعه جهانی ارتباط برقرار کنید که بسیار مهم است.

رئیس جمهور با اشاره به نیازمندی جامعه بشری به فضا مجازی بیان کرد: در دنیای امروز بخواهید تحقیق کنید یا در یک زمینه علمی تدریس کنید یا در یک زمینه علمی مطالعه کنید، بدون اینترنت آیا این اصلا امکانپذیر است؟ نه اینکه از طریق‌های دیگر امکانپذیر نشود ولی سخت است. اکنون نیز علمای بزرگ به این فضا متکی شده‌اند. می‌خواهید یک روایت را پیدا کنید، دیگر کسی آن را در کتاب‌های بزرگی و قدیمی ورق نمی‌زند. تقریبا تمام کتاب‌های فقهی مهم در فضای اینترنت آمده است.

امروز روز جداسازی نیست

روحانی با بیان اینکه امروز روز جداسازی نیست، گفت: اینکه کسی فکر کند ویزای یک کشور را به هفت کشور نمی‌دهد، کاری می‌شود، اشتباه می‌کند. البته این کارها برای افرادی است که در سیاست نبوده‌اند و تازه‌ آمده‌اند. این فضا هم برای آنها فضای جدیدی است و تا بفهمد چه باید کرد زمان می‌برد و خسارت‌های به مردم خود و دیگران می‌زند.

پرده دروغین برداشته شده است

او با طرح این سوال که دنیای امروز دنیای این حرف‌ها است؟ اظهار داشت: سال‌ها است که مسئولان امریکایی‌ می‌گفتند و شعار می‌دادند که ما با دولت ایران مخالفیم ولی طرفدار مردم ایران هستیم. به این وضوح حرف نادرستی که سال‌ها می‌زدند و در پشت پرده یک جور فکر می‌کردند و در عمل، یک جور دیگر حرف می‌زنند، این مرد پرده دروغین را برداشت.

رئیس دولت یازدهم با بیان اینکه شعار امریکا مبنی بر عدم تبعیض بود و می‌گفتند دوران تبعیض برداشته شده است ولی این اقدام براساس تبعیض غلط و ناروا است، تصریح کرد: آنها می‌گفتند حقوق ملت را رعایت می‌کنید در حالی که  اقدام آنها برخلاف حقوق مردم است. آنها ادعا می‌کردند که به تعهدات‌شان پایبند هستند ولی ویزایی که وزارتخانه‌ خودشان صادرکرده است را هم معتبر نمی‌دانند.

دوران اینکه بخواهیم از دیوار برای فاصله بین ملت‌ها استفاده کنیم، سپری شده است

روحانی گفت: تمام اصول و تعهدات بین‌المللی را زیر پا گذاشتند. دنیا، دنیای ارتباطات و جهان اتصال افکار مردم جهان است. دوران اینکه بخواهیم از دیوار برای فاصله بین ملت‌ها استفاده کنیم، خیلی وقت است سپری شده است.

او افزود:  در شرایطی هستیم که باید به خوبی پیام خود را به مردم جهان برسانیم. ملت ایران در طول سال‌های گذشته با تلاش و ایثار و فداکاری در دنیای سیاست توانست قدرت ایران را به نمایش بگذارد. ما در خیلی عرصه‌ها توانمندی خود را به نمایش گذاشتیم. در انقلاب و دفاع هشت ساله و دوران تحریم استقامت یک ملت را به نمایش گذاشتیم. لازم بود در مقطعی قدرت مذاکراتی خود را به نمایش بگذاریم.

رییس‌جمهور یادآور شد: حرفی مطرح بود که می‌گفتند نمی‌شود ما برابر قدرت‌های بزرگ بنشینیم و مذاکره کنیم آن هم بزرگترین کشورهای جهان. در مذاکره مقررات را آنها درست کردند و نوشتند پس اصول مذاکراتی از یک مبنا برای آنها است. زبان و زور تبلیغاتی هم برای آنها است. سازمان‌های بین‌المللی هم تحت نفوذ آنهاست. مثل همان انقلاب که می‌گفتند دست خالی برابر تانک شدنی نیست در این جا هم شبهه‌هایی بود.

مذاکره از راه‌حل‌هایی است که می‌تواند گره‌های کور را باز کند

او گفت: ما از روز اول معتقد بودیم که ایران این توان و قدرت و منطق و دانش و هنر را دارد که در مذاکرات پیچیده فنی و حقوقی بتواند برابر قدرت‌های جهان پیروز شود و به قراردادی برسد که منافع و خط قرمزهای کشور را به خوبی رعایت کند. این کار انجام شد ما در مذاکره‌ای بزرگ بهترین افراد را به صحنه فرستادیم البته هماوردهایی قوی را فرستادیم که صاحب تجربه و آشنا به سیاست و حقوق بودند. مرکزیت هم در تهران به خوبی از آنها حمایت کرد.

روحانی با بیان اینکه در این میان ملت هم چیزی کم نگذاشت، گفت:  اگر حمایت ملت نبود این کار بزرگ پیش نمی‌رفت. رهبری هم از روز اول هم حمایت و هم هدایت کردند. چقدر در جلساتی که با ایشان داشتیم ما را حمایت کردند با حمایت ملت و رهبری و تلاش موفق شدیم. امروز برجام و مذاکرات هسته‌ای پایان یافته یکسال هم از زمان اجرای آن گذشته اکثر بندهای آن هم اجرا و پیاده شده برخی بندها هم با مشکلاتی مسیر خود را پیش می‌برد که یک قسمت روابط بانکی ما با دنیاست که آن هم در حال پیشرفتن است.

رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه مهم‌تر از همه پیام برجام و فرصت آن است، گفت: این نباید فراموش شود . این که چگونه مذاکره کردیم مهم نیست امروز روزی است که باید ببینیم برجام چه پیامی برای ما دارد و چه فرصتی در اختیار ما گذاشته است. می‌خواهد به ما بگوید در غیر از مسائل هسته‌ای مذاکره از راه‌حل‌هایی است که می‌تواند گره‌های کور را باز کند. اینکه در آستانه می‌نشینیم در کنار مقامات سوری و مخالفان آن صحبت می‌کنیم همان پیام برجام است اگر فردا موفق شدیم یمن را با مذاکره حل کنیم یعنی پیام برجام.

برخی فکر می‌کنند فعالیت به این معناست که از تجربه دنیا استفاده نکنیم

روحانی خاطرنشان کرد: مهم استفاده از فرصت برجام است تا می‌رویم با کشوری مذاکره می‌کنیم یک نفر می‌گوید خود ما بلدیم، هواپیما می‌خریم می‌گویند خودمان بلدیم. در زمینه هسته‌ای همه چیز بلدند به نظر من خطای بزرگی این وسط صورت می‌گیرد و آن اینکه برخی فکر می‌کنند فعالیت به این معناست که از تجربه دنیا استفاده نکنیم. برخی هم فکر می‌کنند خودمان توان نداریم و باید از دنیا استفاده کنیم هر دو غلط است ما صاحب فرهنگ و استعدادیم می‌توانیم قدم‌های مهمی برداریم از طرفی هم باید از تجربه دنیا هم استفاده کنیم. مثال آن هم همان سانتیریفیوژها است که از دنیا خریدیم و به کار خودمان سرعت دادیم. قطعه به قطعه کپی کردیم و بعد نقشه‌های آن را هم تهیه کردیم و آن را خودمان ساختیم.

او یادآور شد:  من از روز اول بالای سر این کار بودم. کار هسته‌ای مربوط به امروز و دیروز نیست مربوط به سال ۶۰ است. اگر ما می‌گفتیم خودمان باید آن را درست کنیم ۲۰ سال عقب می‌افتادیم این نادرست است. این هم غلط است که صرفا مصرف‌کننده باشیم. دنیای امروز دنیای همکاری‌هاست البته در برخی موارد  امروز اگر وارد نشویم و تلاش نکنیم اسرار علمی را به راحتی به ما نمی‌دهند. در همین سانتیریفیوژ فوت علمی را بلد نبودیم یکی برای بازدید آمده بود گفت این سانتیریفیوژ را من درست کردم و فوت کار را به آنها یاد داده بود.

رهبری با حساسیت علوم جدید را دنبال می‌کنند

روحانی تاکید کرد: همیشه اسرار علمی وجود دارد اما باید با استعداد و توان خود پیش برویم از همه سپاسگذارم که در زمینه علوم فضایی تلاش می‌کنند. باید به تلاش خود ادامه دهیم علم فضا خیلی مهم است. ما نیازمند تکنولوژی هستیم هر چه قدرت ما در دانش و علم بیشتر شود، سلطه و توان ما بیشتر می‌شود و صیانت ما بیشتر می‌شود و دشمن با طمع به ما نگاه نمی‌کند.

او تاکید کرد:  رهبری با حساسیت علوم جدید را دنبال می‌کنند. مسائل فضایی هم مورد توجه جدی ایشان است امروز بین وزارتخانه‌ها و دانشگاه‌ها وحدت وجود دارد و همه جمع شدند و به هم کمک می‌کنند امروز شاهد ساخت ماهواره‌های متعدد هستیم امروز زمانی است که بعد از برجام باید از فرصت لازم به دست آمده و از تجریه دیگران استفاده کنیم و با کوششی وافرتر خودمان در مسائل مخلف تلاشمان را مضاعف کنیم و بتوانیم از این دستاوردها و ماهواره‌ها در موارد فراوان بهره‌مند شویم.